اختلاف بین آیات عظام؛ انتقال آب کارون را یکی «حلال» و دیگری «حرام» اعلام کردند!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآیت‌الله مظاهری مرجع تقلید شیعه در اصفهان و آیت‌الله کعبی مرجع تقلید شیعه در خوزستان در فتواهای جداگانه‌ای انتقال آب کارون به اصفهان را یکی «حلال» و دیگری «حرام» دانستند!

آنگونه که منابع خبری حوضه آب در خوزستان می‌گویند، آیت‌الله مظاهری مرجع تقلید شیعه اصفهان در مکاتبات محرمانه‌ای که با حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای رئیس جدید قوه‌ قضاییه و جانشین ابراهیم رئیسی با سازمان محیط‌ زیست کشور داشتند، فتوا صادر کرده که انتقال آب از استان خوزستان و کهگیلویه‌ و بویراحمد به سوی اصفهان «حلال» است!

پس از صدور این فتوا، قرار است ۱۴ امردادماه همزمان با مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی هشتمین رئیس‌ جمهوری اسلامی، تونل انتقال آب رود کارون به اصفهان موسوم به «گلاب» مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

صدور این فتوا مبنی بر مجوز مخفیانه‌ی انتقال آب و سکوت مقامات مسئول استان‌ها، موج گسترده‌ای از اعتراض‌ها را در شهرهای خوزستان و کهگیلویه‌ و بویراحمد به دنبال داشته که طی آن حتا مأموران اقدام به شلیک گلوله کرده‌اند.

در این بین، آیت‌الله عباس کعبی مرجع تقلید استان خوزستان با صدور فتوایی انتقال آب از این استان را «حرام» اعلام کرده! پس از این فتوا شماری از شهروند خوزستان، پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود را به نشانه‌ی اعتراض به رنگ قرمز در آورده‌اند.

آیت‌الله عباس کعبی در فتوای خود آورده است: «انتقال آب کارون به فلات مرکزی برای مصارف کشاورزی و صنعتی بر اساس آنچه در مسئله «بیست و نهم» احیای موات «تحریر الوسیله» امام راحل قدس سره الشریف و مسائل بعد از آن آمده است، حرام شرعی و ضمانت‌‌آور است زیرا برخلاف حق سبق و اولویت در موارد تزاحم حقوق و باعث ضرر فاحش به مردم شریف استان خوزستان، خشک شدن و مردن هزاران هزار هکتار نخلستان و زمین کشاورزی است».

اعتراض به اجرای طرح انتقال آب «بهشت‌آباد» از کهگیلویه‌ و بویراحمد به سمت اصفهان، یزد، کرمان و قم حداقل پنج سال است که همواره با اعتراض کشاورزان و مردم این استان مواجه می‌شود.

منتقدان همچنین باز کردن دریچه‌های سد زاینده‌رود به سمت اصفهان و نیز اجرای پروژه‌ی انتقال آب کهگیلویه‌ و بویراحمد را غیرقانونی دانسته و آن را بی‌توجهی به مناطق پایین‌دست حوضه آبی و در راستای اجرای طرح‌های پولساز آبرسانی می‌دانند.

جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی دو روز پیش اعلام کرده بود که «با وجود پیگیری‌های مختلف انجام شده در مورد توقف پروژه‌های انتقال آب کارون با خبر شدم که مجوز محیط زیستی پروژه بهشت‌آباد از سوی سازمان محیط زیست بر خلاف رویه‌های قانونی صادر شده است.»

این در حالیست که پیشتر رئیس مجمع نمایندگان خوزستان مدعی توقف احداث تونل «بهشت‌آباد» با ابطال مجوز محیط‌ زیستی آن شده بود!

حالا به گفته‌ی جلیل مختار نماینده مجلس شورای اسلامی، با «لابی سنگین مدیران اصفهانی» و «به صورت محرمانه» این پروژه مجوز محیط‌ زیست را دریافت کرده است.

نماینده آبادان اعلام کرد: «پروژه‌های انتقال آب خوزستان محدود به بهشت‌آباد نیستند و مجمع نمایندگان قصد دارد با ارسال نامه به شورای عالی امنیت ملی خواهان ابطال تخصیص همه پروژه‌های انتقال آب کارون، کرخه و دز شود».

محسن حیدری نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه در انتقاد به صدور مجوزهای مخفیانه‌ انتقال آب گفته بود: «وزارت نیرو به دنبال آن است که ۶۰درصد از آب رودخانه‌های کارون و دز، ۸۵درصد از آب کرخه و ۶۵ درصد از حوضه هندیجان را به مناطق دیگر منتقل کند و این برای امنیت ملی خطرناک است.»

او اضافه کرد: «بخشی از آب رودخانه‌های کارون و دز به مناطق دیگر منتقل شده‌اند و در این شرایط که مردم و کشاورزان خوزستانی با مشکلات آب دست و پنجه نرم می‌کنند، آب را در زاینده‌رود اصفهان باز می‌کنند و نمک روی زخم کشاورزان خوزستانی می‌پاشند.»

منتقدان به اجرای انتقال آب از خوزستان به اصفهان صدور این مجوز از سوی سازمان محیط‌ زیست را در حالی‌ که استان‌های خوزستان و کهگیلویه‌ و بویراحمد با بحران جدی کم‌آبی و خشکسالی مواجه‌اند غیرقانونی دانسته و دلیل کمبود برق در این استان‌ها را نیز اجرای همین پروژه‌های انتقال آب می‌خوانند.

منتقدان اجرای طرح‌های انتقال آب می‌گویند اجرای پروژه‌های انتقال آب از خوزستان دلیل اصلی کمبود برق در این استان است چرا که همواره در فصل گرما بخش بزرگی از ظرفیت سدهای کارون و دز خالی بوده در حالی‌ که با ذخیره نگهداشتن آب بجای انتقال بین حوضه‌ای، امکان تولید برق برای این استان وجود دارد.