اختلاف روحانی با اصلاح طلبان و آقای واعظی که اتش بیار معرکه شده است

 

نگام ، سیاسی _ به نظر می رسد شکاف عمیقی بین آقای روحانی و اصلاح طلبان بوجود آمده و این اختلاف نظر و دیدگاه و آرمان باعث شده که روحانی و اصلاح طلبان به نقطه تقابل با هم برسند . آقای واعضی به عنوان رییس دفتر آ/قای روحانی با صحبت هایش به این اختلاف دامن می زند

 

 

میثم بازیاری

 

محمد نعیمی پور: اصلاح طلبان نبودند روحانی رئیس جمهور نشده بود

 

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: روحانی با انتصاب واعظی به اصلاح طلبان پشت کرد و هنوز اصلاح طلبان خوددار هستند از آنکه بخواهند انتقادی به رئیس جمهور کنند.

 

به گزارش دیده بان ایران؛ محمد نعیمی پور فعال سیاسی اصلاح طلب درپاسخ به این سوال «چرا کمیته مشترک اصلاح‌طلبان و دولت تاکنون تشکیل نشده است؟»، گفت: آقای واعظی باید به خاطر داشته باشد در جلسه ای که با رئیس جمهور برگزار شد، روحانی ماموریت داده بود که عارف کمیته را تشکیل دهد تا ارتباط با رئیس جمهور برقرار شود اما عارف نپذیرفت و گفت که واعظی باید مسئول این کار شود و من(عارف) هم در خدمت هستم و کمک می کنم.

وی افزود: از آن جلسه به بعد، بنده هیچ اطلاعی ندارم که چرا کمیته تشکیل نشده است، البته واعظی باید کمیته را تشکیل دهد و طبیعتا هم باید از عارف مشورت بگیرد.

نماینده مجلس ششم درپاسخ به این سوال «آیا اصلاح طلبان پیشنهادها و نظرات خود را به دولت منتقل می کنند؟»، اظهارداشت: قرار بود اگر پیشنهادی می خواهد ارائه شود ازطریق کمیته مشترک عمل شود و علی القاعده همه به این موضوع واقف بودند که بدون تشکیل کمیته، نظرات شخصی است و به عنوان مجموعه اصلاح طلبان مطرح نمی شود.

 

نعیمی پور همچنین نسبت به موضع گیری های اخیر محمود واعظی درباره اصلاح طلبان واکنش نشان داد و اظهارداشت: آقای واعظی باید بدانند که اگر اصلاح طلبان و خاتمی نبودند، روحانی تا حالا رئیس جمهور نشده بود؛ متاسفانه یکی از نقاط ضعف آقای روحانی این بود که واعظی را به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور منصوب کرد.

وی به پیام انتصاب واعظی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور اشاره می کند و می گوید: با این انتصاب این پیام از سوی روحانی منتقل شد که من(رئیس جمهور) از سمت اصلاح طلبان به اصولگرایان معتدل بخصوص لاریجانی شیفت پیدا کردم.

*روحانی با انتصاب واعظی به اصلاح طلبان پشت کرد/ واعظی پس از پایان دولت جایگاهی در عرصه سیاسی نخواهد داشت

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید براینکه محمود واعظی نباید درباره اصلاح طلبان صحبت کند چرا که او حلقه وصل اصولگرایان معتدل است، افزود: یکی از گلایه های بزرگی که اصلاح طلبان از روحانی دارند مربوط به انتصاب واعظی به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور است، در واقع روحانی با انتصاب واعظی به اصلاح طلبان پشت کرد و هنوز اصلاح طلبان خوددار هستند از آنکه بخواهند انتقادی به رئیس جمهور کنند.

نعیمی پور با بیان اینکه بهتر است آقای واعظی به فکر خودش باشد و نیازی نیست برای اصلاح طلبان اظهار ناراحتی کند، تصریح کرد: بنده برای واعظی خیلی متاسف هستم چرا که پس از پایان دولت روحانی دیگر جایگاهی در صحنه سیاسی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح طلبان با حزب اعتدال و توسعه در انتخابات ۹۸ ائتلاف می کند، گفت: الان هیچ چشم اندازی روشن نیست البته باید در مورد مجلس کار کرد اما در مورد انتخابات ریاست جمهوری باید بگویم خیلی، خیلی زود است ضمن آنکه ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که صحنه سیاسی را تغییر دهد.

نماینده مجلس ششم اضافه کرد: از این رو بنده دراین باره اظهار ظهر نمی کنم و کسانی هم که اظهار نظر می کنند به شرایط کار در ایران واقف نیستند.

*پارلمان اصلاحات نمی تواند مهم محسوب شود

نعیمی پور همچنین درخصوص سازوکار اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸، افزود: هنوز بحث پیرامون پارلمان اصلاحات کامل نشده که بخواهند آن را کلید بزنند به همین جهت فکر می کنم پارلمان اصلاحات در این مدتی که تا انتخابات باقی مانده چندان نمی تواند مهم محسوب شود.

وی با بیان اینکه ممکن است شورای عالی سیاستگذاری نقش داشته باشد، گفت: البته بیشترین نقش مربوط به احزاب فعال است مگر آنکه در خواب غفلت قرار گیرند و انتخابات را از دست بدهند.

 

اکبر ترکان: اگر حمایت اصلاح‌طلبان نبود، روحانی در انتخابات پیروز نمیشد/ هیچکس نمی تواند منکر نقش اصلاح طلبان شود

 

عضو حزب اعتدال و توسعه حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی را بی‌دریغ دانست و گفت: هیچ کس نمی‌تواند منکر این مسئله شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ اکبر ترکان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه  نیفتاده است به دلیل اینکه ما انتخابات کشورمان حزبی نیست و مقهوم ائتلاف برای کشورهایی است که انتخابت در آنان حزبی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه اصلاح طلبان در دو دوره  بی دریغ از روحانی حمایت کردند، خاطرنشان کرد: اگر حمایت اصلاح‌طلبان نبود، موفقیت روحانی در انتخابات میسر نبود لذا ما قدردان حمایت آنان هستیم و فکر می‌کنیم که آن‌ها بی دریغ و بدون هیچ چشم‌داشتی از او حمایت کرده و هنوز هم در حال حمایت هستند.

ترکان خاطرنشان کرد: اگر برخی از اصلاح‌طلبان دولت را نقد کردند، این به معنای از بین رفتن حمایت  آنان نیست و انتقادات آنان به منظور خیرخواهی برای دولت است.

 

واکنش منتجب‌نیا به اظهارات واعظی، در گفت‌وگو با «انتخاب»:

دو سوم آرای روحانی متعلق به اصلاح طلبان بود / اسمش را ائتلاف بگذاریم یا حمایت فرقی نمی‌کند / وقتی اصلاح‌طلبان همه تشکیلاتشان را در ستاد دیگری ادغام می‌کنند، نامش وحدت است؛ این از ائتلاف هم بالاتر است / در دوره هشتم مجلس، حزب اعتدال و توسعه درخواست ائتلاف داد، اما چون حزب محدودی بود، قبول نکردیم
حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا، در واکنش به اظهارات واعظی می گوید: حق این است که پیروزی جناب آقای دکتر روحانی در سال ۹۲ را مرهون ائتلاف یا حمایت بدانیم. حالا هرچه اسمش را بگذاریم، معنا را تغییر نمی‌دهد. اینکه ستادها جمع شوند و همه یک ستاد به نام ستاد آقای روحانی شوند، این دقیقا ائتلاف است. حتی می توان گفت وحدت است که از ائتلاف هم بالاتر است.

دو سوم آرای روحانی متعلق به اصلاح طلبان بود / اسمش را ائتلاف بگذاریم یا حمایت فرقی نمی کند / وقتی یک ستاد همه تشکیلاتش را در ستاد دیگر ادغام کند، نامش وحدت است؛ این از ائتلاف هم بالاتر است / در دوره هشتم مجلس، حزب اعتدال و توسعه درخواست کرد که با حزب اعتماد ملی ائتلاف کند؛ ولی دوستان ما موافقت نکردند؛ زیرا حزب محدودی بود و گستردگی چندانی نداشت

حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا، در واکنش به اظهارات واعظی می گوید: حق این است که پیروزی جناب آقای دکتر روحانی در سال ۹۲ را مرهون ائتلاف یا حمایت بدانیم. حالا هرچه اسمش را بگذاریم، معنا را تغییر نمی‌دهد. اینکه ستادها جمع شوند و همه یک ستاد به نام ستاد آقای روحانی شوند، این دقیقا ائتلاف است. حتی می توان گفت وحدت است که از ائتلاف هم بالاتر است. یعنی همه در هم ادغام شدند.

منتجب نیا در گفت و گو با خبرنگار انتخاب در واکنش به اظهارات اخیر محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور در خصوص نقش اصلاح طلبان در پیروزی روحانی، گفت: برای آقای واعظی و سایر دوستان در حزب اعتدال و توسعه احترام قائل هستم؛ بالاخره حزب اعتدال و توسعه هم یکی از احزاب قانونی این کشور است با رویکرد ویژه خود.

او اضافه کرد: در دوره هشتم مجلس دوستان در حزب اعتدال و توسعه از ما درخواست کردند که با حزب اعتماد ملی ائتلاف کنند؛ ولی دوستان ما در اعتماد ملی چندان موافقتی نداشتند و لذا این ائتلاف صورت نگرفت. دلیل این موضوع هم آن بود که حزب اعتدال و توسعه محدود به جمعی از دوستان و عزیزان بود که تازه فعالیت خودش رو آغاز کرده بود و گستردگی چندانی نداشت.

منتجب نیا افزود: حزب اعتدال و توسعه همچنان در محدودیت بود تا اینکه سال ۹۲ برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره یازدهم، آقایان تصمیم گرفتند که آقای روحانی را که با ایشان ارتباط بیشتری داشتند و در مرکز تحقیقات استراتژیک همکاری داشتند ، به عنوان کاندیدای خود قرار دهند. دوستان ما نیز در جبهه اصلاحات تصمیم دیگری داشتند؛ ابتدا نظرشان روی آقای خاتمی بود که قطعا با آمدن ایشان موافقت نمی‌شد. گزینه بعدی مرحوم آیت‌الله هاشمی بود که ایشان هم رد صلاحیت شدند و با پیشنهاد آقای هاشمی و برنامه ریزی خود حزب اعتدال و توسعه، آقای دکتر روحانی وارد صحنه شدند.

او ادامه داد: تا زمانی که آقای عارف به عنوان کاندیدای اصلاحات مطرح بودند، بیشتر اصلاح طلب ها از آقای دکتر عارف حمایت می‌کردند و در ستاد ایشان فعالیت داشتند و ستاد آقای روحانی محدود بود به دوستانی که در حزب اعتدال و توسعه هستند و احیانا دوستانی که شخصا به ایشان علاقه و ارادت داشتند.

منتجب نیا تصریح کرد: تحلیل من این بود که رأی تقریبا مشخص آقای روحانی به دلیل وجهه ایشان و تلاشی که دوستان در ستاد ایشان داشتند، بیش از پنج، شش میلیون نبود. اما وقتی با تصمیم اصلاح طلبان، قرار شد همه پشت سر آقای روحانی متحد و متفق شوند، سبد آقای روحانی سنگین تر شد و تمام آرای اصلاح طلب ها به سبد ایشان ریخته شد و باعث شد تا آن رای قابل توجه را در سال ۹۲ بیاورند و بر رقبای خود پیروز شوند.

منتجب نیا ادامه داد: در مجموع می‌شود گفت که بیش از دو سوم آرای آقای روحانی در سال ۹۲ متعلق به اصلاح طلب ها بود. و حداکثر یک سوم از آرا مربوط به اعتدال و توسعه بود. البته از همه آنهایی هم که در ستادهای اصلاح طلبان بودند درخواست شد که همگی در ستاد دکتر روحانی فعالیت کنند و خود ما هم زمانی که چنین تصمیمی گرفته شد، استان به استان رفتیم و فعالیت کردیم و دوستان هم همینطور.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: حق این است که پیروزی جناب آقای دکتر روحانی در سال ۹۲ را مرهون ائتلاف یا حمایت بدانیم. حالا هرچه اسمش را بگذاریم، معنا را تغییر نمی‌دهد. اینکه ستادها جمع شوند و همه یک ستاد به نام ستاد آقای روحانی شوند، این دقیقا ائتلاف است. حتی می توان گفت وحدت است که از ائتلاف هم بالاتر است. یعنی همه در هم ادغام شدند.

او توضیح داد: ائتلاف در صورتی است که دو کاندیدا با هم ارتباط متقابل داشته باشند. وقتی یک ستاد همه تشکیلاتش را جمع و در یک ستاد دیگر ادغام کند، این از ائتلاف هم بالاتر است؛ این وحدت و انسجام هست.

منتجب نیا گفت: انصافاً کاری که اصلاح طلبان کردند، کارستان بود. یعنی بزرگترین ایثار و فداکاری را به نفع ملت و برای پیروزی مردم انجام دادند. زیرا احساس میکردند که آقای دکتر روحانی خیرالموجودین است و بین کاندیداها هم صلاحیت بیشتری دارد. از طرفی، مرحوم آقای هاشمی و دیگر بزرگان نیز بر این حمایت توصیه داشتند. در مجموع با وجود اینکه بعضی ها این روزها گله، انتقاد، اظهار ندامت و پشیمانی می‌کنند اما در آن زمان ما بهترین تصمیم را گرفتیم؛ بهترین تصمیم این بود که از دکتر روحانی حمایت کنیم چراکه ایشان خیرالموجودین بود.

 

واعظی‌«سد ارتباط دولت» با «اصلاح‌طلبان»

رئیس دفتر رئیس جمهور به اصولگرایان علامت می‌دهد

چند ماهی است که روابط میان اصلاح‌طلبان و دولت تیره و تار شده است، چرا که دولت هیچ گوش شنوایی درباره انتقادات نداشته و با توجه به ادعایی که درباره تشکیل کمیته اصلاح‌طلبان و دولت همچنان هیچ اقدامی انجام نداده است. اخیرا آقای واعظی یا همان مسئول دفتر آقای روحانی مواضع بسیار تندی نسبت به اصلاح‌طلبان داشته و معتقد بوده که رأی آقای روحانی در انتخابات ۹۲ و ۹۶ این جریان سیاسی هیچ تاثیری در رای‌آوری رئیس‌جمهوری نداشت. واعظی در واکنش به اینکه بگومگوهای رسانه‌ای اصلاح‌طلبان و دولت و اینکه این موضوع تا چه اندازه به ضرر اصلاح‌طلبان و دولت منجر می‌شود، اظهار داشت: بارها گفته‌ام کسانی که الان فکر می‌کنند که انتقاد از دولت در انتخابات به نفع آنها می‌شود، اشتباه می‌کنند. عده‌ای اکنون انتقاد کرده و خودشان هم مقداری دولت را تضعیف می‌کنند. آنها فکر می‌کنند که این انتقاد موجب رای‌آوری در انتخابات می‌شود در حالی که این روند هم به ضرر خودشان می‌شود و هم به ضرر دولت. در راستای مواضع اخیر رئیس دفتر ریاست جمهوری نسبت به اصلاح‌طلبان و چرایی رفتارها و سخنان آقای واعظی نسبت به اصلاح‌طلبان، «آرمان» گفت‌وگویی با علی صوفی، وزیر تعاون در دولت اصلاحات داشته که می‌خوانید.

مواضع اخیر آقای واعظی نسبت به اصلاح‌طلبان و انتقاداتشان درباره عملکرد دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه صداقت در ارتباط میان افراد یا میان جریانات سیاسی از میان رفته است، باید توجه کرد که آقای روحانی، آقای واعظی یا دولت تا چه اندازه به دنبال تقویت روابط هستند؟ یا آنکه تا چه اندازه حقایق و واقعیات موجود را می‌پذیرند؟ باید دانست که دولت تا چه اندازه به دنبال تقویت ارتباط میان اصلاح‌طلبان و خود است که بخواهد به دنبال راهکار باشد و آن راهکار تشکیل جلسه اصلاح‌طلبان با آقای روحانی یا تشکیل یک کمیته باشد. به طور کل باید در نظر داشت که کدام یک از دو طرف(دولت و اصلاح‌طلبان) خواهان تشکیل جلسه بودند و کدام یک از این دو اشتیاق به تشکیل کمیته یا تقویت ارتباط دارند؟ یکسری شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان دهنده آن است که صداقت در این ارتباط وجود ندارد. اظهارات آقای واعظی درباره اینکه رأی آقای روحانی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ به‌خاطر خودش بوده و اینکه به طور کامل تاثیر اصلاح‌طلبان در این دو انتخابات را نفی می‌کند، هم موضوعی دیگر است. آقای واعظی در جریان انتخابات مجلس به دنبال این موضوع بودند که نگویید لیست فراگیر اصلاح‌طلبان و لیست مجلس را با عنوان لیست امید نام‌گذاری کنید که در همان زمان پوسترهایی هم چاپ شد. او و چند نفر دیگر در جلسه‌ای که من هم به عنوان رئیس ستاد تهران در آنجا حضور داشتم، درخواست کردند که این لیست با نام لیست امید وارد شود، بنابراین مقرر شد تا این موضوع را با رئیس دولت اصلاحات و آقای عارف به عنوان رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم در میان بگذاریم. رئیس دولت اصلاحات در ابتدا موافق نبود، اما مطرح کردند که اگر صلاح است و نظر عموم بر این مبناست من هم می‌پذیرم و در ویدئویی که ضبط شد و همان جمله معروف «تَکرار می‌کنم» را مطرح کردند و در آن ویدئو به مردم توصیه کردند که به لیست امید رأی دهید. در ادامه رئیس دولت اصلاحات با آقای عارف هم به صورت تلفنی صحبت کردند و او هم پذیرفت.

اما آقای واعظی پایبند به فراکسیون و لیست امید نماند.

آقای واعظی پایبند به این لیست نشد به طوری که از جریانی جدای از لیست امید در مجلس به نام مستقلین و هواداران دولت حمایت کرد. سابقه نشان می‌دهد که آقای واعظی در این مورد با اصلاح‌طلبان صادقانه برخورد نمی‌کند و در برخی موارد هم شائبه‌های دیگری به وجود آمده است. از موارد کاملا روشن موضع‌گیری ایشان می‌توان به همان سخن اشاره کرد که رأی آقای روحانی در دو انتخاب گذشته متعلق یه خودش بوده و ربطی به اصلاح‌طلبان ندارد یا در برخی از سخنرانی‌ها عنوان کرده که مردم از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان خسته شده‌اند و به سوی اعتدال یا همان حزب توسعه و عدالت روی برده‌اند.
دلیل این موضع‌گیری‌ها را در چه می‌بینید؟

آقای واعظی نه تنها خود علیه اصلاح‌طلبان دست به سخنرانی می‌زند بلکه به دلایلی که خود می‌داند آقای روحانی را از ارتباط با اصلاح‌طلبان برحذر و حتی از انتساب روحانی به اصلاح‌طلبان هم او را جدا می‌کند به آن معنا که آقای روحانی خود را به اصلاح‌طلبان نباید منتسب بداند. تمام این نوع رفتار و برخوردها از سوی آقای واعظی را تنها می‌توان اینگونه دید که او سعی در ارسال سیگنال و علامت به اصولگرایان است و به همین دلیل به دنبال برائت از اصلاح‌طلبان و تشکیل ائتلاف با اصولگرایان است. آقای واعظی در کنار گذاشتن اصلاح‌طلبان موجود در دولت هم از هیچ فرصتی روی‌گردان نیست. او دچار توهمی شده که مردم رای‌شان به حزب اعتدال و توسعه یعنی حزب منتسب به خودش بوده و از سوی دیگر در تلاش است تا از تمام فرصت‌ها برای جایگزینی نیروهای حزب اعتدال و توسعه در دولت استفاده کند. واعظی به دنبال کادرسازی است. او برنامه‌هایی را دنبال کرده و دست به سخنرانی‌هایی زده که همخوانی با نشست اصلاح‌طلبان با آقای روحانی و تشکیل یک کمیته برای ترمیم این روابط ندارد.
برخی معتقدند پس از آن جلسه روابط دولت و اصلاح‌طلبان تیره‌تر از گذشته است.
بله. این روابط نه تنها بهتر نشد بلکه روابط تیره‌تر از گذشته هم شده است. حال اینکه در ادامه شخص آقای روحانی قصد دارد همچنان کانالیزه رفتار کند و آقای واعظی رابط و سخنگوی او باشد و همچنین آقای واعظی قصد داشته باشد سیاست‌های حزب اعتدال و توسعه در دولت را پیاده کند، موضوعی است که آقای روحانی باید تصمیم گیرد. اگر همچنان در بر این پاشنه بچرخد و آقای روحانی همچنان قصد داشته باشد که آقای واعظی در دولت نقش‌آفرینی کند، امیدی به ترمیم رابطه اصلاح‌طلبان و دولت وجود نخواهد داشت. آقای روحانی در ابتدا باید اقدام به ترمیم رابطه دولت با اصلاح‌طلبان کرده و باید آقای واعظی را از خود دور کند و یک عنصر واقع‌بین را جایگزین او کند تا توهمات آقای واعظی به سخنان عجیبش از بین برود.