اختلال در اینترنت ایران در پی جهانی شدن طوفان توییتری #اعدام_نکنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در پی تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان تظاهرات سراسری آبان ۱۳۹۸ در ایران، اعتراضات و واکنش‌ها به این احکام بالا گرفته است.تعداد بسیاری ی از فعالان مدنی و سیاسی سلبریتی ها و هنرمندان و ورزشکاران ایرانی با انتشار هشتگ اعدام نکنید به این کارزار اینترنتی پیوستند

سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق‌بشر هر دو در بیانیه‌های جداگانه خواستار لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شده‌اند. این سه نفر از دستگیرشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ هستند.

به گفته این دو نهاد بین‌المللی محاکمه این سه نفر ناعادلانه بوده و با ضرب‌وجرح، شوک الکتریکی و آویزان شدن مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل داد.

در همین حال سازمان نظارت بر اینترنت “نت بلاکز” می‌گوید از ساعت ۹ و نیم شب سه‌شنبه به وقت ایران، اینترنت در این کشور قطع یا مختل شده است.

مرکز آی‌تی‌ایران نیز در حساب توییتری خود با انتشار نموداری از اختلال اینترنت در برخی شهرها و اپراتورهای ایران خبر داده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه با اعلام خبر تایید حکم اعدام این سه معترض در دیوان عالی کشور گفت این حکم برای اجرا به دادسرا رفته است.

در پی اعلام این خبر کاربران اینترنتی در ایران و خارج از مرزهای این کشور، کارزاری توییتری را با هشتگ #اعدام_نکنید آغاز کردند که ظرف چند ساعت به ترند جهانی توییتر تبدیل شد و تا زمان نشر این خبر این هشتگ بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار بار منتشر شده است.

رویا برومند از نهاد حقوق بشری بنیاد عبدالرحمن برومند در حساب توییتری خود با دعوت از غیرایرانیان در این کارزرار گفته حضور ایرانی‌ها در این کارزار چنان پررنگ بوده که به اختلال در شبکه اینترنت کشور منجر شده است.

حساب توییتری فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویری از اعدام‌های صحرایی نیز از این کارزار حمایت کرده و گفته است چهل و یک سال اعدام کافی است. اعدام نکنید.

لن خودروفسکی از مشاوران ارشد روابط عمومی وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتری شخصی خود از این کارزار حمایت کرده و نوشته جهان صدای ایرانیان را می‌شنود.

غلامحسین اسماعیلی درباره تایید حکم اعدام این سه نفر در ارتباط با حوادث آبان ماه اضافه کرد: “اینکه حکم اجرا شود یا نشود ممکن است در فرآیند قانونی دادرسی های فوق العاده یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی تغییر کند. اما خبر تایید حکم صحت دارد.”

این بازداشت‌شدگان سوم اسفند ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام‌هایی از جمله “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران” و “محاربه” به اعدام محکوم شده بودند. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی در این دادگاه همچنین به “سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب” به تحمل زندان و شلاق محکوم شدند.

چهار روز پیش، مصطفی نیلی، وکیل سه متهم اعتراض‌های آبان‌ماه گفته بود “دیوان عالی کشور با فرجام‌خواهی مخالفت کرده است” و او به دنبال آن است تا با “درخواست اعاده دادرسی” این حکم را نقض کند.

مصطفی تاجزاده :


هیچ چیز به اندازه ریختن خون مظلوم پایه‌های حکومت را سست و لرزان و جامعه را به انتقام‌جویی و عصیان تحریک نمی‌کند. مردم هیچ حکمی را با دلایل سست و باورناپذیر عادلانه نمی‌دانند. #اعدام_نکنید

علی کریمی هم چنین واکنش نشان داد :

پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس ایران نیز در توئیتی با هشتگ اعدام نکنید نوشت: «گر شد از جور شما خانه موری ویران، خانه خویش محال است که آباد کنید»

پس از آنکه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که دیوان عالی کشور حکم اعدام سه نفری را که در اعتراض‌های آبان سال گذشته حضور داشتند، تایید کرده است، کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ «اعدام نکنید» را داغ کردند.

این هشتگ همچنین توانست همراهی برخی از چهره‌های هنری، سیاسی و ورزشی ایرانی را با خود داشته باشد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از بازداشت شده‌های اعتراض‌های سال گذشته هستند که قوه قضاییه ایران برای نخستین بار درباره پرونده آن‌ها صحبت کرده است. پیش از این دو تن از وکلای این متهمان به نهایی شدن حکم اعدام آن‌ها اشاره کرده بودند.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در توئیتی همراه با هشتگ «اعدام نکنید» نوشت: «مقامات ایران باید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی را بی‌درنگ لغو کنند. محاکمه آن‌ها ناعادلانه بوده است. آن‌ها گفته‌اند که از طریق ضرب‌وجرح، شوک الکتریکی و آویزان شدن مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز با حضور در این طوفان توئیتری در اعتراض به حکم اعدام این سه نفر با بازنشر بیانیه چند روز خود گفت: «اعدام افرادی که نارضایتی‌شان از فساد و مقامات حکومتی غیر پاسخگو را به خیابان‌ها بردند صرفاً شرایط را برای افراد تحت فشار در اثر وضعیت اقتصادی رو به افول، بدتر می‌کند.»

هشتگ #اعدام_نکنید در توئیتر که در ایران فیلتر است، طبق گفته برخی از کارشناسان این حوزه بیش از چهار میلیون بار توئیت و ریتوییت شده است و این روند همچنان ادامه دارد. این هشتگ چندین ساعت در بین هشتگ‌های ترند و داغ جهانی قرار گرفت.

با حضور پررنگ کاربران ایرانی در اعتراض به این حکم، برخی چهره‌ها نیز به این حرکت پیوستند. حسین ماهینی، بازیکن سابق تیم فوتبال پرسپولیس از جمله چهره‌های ورزشی بود که در توئیتر با این طوفان توئیتری همراه شد.

اما در اینستاگرام هنرمندان در صفحات شخصی خود با انتشار استوری و پست نسبت به این حکم اعتراض کردند.

ترانه علی‌دوستی، بازیگر سینما که اخیرا به خاطر برخی مطالبش در شبکه‌های اجتماعی به زندان تعلیقی محکوم شده است نیز با نوشتن نام این سه محکوم به اعدام به این کارزار با هشتگ «اعدام نکنید» پیوست.

تهمینه میلانی، کارگردان سینما نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «من یک مادرم. همانند میلیون ها ‌پدر و مادر ایرانی از شنیدن تایید حکم اعدام این سه جوان ایرانی، روحم جریحه دار شد ‌و‌اشکم بند نمی آید. امیر حسین مرادی ، سعید تمجیدی، محمد رجبی را لطفا اعدام نکنید. عفو این سه جوان متولد دهه هفتاد ، قلب‌ها ی ایرانیان را در این هنگامه کرونا ، فشارهای بین المللی و گرانی ، به‌ هم نزدیک می کند. به گفته ی مسئولین ارشد کشور ، طغیان آبان ۹۸ بدلیل فقراقتصادی و بی‌عدالتی بود و اعدام این سه جوان، غرور عمومی را جریحه دار خواهد کرد. #اعدام_نکنید»

اصغر فرهادی، کارگردان برنده جایزه اسکار نیز در اینستاگرام نوشت: «کام مردم را بیش از این در این روزگار غمبار تلخ نکنید.»

امیر جعفری، بازیگر ایرانی نیز در پیامی نوشت: «چقدر با مرگ و نیستی دست در دست شده ایم …برای تشویق تیم “زندگی” هم ای کاش جایگاهی بود … #اعدام_نکنید #زندگی»

https://www.instagram.com/p/CCoxJr5jeP6/?utm_source=ig_embed

مهتاب کرامتی، بازیگر دیگر نیز با انتشار گرافیک‌هایی از این سه فرد محکوم به اعدام در اینستاگرام نوشت: «اعدام نکنید»

View this post on Instagram

#اعدام_نکنید

A post shared by Mahtab Keramati (@mahtab.keramati) on

کاربران زیادی به این موج و کارزار اینترنتی پیوسته‌اند و برخی با کشیدن طرح‌های مختلف گرافیکی و استفاده در این موج اینترنتی اعتراض خود را نیز بیان می‌کنند.