ادامه اعتراض‌های سراسری در ایران؛ کارکنان معترض صنعت نفت: اعتصابات سراسری تا تحقق مطالبات ادامه می‌یابد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماعتصابات سراسری کارکنان صنعت نفت در ایران همچنان ادامه دارد و شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرده است از آن‌جا که درخواست‌های معترضان بی‌پاسخ مانده، اعتراض و اعتصاب تا زمان رسیدن به مطالبات ادامه خواهد داشت.

هم‌زمان، اعتراضات متعدد صنفی و مدنی دیگری در شهرهای مختلف کشور در جریان است.

بر اساس بیانیه شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی، کارکنان رسمی وزارت نفت از تاریخ نهم تیر به اعتصابات سراسری خواهند پیوست واگر تا پایان مرداد ماه خواسته‌های معترضان برآورده نشود، دامنه اعتراضات گسترده‌تر خواهد شد.

در این بیانیه از کارگران اعتصاب‌کننده که محل کار خود را ترک کرده‌اند، خواسته شده با بازگشت به خوابگاه‌های خود، از استخدام نیروهای جدید جایگزین توسط شرکت‌های پیمان‌کاری جلوگیری کنند.

کارزار «بیست ده ۱۴۰۰» از شنبه، ۲۹ خرداد برای دست‌یابی به خواسته‌های کارگران پیمانی شرکت‌های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی آغاز شد و تا کنون بیش از ۶۰ شرکت به اعتراضات در این کارزار پیوسته‌اند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از کارگران ارکان ثالث عسلویه، نوشته است که به رغم همه اعتراض‌ها «بازهم ما را شهروند درجه چندم می‌دانند.»

به گفته او، خواسته معترضان این است که «پیمانکاران را حذف کنند؛ با برخی که ماهیت کارشان پروژه‌ای است، قرارداد معین ببندند و باقی را قرارداد مستقیم کنند؛ هیچ راه میانبر دیگری هم وجود ندارد.»

همچنین ناصر آقاجری، فعال کارگری درباره خواسته‌های کارگران معترض، به ایلنا گفت: «پیمانکاران و واسطه‌ها مخالف قانون کار و قانون اساسی هستند و باید کامل از میان برداشته شوند؛ خصوصی و خصولتی ندارد، خصولتی بدتر از خصوصی، کارگران را از چاله به چاه نیندازند!»

بیش از ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در کشورهای مختلف که عضو «شبکه سندیکایی جهانی همبستگی و مبارزه» هستند، با انتشار بیانیه‌ای از کارگران و شورای سازمان‌دهی اعتصابات کارگران پیمانی نفت در ایران پشتیبانی کرده‌اند.

تشکل صنفی و کارگری در ایران، شامل سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، گروه اتحاد بازنشستگان، و کانون صنفی فرهنگیان اسلام‌شهر در بیانیه مشترکی از اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی حمایت کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، امروز، چهارشنبه نهم تیر، گروهی از کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز گچساران با برگزاری تجمع اعتراضی در محوطه این شرکت، خواستار اصلاح نحوه افزایش حقوق کارکنان شدند.