ادامه بحران کرونا در ایران؛ واکسن‌های آسترازنکا و پاستوکووک برای دوز سوم کادر درمان استفاده می‌شود/ احتمال بروز پیک ششم در اوایل آبان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به آمار بالای مرگ و میر در برخی مناطق کشور، از احتمال بروز پیک ششم در اوایل آبان خبر داد. همزمان آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که تا کنون حدود ۲۲ درصد از جمعیت ایران، هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، درباره وضعیت کرونا در کشور و علت قرمز بودن برخی شهرها و بالا بودن آمار مرگ و میر در برخی مناطق، گفت: «بالا بودن مرگ‌ها در کشور و در برخی استان‌ها، از آثار پیک پنجم است که در برخی استان‌ها متاسفانه هنوز به حد کنترل خود نرسیده است».

وی افزود: «در عین حال میزان مرگ و میر هم با قرمزی استان ارتباطی ندارد؛ چراکه معمولا در بسیاری مناطق مرگ و میر به دلیل شدت بیماری است. از سوی دیگر بسیاری از بیماران دیرهنگام مراجعه می‌کنند که منجر به درگیری شدیدتر ریه می‌شود و باعث می‌شود بسیاری بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شوند. بنابراین هم شدت بیماری و هم مراجعه دیرهنگام، میزان مرگ و میر را بالا می‌برد، اما از نظر میزان بروز، آثار باقی مانده از پیک قبلی است».

او بر بسته ماندن مجامع عمومی، مدارس و دانشگاه ها تأکید کرد و درباره احتمال بروز پیک ششم نیز گفت: «بسیاری از مجامع علمی در دنیا اعلام کردند که ممکن است در اواخر اکتبر یعنی اواخر مهر و اوایل آبان ماه با پیک جدیدی مواجه باشیم. با این حال همه این پیش‌بینی‌ها بر اساس اقدامات بهداشتی و رعایت جامعه، میزان واکسیناسیون و همچنین ایجاد سوش جدیدی که نسبت به اقدامات بهداشتی یا واکسن مقاوم باشد، متغیر است».

وی ادامه داد: «واکسیناسیون کرونا نشان داده است که اثر بسیار چشمگیری در کاهش تلفات انسانی دارد. اثرش صددرصد نیست، اما بسیار در کاهش آمار کشته‌شدگان نقش دارد. اگر واکسن کرونا را به موقع به مردم تزریق کرده بودیم، آمار فوتی‌های کرونا خیلی کمتر می‌شد». وی افزود: «متاسفانه در این پیک تعداد زیادی از افرادی که از دست دادیم، سن‌های مولد و پایین کشور بودند اما با یک برنامه ریزی می‌شد که این اتفاق در این سطح نیفتد».

او با انتقاد از عدم ورود واکسن‌های معتبر و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، گفت: «متاسفانه پیش از این به جای اینکه روی واردات واکسن متمرکز شویم، روی واردات دارو تمرکز کرددیم. مسئولان بهداشتی کشور باید تمام تلاش‌شان را روی تامین واکسن بگذارید. منتها شرط آن این است که واکسن معتبر باشد و در شرایط کاملا درست نگه‌داری و تزریق شود.»

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران، روز جمعه اظهار داشت که براساس تصمیم گری کمیته فنی واکسیناسیون از بین واکسن های موجود در کشور، کادربهداشت و درمان می توانند از واکسن های آسترازنکا و یا پاستوکووک برای دوز سوم (بوستر) استفاده کنند.

وی در خصوص نوع واکسن در نظر گرفته شده برای مادران باردار و دوز یادآور کادر درمان، تأکید کرد که «کمیته فنی واکسیناسیون متشکل از برجسته ترین اساتید، در مورد این که چه نوع واکسنی برای کدام گروه سنی مناسب است، تصمیم گیری می کند که این تصمیم مبتنی بر شواهد علمی و موجودی واکسن در کشور گرفته می شود وعوامل دیگری در این مورد نقش ندارد».

او با اشاره به واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم گفت: «از مدت ها پیش با حضور اعضای کمیته بارداری و زایمان وزارت بهداشت جلسات متعددی تشکیل شده و استفاده از واکسن سینوفارم برای خانم های باردار مورد تایید قرار گرفت و سازمان غذا و دارو هم تاییدیه داده است».