ادامه بی‌تدبیری جمهوری اسلامی؛ ۱.۵ میلیون یورو مواد اولیه شیرخشک نوزاد در گمرکات در حال فاسد‌شدن است/۸۵ درصد مواد اولیه تولید شیرخشک نوزاد وارداتی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس انجمن شیرخشک نوزاد می‌گوید ۱.۵ میلیون یورو مواد اولیه تولید شیرخشک نوزاد بیش از یک‌سال می‌شود در گمرکات دپو شده و در حال از بین رفتن است.

هانی تحویل‌زاده با انتقاد از تاخیر بانک مرکزی در تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه شیرخشک، به خبرگزاری «مهر» گفت: «بیش از یک ماه پیش، سازمان غذا و دارو لیست شرکت‌های مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای بانک مرکزی ارسال کرده اما عملاً تاکنون اتفاقی در این حوزه نیفتاده است ضمن اینکه لیست نیمی از شرکت‌ها نیز هنوز به بانک مرکزی ارسال نشده است.»

او درباره دپوی یک و نیم میلیون یورو مواد اولیه صنعت شیرخشک نوزاد نیز توضیح داد: «این محصولات به دلیل مشکلات تعرفه‌ای در گمرکات مانده و در حال از بین رفتن است، از طرفی هم صنعت با کمبود مواد اولیه مواجه است و چند لاین تولیدی شرکت‌های تولیدکننده به همین دلیل متوقف شده است.»

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد با اشاره به اینکه تغییر کد تعرفه‌ای این محصولات و انتقال آن‌ها به گروه کالایی دو موجب این اتفاقات شده، سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت، معدن و تجارت را مقصر دانست.

تحویل‌زاده هشدار داد تا چندماه آینده تاریخ این مواد اولیه می‌گذرد و علاوه بر هدر رفت منابع ارزی، کشور با کمبود شیر خشک نوزاد مواجه خواهد شد.

رئیس انجمن شیرخشک نوزاد در تاریخ پنجم خرداد ماه ۱۴۰۰، نیز گفته بود حدود شش ماه است که ارز واردات به تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد تعلق نگرفته و باعث شده است تولید برخی انواع شیرخشک متوقف شود.

او در آن تاریخ هشدار داده بود «میزان ذخایر و موجودی انبار شیرخشک نگران کننده است» و «موجودی فعلی کارخانه‌ها تا دو ماه دیگر بیشتر کفاف نمی‌دهد».

با این وجود سیاوش سلیمی، رئیس انجمن صنفی تولید شیر خشک ایران، خرداد ماه امسال با اشاره به اینکه بیشتر شیرخشک نوزاد در داخل تولید می‌شود، گفت: «مشکلی در این زمینه نداریم. بنابراین هرگونه کمبودی را تکذیب می‌کنیم.»

به گفته سلیمی کارخانجات لبنیات می‌توانند به اندازه کل محصولی که واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد اعلام می‌کنند نیاز به واردات دارند، می‌توانند ماده اولیه اصلی تولید شیرخشک نوزاد تولید کنند.

او همچنین گفت: «متأسفانه در کشور ما همه به دنبال دریافت ارز دولتی برای واردات هستند، در حالی که این محصولات در داخل کشور تولید می‌شود و واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد می‌توانند به مراجعه به این واحدها، ماده اولیه مورد نیاز خود را دریافت و شیرخشک تولید کنند.»

با وجود این اظهارات تحویل‌زاده در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۴۰۰، گفته است که کمبود شیرخشک «صنعتی» در کشور وجود ندارد و حتی بحث صادرات آن مطرح است. او با اشاره به اینکه میان شیرخشک صنعتی و نوزاد تفاوت وجود دارد، تاکید داشت «۸۵ درصد مواد اولیه تولید شیرخشک نوزاد وارداتی است».