ادامه بی‌خبری از نادر افشاری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها که در «خانه امن وزارت اطلاعات» تحت بازجویی است

نگام ؛ حقوق بشر _ نادر افشاری، فعال مدنی ۱۰ مرداد در جریان دور جدید اعتراض‌های خیابانی ایران در گوهردشت کرج از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. مریم سبزه‌پرور، مادر افشاری گفته است که آنها هنوز از وضعیت او خبر دقیقی در دست ندارند و تنها تماسی «چندثانیه‌ای» با او داشته‌اند.

 

حسن مقیمی

مادر نادر افشاری روز سه شنبه ۱۶ مرداد به برخی از وبسایت های خبری گفت که پس از سه روز جستجو خبردار شده پسرش در بازداشت وزارت اطلاعات است.

وزارت اطلاعات و تشکیلات امنیتی ابتدا بازداشت نادر افشاری را تکذیب کردند، اما بعد از شش روز روشن شده است که وی به عنوان «اغتشاش گر» بازداشت شده است.

خانم افشاری می گوید پسرش اغتشاش گر نیست، بلکه نسبت به شرایط معترض است و اعتراض او کاملاً قانونی است.

وزارت اطلاعات به خانم افشاری گفته است که پسر وی در خانه امن در بازداشت است.

نادر افشاری بهمن ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد، مدتی در زندان انفرادی به سر برد و به قید وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شد.

مادر نادر افشاری،‌ در این باره صحبت کرده است که میتوانید در اینجا بشنوید

به گفته سبزه‌پور، «بعد از ۶ روز بی‌خبری و مراجعه ما به تمام ارگان‌ها مثل پلیس امنیت، اطلاعات ملک شاه کرج، پایگاه بسیج قرارگاه ثارالله، نهایتاً در روز ۱۶ مردادماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج، آقای ایوب ابراهیمیان ریاست شعبه به من گفتند که پسرم توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در جریان اعتراضات اخیر کشور بازداشت شده و در یکی از خانه‌های امن وزارت اطلاعات در گوهردشت است و تا زمان اتمام بازجویی در آنجا نگهداری می‌شود و احتمالا بعد از پایان مراحل بازجویی قرار بازداشت وی صادر می‌شود.»

نادر افشاری ۱۲ بهمن گذشته و پس از اعتراضات سراسری دی ۹۶ نیز همراه با شش فعال مدنی دیگر بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. او پس از ۴۸ روز با وثیقه ۱۰۰ میلیون‌ تومانی از زندان بیرون آمد. مادر او به هرانا گفته است که افشاری در طی بازداشت در اوین «تحت فشار و آزار و اذیت شدید» قرار گرفته بود و خانواده او نگران تکرار این اتفاق هستند.

در دور جدید اعتراض‌ها در کرج یک معترض کشته شد و دست‌کم ۲۰ تن بازداشت شدند. سازمان عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی خواسته تا زندانیان اعتراض‌های اخیر را هر چه زودتر آزاد کند.