ادامه تظاهرات علیه بی‌‌آبی در خوزستان؛ تعداد قربانیان اعتراض به ۳ نفر رسید/ جاده اهواز – شوش توسط معترضان بسته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_فعالان حقوق بشر از کشته شدن سومین معترض به کم‌آبی در استان خوزستان خبر می‌دهند. به گفته آن‌ها، مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزرعه در اعتراضات دو روز گذشته در استان خوزستان کشته شدند.

روز جمعه ۲۵ تیر مصطفی نعیماوی در شهر شادگان کشته شد. فرماندار شادگان گفته است که تیراندازی به قربانی از سوی معترضان صورت گرفته است.

اما شاهدان عینی گفته‌اند، نیروهای امنیتی به صف معترضانی که جاده اهواز به سمت اندیمشک را بسته بودند، شلیک کرده‌اند.

خبرگزاری فارس نیز مدعی شد: «در جریان اعتراض مردم شادگان به مشکل بی‌آبی و عدم تامین حقابه رودخانه‌ها، یکی از تیرهای هوایی شلیک شده از سوی اغتشاشگران به فوت یک جوان شادگانی منجر شد.»

مقام‌های محلی اظهارات ضد و نقیضی در مورد دستگیری عامل و یا عوامل قتل مصطفی نغیماوی ابراز کردند.

در روزهای گذشته، هویزه، سوسنگرد، حمیدیه، کوت عبدالله، زرگان، ماهشهر، خرمشهر و ملاثانی، صحنه تجمع و اعتراض به بی‌آبی بوده‌‌اند.

تصاویر و فیلم‌های این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند اما قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان مدعی شده که این کلیپ‌ها به گذشته مربوط می‌شوند و “برخی با انتشار آنها در صدد تحریک مردم هستند.”

پس از این اظهارات، ویدیوهایی از معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که علیه استاندار خوزستان شعار می‌دهند و او را دروغگو می‌خوانند.

آخرین گزارشها حاکی است که تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف خوزستان جوی کاملا متشنج و امنیتی به خود گرفته است. جاده اهواز – شوش توسط معترضان بسته و حرکت کلیه وسایل نقلیه به سوی تهران متوقف شد. همچنین کنترل جاده‌ها و میدان‌های اصلی شهر شوش به دست مردم معترض افتاده است.

در تازه‌ترین واکنش، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران از پیشنهاد اختصاص بودجه برای سدهای مارد و چوئبده و ساماندهی روان‌آب‌ها خبر داد.

نجار از کاهش ۵۴ درصدی بارندگی خبر داد و گفت، اصلاح کشت در دستور کار قرار گرفته است. او همچنین وعده داد که خسارت‌های کشاورزان و دامداران استان خوزستان پرداخت شود.

او می‌گوید، بخشی از خسارت‌های سال ۱۳۹۸ هنوز پرداخت نشده است. اما به نظر نمی‌رسد این تصمیمات بتواند نارضایتی گسترده شهروندان خوزستانی را کاهش دهد.