ادامه تظاهرات کم آبی و هشدار نماینده مجلس در مورد به خطر افتادن امنیت خوزستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام با ادامه یافتن تجمعات در استان خوزستان در اعتراض به بی‌آبی، یک نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت این استان از طرح‌های انتقال آب انتقاد کرده و گفته است امنیت این استان به خطر افتاده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در دومین شب اعتراض‌ها در خوزستان، مردم در شهرهای مختلف در اعتراض به بی‌آبی به خیابان رفته و علیه مقام‌ها شعار سر دادند. بر اساس تصاویری که برای بی‌بی‌سی فرستاده شده، معترضان بخشی از جاده اهواز اندیمشک را برای مدتی بستند.

عبدالله ایزدپناه، نماینده ایذه و باغملک در مجلس گفته است خوزستان استان مهمی برای ایران است و “عدم امنیت خوزستان یعنی نبود امنیت در کل کشور”. او گفته است امنیت خوزستان “به دلیل خطاهای انسانی و تصمیمات نابجا به مخاطره افتاده است.”

آقای ایزدپناه خواهان توقف پروژه‌های انتقال آب شده و گفته است “خشکسالی یک طرف قضیه است. انتقال آب است که موجب شده است خوزستان به این روز بیافتد.”

در واکنش به ادامه تظاهرات، استاندار خوزستان گفته است بحران آب در این استان در جلسه سران سه قوه جمهوری اسلامی بررسی خواهد شد.

قاسم سلیمانی‌دشتکی گفته است “امسال با تنش آبی بسیار شدیدی روبه‌رو هستیم و حجم ذخایر پشت سدها بسیار کم است.”

انتقال آب از استان خوزستان در سال‌های گذشته بارها با واکنش منفی مردم این استان و مسئولانش مواجه شده است. مخالفان چنین طرحی می‌گویند انتقال آب این استان به سایر مناطق ایران باعث خشک شدن منابع آبی آن می‌شود.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان هم با اشاره به انتقال آب استان در شرایط کم آبی فعلی، خواستار بسته شدن برخی از دریچه‌های انتقال آب به صورت موقت شده است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم گفته است به دلیل کاهش میزان ورودی آب به مخازن خوزستان، در ماه‌های آینده روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود.

استان خوزستان امسال شاهد یکی از گرم‌ترین تابستان‌های خود بوده و افزایش دما باعث شده تا ادارات و سازمان‌ها برخی روزها تعطیل شوند.

این استان مانند سایر مناطق ایران امسال با بحران خشکسالی و کمبود بارش باران مواجه بوده است. در هفته‌های اخیر تجمع‌هایی در شهرهای مختلف ایران علیه قطع برق و کم آبی برگزار شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که هفته‌های آخر ریاست‌جمهوری خود را طی می‌کند، پیشتر گفته بود ایران “امسال دچار خشکسالی بی سابقه شده و میزان بارندگی نسبت به پارسال ۵۲ درصد کاهش داشته است.”

به جز خوزستان، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان، هرمزگان و کرمان هم کم‌آبی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند.