ادامه تلاش جمهوری‌خواهان؛ اصلاحیه رسمی علیه برجام در یک لایحه مهم کنگره

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_جمهوری خواهان آمریکا در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که بایدن نمی‌تواند پس از بازگشت به برجام، تحریم‌ها علیه رژیم ایران را لغو کند.

به گزارش پولیتیکو، تلاش مجدد جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با رژیم ایران، با تردید و موانع احتمالی در کنگره از سوی جمهوری خواهان و همچنین از طرف برخی دموکراتها روبه‌رو شده است.

بنابراین گزارش، سران جمهورخواه قصد دارند با هرگونه تلاش بایدن برای لغو تحریم‌ها علیه رژیم ایران که در زمان ترامپ پس از خروج از برجام اعمال شده بود، مخالفت کنند.

در حالی که مقامات دولت بایدن برای احیای برجام در وین در حال گفت‌وگو‌های غیرمستقیم با نمایندگان رژیم ایران هستند، جمهوری خواهان در حال بحث درباره موانع قانونی مرتبط با تحریم‌های اعمال شده به وسیله ترامپ هستند که ورود دوباره آمریکا به توافق هسته‌ای را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

در این میان برخی از دموکرات‌های سنای آمریکا نگرانند که اصلاحیه‌ای که بی سر و صدا به لایحه مربوط به چین اضافه شده یک «قرص سمی» پنهان علیه دیپلماسی با رژیم ایران باشد. موافقان توافق برجام اصلاحیه سناتور منندز را اقدامی در راستای پیچیده‌تر شدن مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با رژیم ایران در وین برای احیای برجام ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش سایت انتخاب، یک کارشناس وابسته به اندیشکده «کوئینسی» می گوید: اصلاحیه پیشنهادی سناتور دموکرات باب منندز یک اصلاحیه سمی علیه برجام در یک لایحه مهم کنگره آمریکا است. (اندیشکده کوئینسی توسط تریتا پارسی و همکارانش در لابی طرفدار رژیم بنیان گذاشته شده است. کوئینسی در هماهنگی با نایاک و ائتلافی از گروههای مختلف، تلاش میکند تا سیاست آمریکا را در جهت دوستی با رژیم ایران جهت دهی کند)

براساس اصلاحیه سناتور منندز، وزارت امور خارجه موظف است ظرف پنج روز پس از تأیید مذاکره یا انعقاد یک توافق‌نامه بین المللی یا سند غیر الزام آور با تأثیرات مهم در سیاست خارجی آمریکا، به کنگره گزارشی مفصل ارائه دهد.

در حالی که این اصلاحیه توسط برخی از کارشناسان حقوقی مورد حمایت قرار گرفت، دو دستیار کنگره و یک فعال که خواست نامش فاش نشود، ابراز نگرانی کردند که این قانون می‌تواند بر مذاکرات در حال انجام در وین تأثیر بگذارد.

یکی از دستیاران کنگره گفت: از نظر ما، لحن این اصلاحیه نگران کننده بود زیرا می توان آن را به عنوان نیاز به اطلاع کنگره برای هرگونه مذاکره در مورد توافق نامه های بین المللی تفسیر کرد. این اصلاحیه ‌می‌تواند به مخالفان مذاکرات وین در کنگره فرصتی برای کارشکنی در راستای عدم موفقیت آن دهد.

یکی دیگر از دستیاران کنگره مدعی شد که دموکرات‌ها همچنین از نحوه ارائه این متمم اصلاحی نگران بوده‌اند. منندز با استفاده از اختیارات خود به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی کمی قبل از شروع بحث و بررسی لایحه، آن را در متن اصلی وارد کرد.

دستیار دوم گفت: این اقدام از سوی منندز در آخرین لحظه و بدون مشورت و نظر سایر اعضای دموکرات کمیته انجام شد. به نظر می‌رسد افراد از این موضوع آگاهی ندارند چرا که در یک عمل از پیش تعیین شده غافلگیر شده‌اند.

وزارت امور خارجه از اظهار نظر رسمی خودداری کرد، اما سناتور کریس مورفی (دوست مشترک جان کری و ظریف) مدعی شد که دولت بایدن نگران این قانون است.

یکی از دستیاران مورد اشاره گفته: سناتور منندز هم‌چنین برای باطل کردن رویکرد دیپلماتیک فعلی دولت بایدن تلاش می‌کند با همکاری جمهوری‌خواهان سنا دولت را طوری تحت فشار قرار دهد که برخورد جدی‌تری با رژیم ایران داشته باشد.