ادامه جنجال بر سر حمله به کشتی «مرسر استریت»؛ تأکید جانسون و گانتس بر لزوم اقدام علیه ایران/ نخست‌وزیر بریتانیا: ایران باید با پیامد اعمال خود روبه‌رو شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر دفاع اسرائیل حمله به کشتی تجاری که ایران متهم انجام آن است را “دامن‌زدن به دشمنی‌ها” خواند و خواستار اقدام بین‌المللی شد. نخست‌وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد ایران باید با پیامد حمله‌اش به نفتکش اسرائیلی روبرو شود.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه ۲ اوت (۱۱ مرداد) در برابر پارلمان کنست این کشور گفت، حمله به کشتی تجاری در دریای عرب که به ایران نسبت داده شده است، “دامن زدن به دشمنی‌ها” از سوی ایران است. او خواستار واکنش و اقدامات بین‌المللی شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گانتس در برابر نمایندگان پارلمان کشورش، کنست، گفت که حمله پهپادی به کشتی “مرسر استریت” دو کشته بر جای گذاشته است و این اقدام “نقض حقوق بین‌الملل و اخلاق انسانی” است.

گانتس جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد طی سال گذشته مسئول دستکم پنج مورد حمله به کشتی‌های بین‌المللی بوده است.

با اینکه هنوز هیچ کس مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است، اما جمهوری اسلامی و متحدان شبه‌نظامی آن پیش از این بارها سوءقصدهایی با “پهپادهای انتحاری” انجام داده‌اند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) در برابر خبرنگاران گفت: «ایران باید با پیامد اعمال خود روبرو شود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، جانسون افزود: «این یک حمله تکان‌دهنده و به طور قطع غیرقابل قبول به تردد کشتی‌های تجاری بوده است.»

نخست‌وزیر بریتانیا ضمن اشاره به اینکه یک شهروند بریتانیایی در این حمله پهپادی کشته شده است، افزود، بریتانیا به این امر تأکید دارد که ایران و یا هر کشور دیگری باید به آزادی کشتیرانی در سراسر جهان احترام بگذارند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، روز یکشنبه اول اوت (۱۰ مرداد) دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز ایران را مسئول حمله به نفتکش ام‌تی مرسر استریت معرفی کرد.

پس از حمله به تانکر “ام‌تی مرسر استریت” در نزدیکی سواحل عمان در روز پنجشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد)، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل رسما ایران را مسئول این حمله معرفی کرد.

در جریان این حمله دو خدمه این کشتی، یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی، کشته شدند. با این دو قربانی، این حمله با دو حمله دیگری که طی شش ماه گذشته به کشتی‌های بازرگانی اسرائیلی در آب‌های این منطقه روی داده، تفاوت می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است: «ما معتقدیم که این حمله عامدانه و هدفمند بوده و نقض آشکار حقوق بین‌الملل از سوی ایران است.»

راب همچنین گفت که تحقیقات کارشناسان بریتانیایی نشان می‌دهند که این تانکر هدف حمله دو پهپاد بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا افزود که «ایران باید به این حملات خود خاتمه داده و کشتی‌ها باید بتوانند بر اساس حقوق بین‌الملل اجازه تردد آزادانه را داشته باشند.»

وزیر خارجه بریتانیا در عین حال گفت که این کشور در تماس و همراهی با متحدان خود درباره واکنش به این حمله غیرقابل پذیرش تصمیم خواهد گرفت.

جمهوری اسلامی هرگونه مشارکتی در حمله به این نفتکش را تکذیب کرده است.