ادامه جنجال بر سر حمله به کشتی «مرسر استریت»؛ تل‌آویو به دنبال تلافی سخت: بنیامین نتانیاهو: دولت بایدن ممکن است عملیات را لو دهد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامچند روز پس از حمله به نفتکش اسرائیلی «مِرسِر استریت» که در نزدیکی سواحل عمان اتفاق افتاد، رومانی و بریتانیا سفیران جمهوری اسلامی در بخارست و لندن را به دلیل دخالت رژیم ایران در این حمله احضار کردند.

هرچند جمهوری اسلامی حمله به نفتکش اسرائیلی را انکار می‌کند اما رژیم در خرابکاری‌ و اقدامات جنایتکارانه از جمله شلیک موشک به هواپیمای مسافربری در خاک خود ایران فوق‌العاده بدسابقه است.

در این میان، گفته می‌شود اسرائیل چراغ سبز ایالات متحده و انگلیس را برای انجام عملیات علیه جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده است. کانال‌های تلگرامی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که عمدتاً بطور رسمی فعالیت نمی‌کنند با انتشار ویدئویی ادعا کردند در اسرائیل درباره احتمال هدف قرار دادن یک بندر یا کشتی نظامی مربوط به ایران و یا هدف قرار دادن همان کشتی که پهپاد از آن پرتاب شده صحبت می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین اسرائیل می‌گوید «دولت بایدن ممکن است اطلاعات مربوط به عملیات برنامه‌ریزی شده اسرائیل علیه ایران را در اختیار رسانه‌های بین‌المللی قرار دهد تا از حمله جلوگیری کند و بنابراین اسرائیل در رابطه با ایران، نباید با سیاست «عدم اقدام غافلگیرانه» مورد درخواست آمریکا موافقت کند.»

روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی با اشاره به حمله پهپادی به این کشتی نوشته «جو بایدن می‌بایست چند سیلی به صورت خود بزند تا به خود آمده و بپذیرد که نمی‌تواند با بازگشت به توافق اتمی رفتارهای شرورانه تهران را تغییر دهد؟»

در این گزارش تأکید شده حتا اگر مذاکره با ایران موفق و برجام احیا و تحریم‌ها لغو شود، اینهمه پاداشی برای جمهوری اسلامی خواهد بود زیرا بار دیگر پول نقد و سرمایه‌گذاری برای تأمین مالی پهپادهای جدید و ادامه حملات در سراسر منطقه و فراتر از آن را به دست می‌آورد.

اینکه آمریکا و انگلیس به اتفاق رومانی در این قضیه در کنار اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران مواضع مشترک دارند احتمالاً ناشی از شواهد و مدارک مستندی است که اسرائیل در مورد دخالت رژیم ایران در این حمله پهپادی ارائه داده است. تل‌آویو قصد دارد از طریق شورای امنیت سازمان ملل نیز این اقدام جمهوری اسلامی ایران را پیگیری کند و هیچ بعید نیست یکجانبه دست به تلافی بزند.

سرتیپ سپهری‌راد معاون هماهنگ کننده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی دوشنبه ۱۱ امرداد گفت «با افزایش تهدیدات هوایی جای هیچگونه درنگی در پدافند هوایی وجود ندارد و همچنان امنیت و ایمنی دو مقوله اساسی مورد توجه نیروی پدافند هوایی است.»