ادامه جنجال بر سر حمله به کشتی «مرسر استریت»؛ نخست وزیر اسرائیل: می‌توانیم به تنهایی در برابر ایران اقدام کنیم/ آنها باید بدانند که نمی‌شود در تهران در آرامش بنشینند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما همزمان می‌دانیم و می‌توانیم که به تنهایی نیز دست به اقدام بزنیم.»

این سخنان در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر ابراز اطمینان کرده بود ایران حمله اخیر به کشتی مرسر استریت در سواحل عمان را انجام داده و گفته بود ایالات‌ متحده با شرکای بین‌المللی خود در حال همکاری است تا این کشورها به این حمله واکنشی مشترک نشان دهند.

نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد بار دیگر ایران را مسئول حمله به این کشتی قلمداد کرد و گفت کشورش فورا پس از حمله ایران، اطلاعات خود را با بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورها به اشتراک گذاشته است.

بنت افزود: « ایران می‌داند که تهدید امنیت ما چه بهایی دارد. آنها باید بدانند که نمی‌شود در تهران در آرامش بنشینند و از آنجا در کل خاورمیانه آتش به پا کنند. زمان این موضوع دیگر گذشته است.»

بنت با اشاره به افزایش بودجه دفاعی اسرائیل گفت: «در برابر ایران نمی‌توان به حرف زدن بسنده کرد. نیاز به ارتشی قوی است و برای این موضوع هم سرمایه‌گذاری بالایی نیاز است و این کاری است که ما انجام می‌دهیم.»

او همچنین در سخنانش به قصد اتحادیه اروپا برای فرستادن نماینده در در مراسم تحلیف رییس جمهور جدید ایران اشاره کرد و ابراهیم رئیسی را «تندروترین» رییس جمهور تاریخ ایران خواند.

بنت گفت: «از همین جا از اتحادیه اروپا می‌خواهم: نمی‌توان از یک سو از حقوق بشر دم زد و از سوی دیگر، به جلاد و قاتلی که صدها مخالف حکومت را کشته است ادای احترام کرد.»

پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا برای فرستادن یک دیپلمات‌ ارشد خود برای شرکت در مراسم تحلیف رئیسی را«گیج‌کننده» خواند و گفت: «ما قویا به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم که خیلی سریع حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کند.»