ادامه حواشی مربوط به سفر قالیباف به مسکو

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، موضوع سفر محمدباقر قالیباف به مسکو همچنان محل بحث و جدال در رسانه هاست و هم چنان جناح های مختلف سیاسی از منظرهای مختلف به تجزیه و تحلیل پیرامون این موضوع و حواشی آن می پردازند.

در تازه ترین اظهارات حسین شریعتمداری مدیر روزنامه‌ کیهان گفته است : اطلاع دارم که سفر قالیباف به پیام رهبرانقلاب ربطی نداشت. حسین شریعتمداری، می‌گوید ” اطلاع دارم قالیباف انتخاب نشده‌بود که پیام رهبرانقلاب را به مسکو ببرد؛ او سفر کاری دیگری داشت به مسکو، این پیام هم داده‌شد که ببرد… نظر خاصی روی او نبوده که حتما او پیام را ببرد..» .

این واکنش شریعتمداری به این اظهارات قالیباف است که گفته بود:«می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، رهبر انقلاب فرمودند این سفر را به تاخیر نیندازید و تأکیدشان این بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید.»

مصطفی میرسلیم نماینده موتلفه ای مجلس هم در واکنش به این سفر گفته است:”قبل از سفرهای رسمی بررسی‌های تشریفاتی را بکنید تا نظام هزینه تبلیغات جاه_طلبانه نشود”. میرسلیم در واکنش به حواشی لغو دیدار قالیباف با پوتین نوشت: «مقامات ارشد کشور موظفند قبل از سفرهاى رسمى خود تمام بررسى هاى تشریفاتى را بکنند .

آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم در این باره گفته است:”درس امام(ره) این بود که همانگونه که به کاخ سفید اعتمادی نیست، امید بستن به «کاخ کرملین» هم راهبرد درستی نیست. امام به ما یاد دادند که به «مردم» بویژه کوخ نشین‌ها تکیه کنیم. این اظهارات با واکنش تند روزنامه جوان و عبدالله گنجی مدیر مسئول آن مواجه شد.

گنجی در توییتی نوشت بدون اشاره به سیاستهای چین در مورد مسلمانان اویغور نوشت:” وست ندارم از منظر سیاسی به سخن وزیر محترم بنگرم.آنچه آزارم داد اینکه وزیر جمهوری اسلامی نمیداند شرق مد نظر امام،شرق ایدئولوژیک،شرق کمونیست،شرق سوسیالیسم و شرق سلطه طلب به زباله دان تاریخ پیوسته است.اگر میداند و گفته،سیاسی کاری است.دولت فعلی صلاحیت پرچم داری کوخ نشینان را ندارد”

در روزنامه جوان هم آمده است:” از همان روز‌های رسانه‌ای شدن خبر سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه می‌شد حدس زد به دلایل مختلف این سفر خوشایند برخی نخواهد بود و با حاشیه‌سازی‌های فراوان آن را تحت‌الشعاع قرار دهند. از این رو دستگاه تبلیغاتی دشمن و برخی دنباله‌های داخلی آن‌ها هجمه رسانه‌ای خود را آغاز کردند؛ حملاتی که با لغو دیدار قالیباف و پوتین به اوج رسید و همچنان هم ادامه دارد”.

عباس عبدی روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در حساب کاربری‌اش در توئیتر خطاب به قالیباف نوشت: قصد تحقیر ندارم فقط به دو اشکال قالیباف اشاره می کنم.

۱- بجای این که زندگی و فعالیت عادی خود را انجام دهد همه کارهایش معطوف به انتخابات است. لذا کارهایش همیشه مصنوعی و خراب می‌شود.

۲ – مشاورانش از خودش خیلی ضعیف ترند. مشاور محترم لطفا آقای رییس‌ را از این توییت بی‌خبر نگذار.

مهدی مهدوی آزاد فعال رسانه ای ایرانی ساکن آلمان هم نوشت : سال‌ها پروپاگاندا کردند. خبر ساختند که پوتین گفته خامنه ای «حکیمی بزرگ» است! ولایتی ادعا کرد پوتین گفته مسیح را در خامنه ای دیدم! درباره نفوذ «آقا و حاج قاسم» بر مسکو افسانه ها ساختند. یک لحظه پرده کنار رفت، «آقا» خواست ادای نامه آیت الله خمینی به گورباچف را در بیاورد، همه اش نابود شد.

امید فراغت روزنامه‌نگار هم نوشت : پوتین با نپذیرفتن قالیباف پیام داد که قالیباف صلاحیت رئیس‌جمهور شدن ندارد! جلیلی هم در چنین فضایی تعریف خواهد شد! نوع عملکرد پوتین در قبال ایران رفتار انتخاباتی‌ست! و نشان‌دهنده شناخت کامل او از ایران است! سکوت لاریجانی هم بی‌معنی و مفهوم نیست!

یاشار سلطانی هم نوشت : تفاوت ⁧ حاج قاسم⁩ و ⁧ حاج باقر⁩ در اسم نیست؛ در رسم است. یکی خودش را برای انقلاب هزینه می‌کند و ⁧ پوتین⁩ ساعتها مشتاقانه پای نظراتش می‌نشیند و دیگری اعتبار کشور را هزینه سودای خود می‌کند و درهای کرملین برویش بسته می‌شود. عزت دست خدا و در خدمت به مردم است.

محمد مهاجری فعال سیاسی اصول گرا در واکنش به اخباری مربوط به دیدار نکردن پوتین، با رئیس مجلس نوشت: «خاک بر سر من که بادمجان دورقاب چینهای ‎رئیس مجلس مملکتم برای عکس او با ‎پوتین،برای مصرف در ‎ انتخابات۱۴۰۰ تاریخ دیدار را به دروغ جعل میکنند.بعد بارها به سفیرروسیه التماس میکنند ووقتی “نه” میشنوند به دروغ میگویند پروتکل روسیه را نپذیرفتیم.چنین ‎ذلت و ‎خفتی در دوره ‎قاجار هم نبوده.»