ادامه روند کسری بودجه در سال ۱۴۰۰؛ صرفا ۳۴.۵ درصد احکام اجرایی شده است/ خزانه‌داری کل ایران: دولت با کسری بودجه و درآمد مواجه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممهرداد بذرپاش، رئیس کل دیوان محاسبات کشور دومین گزارش این دیوارن در سال جاری خورشیدی درباره اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد و در توئیتر نوشت بر اساس این گزارش طی ۴ ماه اول سال، صرفاً ۳۴.۵ درصد احکام اجرایی شده است.

همچنین بیشترین درصد تحقق منابع درآمدی مربوط به فروش و واگذاری انواع اوراق و درآمدهای مالیاتی و کمترین میزان تحقق در بخش واگذاری شرکت‌های دولتی، منابع حاصل از واگذاری طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول دستگاه‌ها بوده است.

بر اساس این گزارش، «عدم توفیق در حصول کامل منابع درآمدی پیش بینی شده در قانون از سوی دستگاه‌های اجرایی متولی امر، در مقابل تحقق کامل غالب هزینه‌ها و مصارف پیش بینی شده، منجر به ادامه روند کسری در بودجه کل کشور در ۴ ماه ابتدای سال شده است.»

همچنین مالیات بر خانه‌های لوکس و خودروهای گران‌قیمت به جهت عدم تصویب مقررات در دولت، همچنان صفر است.

از سوی دیگر در تازه ترین گزارش خزانه داری کل ایران نشان می دهد که دولت این کشور با کسری شدید بودجه و درآمد مواجه است.

بنا به این گزارش تنها یک سوم بودجه سالجاری محقق شده و سهم درآمدهای نفتی ایران فقط ۹ درصد بوده است؛ این درحالی است که در بودجه سالجاری پیش بینی شده بود صادرات روزانه نفت حدود دو میلیون و سیصدهزار بشکه در روز باشد.

ناظران اقتصادی راهکارهای دولت ابراهیم رئیسی و مجلس شورای اسلامی برای مهار تورم و جبران کسری بودجه را زمان بر و ناکارآمد توصیف می کنند.

مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، تابستان امسال هشدار داد ایران «در آستانه وقوع شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل» است. همچنین محمد رضا فرزین، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، شرایط ایران را «بسیار سخت و نگران کننده» توصیف کرده و غلامرضا مصباحی مقدم از «کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی» خبر داده است.