ادامه فعالیت سامانه کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، معاون دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار با اشاره به ادامه فعالیت سامانه کارورزی برای اشتغال فارغ التحصیلان گفت: تاکنون ۲۴ هزارنفر به کارفرمایان معرفی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، طرح کارورزی از نیمه دوم سال ۹۶ با هدف اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی آغاز شد؛ طرحی که طی آن، دانش آموختگان مقاطع کاردانی و بالاتر با ثبت نام در سامانه کارورزی به کارفرمایان متقاضی نیروی کار معرفی می‌شوند و پس از گذراندن دوره مهارت تا سقف ۶ ماه، مهارت لازم برای ورود به بازار کار را کسب می‌کنند.

در قالب این طرح، در طول دوره کارورزی، این افراد یک سوم حداقل دستمزد (حدود ۵۰۵ هزار تومان) را به عنوان کمک هزینه آموزشی از وزارت کار دریافت می‌کنند.

در صورتی که کارفرمایان در طول دوره کارورزی و کسب مهارت، نسبت به جذب این افراد اقدام کنند، مشمول مشوق بیمه‌ای می‌شوند.

در طرح کارورزی که با هدف افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی از طریق آموزش مهارت در محیط کار اجرا شده است، هم کارجویان و هم بنگاه‌های متقاضی کارورز می‌توانند ثبت نام کنند.

معرفی تدریجی ۱۰۶ هزار کارورز به بنگاه‌های متقاضی

در همین زمینه محمد آذرپناه، معاون دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه امکان ثبت نام فارغ التحصیلان جویای کار از طریق سامانه کارورزی ادامه دارد، با تشریح عملکرد اجرای طرح اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، اظهار داشت: این طرح ویژه معرفی فارغ التحصیلان دانشگاهی به مراکز بخش خصوصی و تعاونی برای افزایش سطح مهارت و جذب این افراد به بازار کار به عنوان یکی از سیاست‌های اشتغالزایی دولت در دستور کار قرار گرفت و کارفرمایانی که نسبت به جذب افراد کارورز اقدام کنند مشمول معافیت دو ساله از پرداخت حق بیمه می‌شوند.

وی با بیان اینکه برآورد درباره میزان جذب افراد فارغ التحصیل به عنوان کارورز برای سال ۹۷ تعداد ۱۰۰ هزار نفر بود، گفت: از آبان ماه ۹۶ تا پایان سال گذشته در مدت یکسال و ۴ ماه از اجرای طرح کارورزی بیش از ۳۹۱ هزار متقاضی در سامانه کارورزی ثبت نام کردند که از این میزان متقاضی، تاکنون بیش از ۱۰۶ هزار نفر واجد شرایط شناسایی شدند و به تدریج به «کارفرمایان متقاضی جذب کارورز» معرفی شدند یا معرفی خواهند شد.

معرفی ۲۴ هزار فارغ التحصیل کارورز به کارفرمایان

وی با اشاره به وضعیت تقاضای کارفرمایان برای جذب فارغ التحصیلان جویای کار تحت عنوان کارورز نیز افزود: در قالب اجرای این طرح حدود ۲۹ هزار کارفرما با ثبت نام در سامانه کارورزی برای جذب کارورز اعلام آمادگی کردند که پس از بررسی شرایط کارگاه برای جذب نیرو، تاکنون برای ۱۳ هزار و ۱۶۰ بنگاه مجوز جذب کارورز صادر شده است.

آذرپناه با تاکید بر اینکه کارورزان واجد شرایط به بنگاه‌های مذکور برای طی دوران کارورزی معرفی می‌شوند، گفت: بر اساس آخرین آمار، از مجموع ۱۰۶ هزار فارغ التحصیل متقاضی واجد شرایط، ۲۴ هزار نفر در قالب کارورز به ۱۳ هزار و ۱۶۰ بنگاه صاحب صلاحیت معرفی و جذب شدند که تاکنون تعداد ۴ هزار نفر از آنها شاغل شده و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته اند و حق بیمه آنها از سوی وزارت کار پرداخت می‌شود و مابقی نیز به تدریج شاغل می‌شوند.

فارغ التحصیلان جویای کار می‌توانند با مراجعه به سامانه http://www.portaltvto.com/internship/main_page/main_pre/#end تقاضای خود را برای معرفی به بنگاه‌های اقتصادی تحت عنوان کارورز ثبت کنند. همچنین بنگاه‌های اقتصادی متقاضی جذب نیروی کار نیز می‌توانند تقاضای خود را برای جذب نیروی کار فارغ التحصیل اعلام کنند.