ادامه مقاومت در پنجشیر؛ تظاهرات در پاسخ به فراخوان احمد مسعود/روسیه در تحلیف «دولت فراگیر» طالبان شرکت می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشامگاه دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، چندین شهر افغانستان شاهد تظاهرات اعتراضی در پاسخ به فراخوان احمد مسعود، رهبر«جبهه مقاومت ملی» افغانستان بود.

احمد مسعود در پیامی صوتی با تاکید بر اینکه نیروهای مقاومت در«پنجشیر» و «اندرآب» حضور دارند، خواهان قیام عمومی علیه سلطه «طالبان» شده بود.

به نوشته صفحه توییتر جبهه مقاومت ملی افغانستان، معترضان در کابل، بلخ، مزارشریف، بامیان، دایکندی و اندرآب به خیابان‌ها امده و از ادامه مقاومت حمایت کرده‌اند.

ویدیوهایی از تجمع در غزنی نیز منتشر شده است که در آن معترضان شعار«مرگ برپاکستان» و «زنده باد احمد مسعود» می‌دهند.

شعار مرگ بر پاکستان از سوی معترضان در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته، ژنرال «فیض حمید»، رییس سازمان اطلاعات (ISI) پاکستان جهت دیدار با رهبران طالبان، وارد کابل، پایتخت افغانستان شده بود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، افسران ارتش پاکستان در هدایت جنگ علیه پنجشیر حضور دارند و یک نماینده سابق پارلمان افغانستان نیز تایید کرده که فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، با بمباران پهپادهای پاکستانی کشته شده است.

سید حسین فاضل سانچارکی، معاون سابق انتشارات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفتگویی به پایگاه خبری امتداد گفته که تحرکات نظامی در آسمان منطقه، نه تنها به وسیله پهپاد، بلکه توسط جنگنده‌های جت پاکستانی صورت گرفته و این جنگنده‌ها به طور منظم در آسمان پنجشیر به پرواز درآمده و مردم را می‌ترسانند.

وی تاکید کرده که بالگردهای پاکستانی کماندوهای این کشور را در میدان مارشال فهیم پنجشیر پیاده کردند.

گزارش‌های میدانی نیز ادامه جنگ در پنجشیر حکایت دارند و کبیر واثق، معاون والی پنجشیر گفته هم اکنون در پنجشیر و اندرآب جنگ شدیدی جریان دارد و نیروهای مقاومت با پیش‌روی در این منطقه تلفات سنگینی به طالبان وارد کرده‌اند.

مقاومت در حالی در پنچشیر ادامه دارد که روز دوشنبه، «ذبیح‌الله مجاهد»، سخن‌گوی طالبان اعلام کرده بود که این گروه کنترل ولایت پنجشیر را به دست گرفته است.

مقاومات ارشد جمهوری اسلامی هنوز درباره تعرضات گروه طالبان به پنجشیر واکنشی نشان نداده‌اند و تنها «سعید خطیب‌زاده»، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اخبار پنجشیر را «نگران‌ کننده» توصیف کرد.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «در صورتی که دولت جدید افغانستان فراگیر باشد، مسکو از آن حمایت می‌کند و در مراسم تحلیف دولت طالبان هم شرکت خواهد کرد.»

لاوروف همچنین به طالبان که سابقه‌ای طولانی در سرکوب قومیتی و اقلیت‌ها دارد، پیشنهاد داد که از همه گروه‌های اقلیت استفاده کنند.

لاوروف روز دوشنبه گفت: «می‌خواهیم از تشکیل دولتی که نمایانگر همه جامعه افغانستان شامل پشتون‌ها، هزاره‌ها، ازبک‌ها و تاجیک‌ها است، حمایت کنیم.»

لاوروف در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، روسیه، چین، پاکستان و قطر بیشترین نفع را از افغانستان تحت حکمرانی طالبان می‌برند.

لاوروف گفته که روسیه خرسند است که در مراسم تحلیف دولت «فراگیر» افغانستان شرکت کند. روسیه از جمله کشورهایی است که پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، همچنان سفارتخانه خود را در کابل فعال نگاه‌داشته است.

او تایید کرد که مسکو دعوتنامه شرکت در این مراسم را دریافت کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که طالبان از روسیه، چین، پاکستان، ترکیه و ایران برای حضور در مراسم تحلیف دعوت کرده است. ایران پیش‌تر میزبان اعضای طالبان بوده است.