ادامه پیام تبریک رهبران کشورها به رئیسی؛ هنوز از چین خبری نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی انجامید، رهبران برخی کشورهای آمریکای لاتین، و آسیای میانه و همچنین هند به او تبریک گفتند.

این میان هنوز چین که به عنوان متحد اصلی ایران شناخته می‌شود، و نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیام تبریک برای آقای رئیسی ارسال نکرده‌اند.

به‌ویژه خودداری مقامات چین از ارسال پیام تبریک واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی و برخی وبسایت‌های خبری و تحلیلی داشته است.

از جمله خبر۲۴ نوشت: «سوال این روزهای فضای سیاسی داخلی و بین المللی ایران این است که چرا شی جیپینگ رئیس جمهور چین به سید ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران تبریک نمی‌گوید؟»

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های داخلی، رهبران نیکاراگوئه و کوبا روز یکشنبه به رئیس جمهور منتخب ایران تبریک گفته‌اند. روز گذشته نیز نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا چنین کرده بود.

همچنین نخست وزیر هند و روسای جمهور قزاقستان و تاجیکستان هم پیام‌های تبریکی ارسال کردند.

ابراهیم رئیسی در کم‌رونق‌ترین انتخابات ریاست جمهوری ایران با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای به پیروزی رسید. در این حال سوابق نقض حقوق بشر وی نیز بر پیروزی او سایه افکنده است. از ابراهیم رئیسی به عنوان یکی از اعضای «هیات مرگ» نام برده می‌شود که در تابستان ۱۳۶۷ در کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی ایران نقش داشت.

روز شنبه در پی اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات، رهبران روسیه، سوریه، بلاروس، حماس و جهاد اسلامی به وی تبریک گفتند.

رهبران عراق، عمان، قطر، کویت، امارات متحده عربی، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، تشکیلات خودگردان فلسطین و پاکستان نیز در شمار مقاماتی هستند که تاکنون پیروزی رئیسی را تبریک گفته‌اند.