ادای احترام هزاران نفر با حضور در آرامگاه فردوسی به مرحوم استاد شجریان / میراث فرهنگی توس: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان استاد شجریان در این آرامگاه هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بیش از دو هزار نفر از علاقه‌مندان و دوستداران مرحوم استاد شجریان در نخستین روز پس از خاکسپاری پیکر استاد مسلم آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد با حضور بر سر مزار ایشان به آن مرحوم ادای احترام کردند. مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس عصر یکشنبه افزود: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان و دوستداران استاد شجریان در این آرامگاه هستیم.

بیش از دو هزار نفر از علاقه‌مندان و دوستداران مرحوم استاد شجریان در نخستین روز پس از خاکسپاری پیکر استاد مسلم آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد با حضور بر سر مزار ایشان به آن مرحوم ادای احترام کردند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان و دوستداران استاد شجریان در این آرامگاه هستیم.

احسان زهره‌وندی با بیان این که طبق برنامه کاری، مجموعه آرامگاه از ساعت هشت صبح امروز به روی مردم باز شد ادامه داد: در این مجموعه از صبح تا عصر بیش از دو هزار نفر وارد این محل شده و به مزار استاد شجریان مراجعه کرده‌اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه روند فعالیت در محوطه آرامگاه به حالت طبیعی انجام می‌شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس پیش از این در باره آماده‌سازی نهایی و نصب سنگ قبر آن مرحوم به خبرنگار ایرنا گفته بود: اطلاعی در این زمینه ندارم و خانواده مرحوم شجریان در حال آماده‌سازی محل هستند که با توجه به تاریخی بودن عرصه، تابع ضوابط و مقررات میراث فرهنگی است.

آرامگاه فردوسی در باغی با صفا و زیبا به وسعت ۶ و نیم هکتار در ۲۰ کیلومتری شمال غربی مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان که در سالیان اخیر به عنوان بلوار شاهنامه نام گذاری شده قرار دارد.

این آرامگاه دارای بخش اداری، کتابخانه، سالن غذاخوری، موزه و نیز بقایایی از توس قدیم است و تندیسی از فردوسی به عنوان شاهکار هنری ابوالحسن خان صدیقی از مجسمه سازان مشهور در آن نصب شده است.
در محوطه درون باغ، آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث شاعر نامدار معاصر قرار دارد.

پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران نیز دیروز در محوطه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

در ۵۰ متری بیرون باغ آرامگاه فردوسی نیز آرامستان شعرای مشهد قرار دارد که در آن شاعران نامدار معاصر از جمله عماد خراسانی، احمد گلچین معانی، احمد کمال پور، محمد قهرمان و عشرت قهرمان به خاک سپرده شده‌اند.

مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران دیروز با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار و شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان آن روانشاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان “خسرو آواز ایران” یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب هفته گذشته در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.