ادعاهای مربوط به مصادره نفتکش های انگلیسی از سوی ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامانگلستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی کسب اطلاعات بیشتری درباره نفتکش های این کشور هستند که در تنگه هرمز متوقف شده اند

ادعا می گردد که ایران دومین کشتی  انگلیسی را نیز در تنگه هرمز توقیف کرده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در سایت مارین ترافیک که وضعیت ترافیک دریایی را در مناطق دریایی جهان به صورت آنلاین تحت پوشش قرار می‌دهد، کشتی “مصدر” با پرچم لیبریا که در حال حرکت به سوی بندر راس تنوره عربستان سعودی بوده ناگهان مسیر خود را به سوی سواحل ایران تغییر داده است.

احتمال داده می شود که این کشتی نیز از سوی ایران توقیف شده باشد. 

این درحالیست که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران ساعاتی قبل اعلام کرد: یک فروند نفتکش انگلیسی با نام “استینا ایمپرو” هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

رسانه‌های ایران به نقل از منابع نظامی مطلع در منطقه خلیج اعلام کردند که تنها کشتی توقیف شده از سوی این کشور، نفت‌کش انگلیسی “استینا ایمپرو” بوده و کشتی “مصدر” توقیف نشده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

از سوی دیگر وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد: کشتی “مصدر” ناگهان به سمت آب‌های ایران تغییر مسیر داده که ممکن است ایران آن را توقیف کرده باشد.

هنوز اطلاعیه‌ رسمی درباره این نفت‌کش که متعلق به شرکت “نوربولک شیپینگ” انگلستان است، منتشر نشده است.

وزارت دفاع انگلستان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی کسب اطلاعات بیشتری درباره نفتکش این کشور هستند که در تنگه هرمز متوقف شده است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه به دنبال اطلاعات فوری در این باره هستند، اعلام شده است که لندن در حال ارزیابی وضعیت است.

همزمان رسانه‌های انگلستان نیز گزارش داده اند که دولت این کشور نشست فوق العاده ای با حضور مقامات امنیتی برگزار کرده است.