ادعای ابطحی : در جلسه افطاری رئیسی با رهبری ، او از نامزدی در انتخابات منع شده است / آیا کودتای پدرخوانده های اصولگرا با محوریت حداد عادل برای نامزد نشدن رئیسی نتیجه داد ؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبر افطاری ابراهیم رئیسی با میزبانی رهبری چند روزی بود که در میان کانال های تلگرامی مدافع او و هم چنین اصولگرایان مطرح می شد اما اینک یک اصلاح طلب محتوای آن جلسه را افشا کرده است.

محمد علی ابطحی در توییتر خود نوشت : با اخباری که از دیدار دیشب آقای رییسی با رهبری شنیده می شود و انتصابات امروز قوه ، اصولگرایان روی چه گزینه دیگری ممکن است اجماع کنند ؟

رئیسی تنها نامزدی که اصولگرایان می توانستند حول محور او وحدت کنند

بدون شک در شرایط حاضر رئیسی تنها نامزدی بود که اصولگرایان حول محور او می توانستند وحدت کنند ، اما با نهی رهبری جهت حضور او ، اوضاع در این جبهه به شکل دیگری رقم خواهد خورد.

پیش تر سخنگوی شورای وحدت گفته بود : بر این باوریم که انتخابات سال آینده بسیار کلیدی است و باید با تقویت خط انقلابی مسیر پیشرفت ایران با جدیت دنبال شود.

منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت با تاکید بر لزوم‌ تلاش برای دستیابی به وحدت و اجماع نظر همه اصولگرایان افزوده بود : شخصیت آقای رییسی‎ اجماع آفرین و وحدت آفرین است. اگر آقای رئیسی به میدان انتخابات وارد شود ما به عنوان شورای وحدت قویا از ایشان حمایت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته بود : ‎ما به مردم پیشنهاد می کنیم که آقای رئیسی نامزد پاکدست و قابل اعتماد برای کشورداری است.

متکی یادآور شده بود : ‎قبل از ورود آقای رئیسی به قوه قضاییه، مردم نسبت به مبارزه با فساد و اینکه جلوی دزدی ها و حرام خواری ها و پلشتی ها گرفته شود کاملا ناامید شده بودند اما وقتی آقای رئیسی به قوه قضاییه رفتند یک بارقه امیدی در میان مردم ایجاد شد.

یک عضو هیات رئیسه مجلس هم حضور یا عدم حضور سید ابراهیم رئیسی در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را در آرایش انتخاباتی این دوره تاثیرگذار و تعیین کننده دانسته و گفته بود : پیش بینی من این است که در صورت کاندیداتوری رئیسی ، قالیباف کاندیدا نخواهد شد.

روح الله متفکر آزاد با اشاره به رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفته بود : من فکر می کنم آن چه در آرایش انتخاباتی این دوره از انتخابات بسیار تعیین کننده خواهد بود آمدن یا نیامدن ابراهیم رئیسی است طبیعتا اگر ایشان وارد میدان شود یک سری افراد در انتخابات حضور نخواهند یافت و بالعکس اگر ایشان کاندیدا نشود ممکن است یک سری افراد وارد رقابتها شوند. هنوز هم موضع گیری صریحی از طرف ایشان صورت نگرفته و صرفا گمانه زنی می شود که ایشان در انتخابات حضور می یابند بقیه هم منتظرهستند ببینند چه می شود چرا که کاندیداتوری ایشان تعیین کننده خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال کاندیداتوری قالیباف رئیس مجلس نیز گفته بود : البته من سخنگوی آقای قالیباف نیستم و صرفا یک نماینده مجلس هستم اما پیش بینی من این است اگر ابراهیم رئیسی کاندیدا شود آقای قالیباف وارد رقابتهای انتخابات نمی شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان این که ابراهیم رئیسی کاندیدایی است که خیلی از جریانها منتظر حضور وی هستند گفت: به نظر می رسد مردم می دانند به چه کسی باید رای بدهند و به چه کسی نباید رای بدهند اما منتظر هستند ببینید چه کسی وارد این رقابتها می شود. در واقع این سرد بودن صحنه انتخابات نیست بلکه مردم منتظر روی کار آمدن کاندیداهای اصلی هستند.

آیا کودتای پدرخوانده های اصولگرا علیه «سیدابراهیم رئیسی» نتیجه داد؟! / ماجرای نامه «حدادعادل» به رهبری برای ممانعت از ثبت نام رئیس دستگاه قضاء در انتخابات ریاست جمهوری چه بود ؟

در همین حال طی چند روز گذشته برخی از رسانه های نزدیک به جریان اصولگرایی تندرو موسوم به جریان انقلابی از نگارش نامه ای خطاب به رهبری خبر دادند که به امضای چند فرمانده سپاه و بزرگان اصولگرا (نزدیک به جریان قالیباف) رسیده و در آن از رهبری درخواست شده است که از حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ممانعت بعمل آورده شود.

این رسانه ها مدعی شده بودند که جمعی که این نامه را امضاء کرده اند معتقدند “بهترین فرد برای نامزدی از جبهه اصولگرا در این برهه «محمد باقر قالیباف» است و با توجه مشارکت پایین در انتخابات می تواند این بار رییس جمهور شود و نیاز به حضور آیت الله رییسی نیست.”

اما نکته قابل توجه ای که در این نامه به چشم می خورد امضاء «غلامعلی حدادعادل» به عنوان دبیر شورای ائتلاف و پشت پرده نگارش این نامه بود که می توانست به تنهایی دوقطبی قالیباف و رئیسی را در بین جریان اصولگرایی وارد مرحله تازه ای کند.

خردادماه سال ۹۷ حمیدرضا ترقی به سایت نزدیک به مصطفی پورمحمدی در واکنش به انتقاد قالیباف نسبت به وجود پدرخواندگی در بین اصولگرایان گفته بود: “ما که در جریان اصولگرایی پدرخوانده سراغ نداریم. نمی دانم منظور آقای قالیباف چه کسی است. بعد از مناظره سوم در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نظر جمنا بر این بود که قالیباف به نفع اقای رئیسی کنار برود که مشخص شد آقای قالیباف از این تصمیم جمنا هنوز هم ناراحت باشد.”

موضوعی که مهدی چمران هم به آن اشاره کرده است و در گفت وگو با روزنامه اعتماد درباره دلخوری قالیباف از رئیسی و اصولگرایان گفته بود: ” کناره‌گیری آقای قالیباف به نفع رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایثار و یک نوع گذشت و مردانگی واقعی بود. اطرافیان با کناره‌گیری ایشان به شدت ناراحت بودند و هنوز هم ناراحت هستند چرا که معتقد بودند اگر می‌ماند پیروز می‌شد.”

دلخوری که به نظر می رسد بعد از گذشت چهار سال هنوز هم برطرف نشده است و قالیباف این بار عهد کرده که تحت هیچ شرایطی میدان را خالی نکند و در کوتاه ترین مسیر با رانندگی حدادعادل از بهارستان به پاستور برسد.

حضور همزمان ابراهیم رئیسی و سید حسن خمینی می توانست به انتخاباتی برای تعیین رهبر آینده منجر شود

بدون شک همان گونه که حضور ابراهیم رئیسی باعث اجماع اصولگرایان می شد ، سید حسن خمینی هم با حضورش می توانست مشکل اجماع در اصلاح طلبان را حل کند ، و در نتیجه با شکل گیری یک انتخابات جدی و دو قطبی ، علاوه بر افزایش مشارکت مردم ، برآیند آن می توانست تبدیل به انتخاباتی شود که علاوه بر تعیین رئیس جمهور آینده ، برای انتخاب رهبر آینده نیز پیام و دیدگاه مردم را بیان کند که نظر آن ها به چه سمت و سویی است.

اما رهبر ایران همزمان هم ابراهیم رئیسی و هم سید حسن خمینی را از حضور در انتخابات آتی منع کرد تا شاید سکان اداره کشور در چهار سال کشور در دست همان فردی بیفتد که مد نظر اوست.

گویا رهبر ایران که تصور می کند شاید بر حسب ظاهر در سال های پایانی عمر خود است ، تمایل دارد دولتی جوان و حزب اللهی و تازه نفس آن گونه که طی ماه های اخیر بر آن تاکید کرده بر سر کار بیاید تا شاید در پایان عمر خود شاهد تحرک اقتصادی و بهبود وضعیت کشور باشد و تلاش کند با کمرنگ کردن گذشته نه چندان درخشان رهبری خود ، در سال های پایانی نامی در خور تحسین از خود به جای گذارد.

بسیاری از تحلیلگران سعید محمد را مصداق اشاره رهبری در خصوص دولت انقلابی جوان و دولت تازه نفس می دانند اگر چه بسیاری از اصولگرایان و حتی برخی از سران سپاه بر علیه او موضع گرفته و به وی اتهام هایی هم وارد کرده اند ، اما به نظر می رسد رهبر ایران که تمایل ندارد مستقیما خواسته های خود را بیان کند و معمولا مقصود خود را با کنایه مطرح می کند ، نظری جز سعید محمد ندارد که هم افشاکننده پرونده هولدینگ یاس است و با آمدن او عملا قالیباف به حاشیه خواهد رفت و هم شاید تخریب های سران سپاه و بزرگان اصولگرا نه تنها برای سعید محمد ضرر نداشته باشد بلکه باعث جلب اعتماد بخشی از مردم بوده و نهایتا به نفع او تمام شده و او همان کسی باشد که آرزوی رهبری را در سال های پایانی عمر رهبر ایران محقق می کند.