ادعای جمهوری اسلامی درباره پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی: اعتراضی دریافت نکردیم/کشورها ۶۰ روز فرصت داشتند نظرات‌شان را اعلام کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ مسئول بررسی شلیک به هواپیمای اوکراینی به خبرگزاری ایلنا گفته: «تا کنون اعتراضی نسبت به گزارش سانحه هواپیمایی اوکراین دریافت نکردیم.»


آرش خدایی گفت: «براساس قانون، کشورهایی که دارای اطلاعاتی داشتند می‌توانستند در تحقیقات مشارکت کنند و شصت روز فرصت داشتند که نظرات‌شان را به ایران اعلام کنند.»


معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی با ادعای اینکه جمهوری اسلامی “فراتر از قانون مشورت گرفته”، می‌گوید: «نظرات مشورتی متخصصان ایکائو و بریتانیا در کنار فرانسه، آمریکا و اوکراین دریافت شد و بالغ برهفت نهاد معتبر نظرات خود را نسبت به گزارش سازمان هواپیمایی ارایه کردند.


اکثر آنها از آنجایی که گزارش را خوب دیده بودند نظرات محدودی ارایه داده بودند و استنباط خوبی داشتند اما یکسری نظرات اصلاحیه فنی جزیی در حدود اصلاح اطلاعات ارایه شده داده بودند. آقای خدایی درباره اظهار نظر برخی از چهره‌های سیاسی درباره گزارش نهایی گفت: اظهار نظر برخی از سیاسون درباره گزارش نهایی از جنس تعیین تقصیر یا احقاق حق است در صورتی که اساسا گزارش بررسی سانحه با هیچ یک از این اهداف تهیه نمی‌شود.

از نظر فنی موضع گیری‌های سیاسی نسبت به گزاش نهایی سازنده نیست و ارتباطی هم با اهداف تهیه این گزارش ندارد.»


هفته گذشته اوکراین و کانادا گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در مورد سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بر فراز تهران را رد کرده اند. مقام‌های دو کشور معتقدند این گزارش شرایط حاکم بر آن رویداد را به طور کامل تشریح نمی کند.