ادعای وزیر اطلاعات اسرائیل: حمله شب گذشته در سوریه پیام واضحی برای ایران بود/ این رویارویی آشکار با ایران است/ هرگاه بخواهیم بر شدت این‌کار بیافزاییم، این کار را می‌کنیم


پایگاه خبری / تحلیلی نگام
_ اسرائیل بار دیگر به سوریه و در حقیقت به پایگاه های سپاه در سوریه حمله کرد. نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بارها اعلام کرده است که ایران خطری جدی برای امنیت منطقه است و اسرائیل هرگز اجازه نمی دهد ایران به تهدیدهای خود علیه این کشور ادامه دهد. این حملات که برای چندمین بار پیاپی اتفاق افتاد پیامی بسیار واضح به مقامات ایران بود که مداخله در سوریه و لبنان برای رویارویی نظامی به صورت غیر مستقیم با اسرائیل،  جنگ مستقیم اسرائیل و امریکا با ایران را در پی خواهد داشت.

 

سهراب سهیلی

 

وزیر اطلاعات اسرائیل در پی حمله هوایی شب گذشته این رژیم به سوریه، با این ادعا که “حمله پیامی آشکار به ایران بوده است”، گفت اسرائیل به هرگونه تهدیدی علیه خود پاسخ می‌دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اورشلیم پست، یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات اسرائیل روز دوشنبه در گفت‌وگویی با رادیو ارتش اسرائیل در واکنش به حمله موشکی این رژیم به سوریه، اظهار کرد: این (حمله) پیام واضحی برای ایرانی‌ها بود.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله که سیاست این رژیم تغییر کرده است، افزود: این رویارویی آشکار با ایران است. هرگاه بخواهیم بر شدت این‌کار بیافزاییم، این کار را می‌کنیم.

ادعای تقابل با ایران در سوریه در حالی از سوی مقامات اسرائیل مطرح می‌شود که ایران بارها تاکید کرده که پایگاه یا یگان نظامی در سوریه ندارد و بنابر این اساسا ادعای “حمله به اهداف ایرانی در سوریه” بی‌اساس است.

وزارت امور خارجه اسرائیل پس از حمله شب گذشته در توییتی مدعی شد حمله در پاسخ به “شلیک موشک ایرانی از داخل اراضی سوریه” صورت گرفته است. در این توییت آمده است: روز گذشته، نیروهای سپاه قدس در سوریه، موشکی به سوی بلندی‌های جولان اسرائیل پرتاب کردند. پدافند دفاعی گنبد آهنین توانست جلوی این موشک را بگیرد. تلاش ایران برای نفوذ در سوریه، جان اسرائیلی‌ها را تهدید می‌کند و چنین چیزی قابل تحمل نیست.

وزارت جنگ اسرائیل نیز در توییت دیگری ادعا کرد: با آتش گشودن به سوی شهروندان اسرائیلی، ایران بار دیگر ثابت کرد که قصد دارد در سوریه نفوذ کند و ثبات منطقه و اسرائیل به خطر بیاندازد. ما به اقدامات ‌مصمم‌مان برای خنثی‌سازی این اقدامات ادامه خواهیم داد.

وزیر اطلاعات اسرائیل در بخش دیگری از سخنان خود همچنین مدعی شد: ما به آن‌ها (ایرانی‌ها) اجازه نفوذ در سوریه را نمی‌دهیم. هر کس که به ما حمله کند، بهای گزافی خواهد پرداخت.

به گزارش ایسنا، ارتش اسرائیل صبح امروز مدعی شد که «اهداف نظامی ایران» در سوریه را هدف قرار داده است. ادعایی که هیچ منبعی آن را تایید نکرده و ارتش سوریه نیز اعلام کرد که بیشتر موشک‌ها و بمب‌های پرتاب شده از سوی اسرائیل را منهدم کرده است.
ایران پیش از این تاکید کرده است تا زمانی که خطر تروریسم در سوریه باشد و دولت سوریه از ایران بخواهد به کمک‌های خود به این کشور ادامه دهد، در سوریه باقی می‌ماند.

حمله هوایی اسرائیل به دمشق؛ ادعای تل آویو: اهداف ایرانی هدف حمله قرار گرفت / منابع خبری: تعداد موشک‌ها ۲۹ عدد بود / دمشق: موشک‌ها رهگیری و بخشی از آن‌ها منهدم شد / اقدام تلافی جویانه سوریه: شلیک چندین موشک به جبل الشیخ در جولان اشغالی

 

به گزارش «انتخاب»، ساعاتی پیش از این حمله، تل آویو و دمشق از مقابله با حمله موشکی و هوایی در خاک کشورهای خود خبر داده بودند.
به نوشته یورونیوز، چند منبع خبری از شنیده شدن صدای مهیب انفجار در زمان حمله در دمشق خبر داده اند. معلوم نیست این صداها ناشی از برخورد موشک با زمین بود، یا رهگیری و انفجار در آسمان.

در همین حال، به نوشته ایرنا، سانا خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که پس از شلیک موشک‌های متجاوز، پدافند هوایی ارتش، موشک‌های مهاجم را رهگیری و بخشی از آنان را منهدم کرد.

یک منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود به سانا گفت: ساعت ۱.۱۰ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی، صهیونیست ها، از زمین و هوا حملات سنگینی را از طریق سلسه موشک‌های هدایت شونده به سوریه انجام دادند.
این فرمانده نظامی سوری اعلام کرد: پس از این حملات، پدافند هوایی ما سریعا وارد عمل شد و موشک‌های متخاصم را رهگیری و پیش از اصابت به هدف، منهدم شد.

براساس گزارش این نظامی سوری،حمله اسرائیل از سمت اصبع الجلیل (لبنان)، دریاچه «طبریا» در شمال فلسطین  و با استفاده از انواع سلاح‌ها صورت گرفته است.

سانا به نقل از ارتش سوریه گزارش داد که ده‌ها موشک شلیک شده توسط اسرائیل را در آسمان جنوب و غرب دمشق ساقط کرده است.

هرچند رسانه‌های سوری از ذکر منبع حمله هوایی به دمشق خودداری کردند، اما رسانه‌های اسرائیی با تایید حمله آشکار اسرائیلیها به خاک سوریه، ادعا کردند که پایگاه متعلق به ایران در دمشق هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

سوریه پاسخ داد

رسانه‌های سوری بامداد دوشنبه از اقدام تلافی جویانه دمشق در شلیک چندین فروند موشک به منطقه جبل الشیخ در جولان  خبر دادند.

سایت روزنامه الوطن سوریه اعلام کرد: سامانه دفاعی پاتریوت اسرائیل در جولان  فعال شده و در صدد برآمده تا موشک‌های شلیک شده به شمال فلسطین  را رهگیری کند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی المیادین لبنان نیز گزارش داد که هواپیما‌های شناسایی اسرائیل در آسمان جولان اشغالی و روستا‌های بخش شرقی جنوب لبنان به پرواز درآمده اند و ارتش تل آویو نورافکن‌های دیده بانی منطقه جبل الشیخ را خاموش کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به خاطر حوادث جاری در مرز‌های شمالی، تصمیم به بستن منطقه جبل الشیخ به روی بازدید کنندگان گرفتیم.

این اقدام ارتش سوریه پس از دو نوبت حمله اسرائیل در ۲۴ ساعت گذشته به خاک سوریه انجام می‌شود.

در همین راستا، یک منبع نظامی سوری در تشریح اقدامات حمله اسرائیل به خاک سوریه گفت: ساعت ۱.۱۰ دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی،اسرائیلی ها، از زمین و هوا حملات سنگینی را از طریق سلسله موشک‌های هدایت شونده به سوریه انجام دادند.

این فرمانده نظامی سوری به سانا اعلام کرد: پس از این حملات، پدافند هوایی ما سریعاً وارد عمل شد و موشک‌ها را رهگیری و پیش از اصابت به هدف، منهدم کرد.

بر اساس گزارش این مقام نظامی سوری، تجاوز اسرائیل از سمت اصبع الجلیل (لبنان) و دریاچه «طبریا» در شمال فلسطین و با استفاده از انواع سلاح‌ها صورت گرفته است.

برخی رسانه ها، شمار موشک‌های اسرائیلی به خاک سوریه را ۲۹ عدد تخمین می‌زنند که هیچ یک به هدف اصابت نکرده است.

روسیه نیز در واکنش به این حملات به دمشق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: واحد‌های پدافند هوایی سوریه با استفاده از تسلیحات تحویل داده شده از طرف روسیه، حمله هوایی اسرائیل را دفع کرده است.

این دومین حمله به دمشق در ۲۴ ساعت گذشته است.

پدافند هوایی سوریه بعد از ظهر یکشنبه نیز حملات جنگنده‌های اسرائیلی را به جنوب این کشور دفع کرد.

یک منبع نظامی سوری در این باره گفته بود: پدافند هوایی ما با مهارت و دقت عالی، حمله هوایی اسرائیل به جنوب کشور را دفع کرد و مانع از تحقق اهداف  این جنگنده‌ها شد.

نخستین حمله جنگنده‌های اسرائیلی به اطراف دمشق در سال جدید میلادی به ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) بر می‌گردد که توسط پدافند هوایی سوریه دفع شد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ۱۲ بار تجاوز نظامی از سوی اسرائیلی‌ها به سوریه، گزارش شد که اکثریت آن‌ها از سوی نیروی هوایی سوریه ناکام ماند.

آماده شدن اسرائیل برای سناریوی جنگ با ایران در سوریه

دیپلماسی ایرانی به نقل از نشریه امریکایی هیل نوشت: برای اسرائیل فاصله زمانی چند هفته می تواند دنیایی از تغییر به همراه داشته باشد. تا همین پاییز گذشته مقامات اسرائیل با خوش بینی و خرسندی از فضای مطلوب منطقه ای درباره روند صلح خاورمیانه و رویکرد شدیدالحن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در قبال منطقه می اندیشیدند. اما حالا، تصمیم غیرمنتظره دولت ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، سیاستمداران اسرائیلی را به وحشت انداخته است.

اسرائیل از همان حدود ۸ سال پیش که جنگ داخلی در سوریه آغاز شد، شرایط را از نزدیک زیر نظر گرفته است. با این حال، مقامات اسرائیل دیدگاهی غیر مداخله جویانه به درگیری ها سوریه داشتند و فقط ناظر ماجرا ماندند چرا که نمی خواستند بر درگیری های بین دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق و مخالفان آن تاثیری بگذارند. (یک مورد مستثنی و قابل توجه در این زمینه که عمدتا گزارش نشده، تلاش های مداوم اسرائیل برای کاهش رنج های بشردوستانه این جنگ از طریق اقداماتی همچون ارائه کمک های پزشکی به غیرنظامیان سوری و جنگجویان در جنوب سوریه و در تاسیسات پزشکی در خاک اسرائیل بوده است.)

با این وجود، در طول دو سال گذشته شرایط سوریه به طور فزاینده مطابق منافع اسرائیل پیش رفته است. نگران کننده ترین مساله برای اسرائیل این است که مداخله ایران در سوریه در حمایت از دولت اسد سبب نفوذ عمیق جمهوری اسلامی در خاک سوریه چه به لحاظ استراتژیک و چه به لحاظ سیاسی و اقتصادی شده است. اسرائیل هم به این افزایش نفوذ ایران از طریق انجام عملیات نظامی متعدد (که بسیاری از آنها به طور رسمی گزارش نشده است) علیه منافع و دارایی های ایران در جنوب سوریه پاسخ داده و هدفش هم این بوده است که یک سطح حداقلی از بازدارندگی در برابر ایران ایجاد کرده باشد.

مقامات اسرائیلی آشکارا اعلام کرده اند که آماده هستند تا به این اقدامات خود ادامه و حتی حملات خود را افزایش دهند، چراکه حضور ایران را در جنوب سوریه برای منافع استراتژیک بلندمدت خود غیر قابل قبول می دانند. با این حال، آنها در خفا به این مساله اذعان می کنند که ایران احتمالا در آینده قابل پیش بینی، یک مهره نظامی، اقتصادی و سیاسی مهم در سوریه باقی خواهد ماند و اسرائیل مجبور است خود را با این واقعیت جدید و متفاوت وفق دهد.

با این حال، همه این گمانه زنی ها درباره لزوم تطبیق با حضور ایران در سوریه با پیش بینی اقدامات آمریکا برای ایجاد ثبات در صحنه نمایش سوری صورت گرفته است؛ اسرائیل این حضور آمریکایی ها را نوعی سیاست تضمینی در برابر هرگونه تجاوز احتمالی می داند. از این رو، اکنون که به نظر می رسد واشنگتن خود را برای خارج کردن نیروهایش از سوریه آماده می کند، اسرائیل هم به سمت رویکردی فعالانه تر در این درگیری پیش خواهد رفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اخیرا در مراسم فارغ التحصیلی خلبانان نیروی هوایی اسرائیل گفت: «ما برای پذیرش نفوذ و گسترش حضور نظامی ایران در سوریه که عملا علیه ما صورت می گیرد، آماده نیستیم. ما به طور مداوم و با همه قوا اقدام خواهیم کرد.» اسرائیل برای تبدیل این اظهارات به عمل اصلا وقت تلف نکرد: در اواخر ماه دسامبر نیروی هوایی اسرائیل حمله ای در جنوب سوریه انجام داد و یک مرکز لجستیک و انبار تسلیحاتی ایرانی را هدف گرفت. اسرائیل در حملات خود همچنین مقامات متحد اصلی منطقه ای ایران یعنی حزب الله را که به شدت در صحنه سوریه درگیر شده، هدف گرفت. ارتش اسرائیل همچنین تلاش های خود را برای یافتن و نابود کردن تونل های حزب الله افزایش داده که قابلیت حملات به اسرائیل را از لبنان برای این گروه شیعه فراهم می آورد.

همه این مسائل از یک واقعیت مهم حکایت دارند. اینکه حتی پیش از تصمیم ترامپ به خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، مقامات اسرائیلی به این نتیجه رسیده بودند که درگیری در امتداد مرزهای شمالی سرزمین های اشغالی اتفاقی ناگزیر خواهد بود. اکنون، با توجه به خروج برنامه ریزی شده نیروهای آمریکایی از سوریه و اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر اینکه ایران اساسا می تواند هر کاری بخواهد در سوریه انجام دهد، اسرائیل فعالانه برای این سناریو کسب آمادگی می کند.