قانون جنگل ترامپ ؛ ادعای پمپئو: تحریم‌ها علیه ایران از نیمه شب ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت / شورای امنیت: فعال نشده! / چین : دروغ است / وزیر خارجه آلمان: آمریکا برای تحریم گسترده ایران با وتو چین و روسیه مواجه خواهد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، وزیر امور خارجه آمریکا با تقطیع بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تفسیری مغلطه‌آمیز از شرایط لازم برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران ارائه داده است.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در تویتی از بازگشت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و فعال شدن مکانیزم ماشه تا اول مهرماه خبر داد.

پمپئو نوشت: “آمریکا هفته ی گذشته مکانیزم ماشه را فعال کرده است تا پروسه‌ی ۳۰ روزه برای احیا تحریم های سازمان ملل علیه ایران فعال شود. بعد از اینکه شورای امنیت در انجام وظیفه ی ذاتی خود برای حفظ صلح و امنیت جهانی ناکام ماند. این تحریم ها بصورت خودکار در ۲۰ سپتامبر بازمیگردد.”

در حالیکه در اقدامی نادر ۱۳عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به پیشنهاد آمریکا در خصوص فعال سازی مکانیزم ماشه را منفی دادند؛ عمده‌ی اعضاء شورای امنیت آمریکا را دارای چنین حقی نمیدانند،برخی رسانه های آمریکا از جمله نیویورک تایمز آن را یک شکست شرم‌آور برای آمریکا خواند؛ همچنان پمپئو بی توجه به مخالفت ها معتقد است که مکانیزم ماشه فعال شده است و تحریم ها باز خواهد گشت.

پمپئو در توضیح این حق آمریکا گفته اگر اعضاء شورای امنیت قطعنامه ی برای تعلیق تحریم ها ارائه کند آمریکا آن را وتو خواهد کرد. اگر قطعنامه ی ارائه نشود هم تحریم ها بازخواهند گشت. اینگونه قطعنامه ۲۲۳۱ کار میکند.

هرچند بازگشت تحریم ها و فعال شدن قطعنامه ۱۹۲۹ اثر اقتصادی واقعی و جدی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت بخاطر اینکه در حال حاضر تحریم های یکجانبه آمریکا عملا از تحریمهای ۱۹۲۹ سخت تر است، اما تحریم های ۱۹۲۹ به دلیل بار حقوقی و مشمولیت جهانی آن حائز اهمیت است.

ادعای پمپئو: تحریم‌ها علیه ایران از نیمه شب ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت / اگر اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای را برای ادامه رفع تحریم‌ها ارائه کند، آمریکا با آن مخالفت خواهد کرد

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با ارائه تفسیری تحریف‌شده از متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از نیمه شب ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور به وقت گرینویچ) بازخواهند گشت.

او در توئیتر نوشت: «هفته گذشته، بعد از ناکام ماندن شورای امنیت در عمل به مأموریت خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، آمریکا فرایند ۳۰ روزه‌ای را برای بازگرداندن تقریباً تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران کلید زد. این تحریم‌ها به صورت خودکار از نیمه شب ۲۰ سپتامبر به وقت گرینویچ بازخواهند گشت.»

وزیر خارجه آمریکا در توئیتی دیگر تفسیر کشورش از روند بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را اینطور شرح داد: «چنانچه هر یک از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای را برای ادامه رفع تحریم‌ها ارائه کند، آمریکا با آن مخالفت خواهد کرد. چنانچه قطعنامه‌ای ارائه نشود، تحریم‌ها علیه ایران روز ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اینگونه عمل می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا به همراه متن این پیام خود در توئیتر، تصویری از متن بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را ضمیمه کرده است.

واکنش چین به ادعای پمپئو برای فعال شدن مکانیسم ماشه: دروغ است

نمایندگی دائم چین در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای وزیر خارجه آمریکا برای بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران به دلیل فعال شدن مکانیسم ماشه، گفت همه اینها دروغ است.

نمایندگی چین در سازمان ملل متحد شامگاه پنج‌شنبه در یادداشت توئیتری خود افزود: آمریکا ادعا کرد قطعنامه تداوم لغو تحریم‌ها مطرح شود یا نشود، تحریم‌های ایران باز خواهند گشت.

این نمایندگی تاکید کرد: همه اینها دروغ است، آمریکا دیگر مشارکت‌کننده برجام نیست و برای استناد به مکانیسم ماشه، مشروعیت ندارد. ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل معتقدند که مکانیسم ماشه فعال نشده است.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیام توییتری نوشت: هفته پیش پس از شکست شورای امنیت در ماموریت خود در حفظ صلح و امنیت، آمریکا فرآیند بازگشت ۳۰ روزه تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را اعلام کرد.


به نوشته پمپئو، این تحریم‌ها در نیمه شب ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) به وقت گرینویچ باز خواهند گشت.

پمپئو همچنین در توییت دیگری نوشت: اگر هر یک از اعضای شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای در ادامه کاهش تحریم‌های ایران ارائه دهد، ایالت متحده با آن مخالفت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: در صورت ارائه نشدن هیچ قطعنامه‌ای، تحریم‌های ایران در تاریخ ۲۰ سپتامبر بازگردانده خواهند شد. این نحوه عملکرد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

دولت ترامپ پس از پایان دادن به مشارکت خود در برجام، در این ماه بر آن شد تا مانع از پایان یافتن محدودیت تسلیحاتی مندرج در پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شوند. از این رو ابتدا یک قطعنامه ۱۳ صفحه‌ای ارائه داد که با مخالفت کلی اعضای شورا روبه رو شد، در نتیجه وادار شد مفاد آن را به کلی حذف و در ۴ بند ارائه دهند که هدف اصلی آن تداوم محدودیت تسلیحاتی فعلی ایران بود.

این قطعنامه هم نتوانست حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد و نیازی به وتوی چین و روسیه نبود. هرچند این دو کشور متحد ایران به این قطعنامه رای منفی دادند.

با تحمل این شکست، مایک پمپئو در ۳۱ مرداد ماه امسال با سفر به نیویورک و حضور در سازمان ملل متحد، به عنوان بالاترین مقام دیپلماسی آمریکا، نامه درخواست فعال‌سازی مکانیسم ماشه را به رئیس شورای امنیت ارائه داد.

با گذشت حدود یک هفته از آن، در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی اعلام شد با توجه به نظر مخالف اکثریت قریب به اتفاق اعضا با درخواست آمریکا، اقدام دیگری برای آن نمی‌تواند انجام شود و اینگونه آمریکا بار دیگر در عرصه بین‌المللی با شکست دیگری در برابر ایران مواجه شد.

وزیر خارجه آلمان: آمریکا برای تحریم گسترده ایران با وتو چین و روسیه مواجه خواهد شد


ماس ادعا کرد: نگرانی‌های خارج از توافق هسته‌ای مانند برنامه موشکی بالستیک ایران، نفوذ در سوریه،‌لبنان و عراق باید برطرف شود. ما می‌خواهیم برجام حفظ تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.

وزیر خارجه آلمان بار دیگر با تاکید بر خواست برلین بر حفظ توافق هسته‌ای ایران، تصریح کرد: ایالات متحده به دنبال تحریم گسترده علیه ایران است که مطمئنا” با وتوی چین و روسیه رو به رو خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس از برلین، «هایکو ماس» روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با «اشکنازی» همتای اسرائیلی خود در برلین اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا به یک راه‌حل دیپلماتیک برسیم .

او در عین حال تاکید کرد: نگاه آلمان همچنان به برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) با ایران در سال ۲۰۱۵ است که نوید مشوق‌های اقتصادی به این کشور در ازای محدود کردن برنامه هسته ای‌اش ک می دهد.

آسوشیتدپرس نوشت: وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه با همتای اسرائیلی خود برای تلاش در جهت تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران توافق کرد، البته در حالی که تاکید می‌کند آلمان هنوز توافق برجسته ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های جهان را بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی به هسته‌ای این کشور می داند.

اسرائیل مخالف این توافق بوده و آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از آن خارج شد و دیگر کشورهای طرف برجام آلمان ، فرانسه ، انگلیس ، روسیه و چین که برای حیات آن تلاش می‌کنند، را درگیر کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، آلمان و دیگران در زمان حاضر برای یافتن یک حد وسطی که مورد تایید روسیه و چین بوده و از سوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل وتو نشود، در تلاش هستند.

ماس ادعا کرد: نگرانی‌های خارج از توافق هسته‌ای مانند برنامه موشکی بالستیک ایران، نفوذ در سوریه،‌لبنان و عراق باید برطرف شود. ما می‌خواهیم برجام حفظ تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.

او در عین حال گفت: ایران باید رویکرد خود در منطقه را تغییر دهد. ما در مورد ایران ساده‌لوح نیستیم.می‌دانیم که نقش خطرناکی ایفا می‌کند.

وزیر خارجه اسرائیل هم در این نشست مشترک خبری باردیگر با تکرار ادعاهای واهی خود درباره ایران گفت: برای این که از دستیابی ایران به سامانه‌های پیشرفته تسلیحاتی و گسترش آنها در خاورمیانه جلوگیری شود لازم است که تحریم ها گسترش یابد.

اشکنازی گفت: ما از کشورهای اروپایی و نه فقط آلمان می‌خواهیم که مانع این امر شوند که برای ثبات منطقه مفید نیست.

وزرای خارجه آلمان و اسرائیل همچنین در محل یادبود کنفرانس وانزه ویلایی در جنوب غربی برلین که مقامات ارشد بروکرات(رهبران اس.اس) و نازی‌ها در خصوص هماهنگی برنامه‌های هولوکاست با یکدیگر ملاقات کردند، با هم به گفت و گو پرداختند.

در این پیوند، روزنامه «اسرائیل هیوم» هم نوشت: اشکنازی پس از ورود به آلمان با «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهور این کشور دیدار و از او به خاطر موضع برلین در خصوص اعلام حزب الله به عنوان سازمان تروریستی چه به عنوان حزب سیاسی و چه حزب نظامی تشکر کرد.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین از رئیس دولت آلمان خواست تا مانع از تمدید نشدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر شود.