اذعان به اجرای ضعیف دستور مهاجرتی ترامپ؛ احتمال تمدید طرح

نگام، بین الملل _ مقام های امنیتی آمریکا به ایرادهایی در نحوه اجرای طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای منع ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اذعان کرده اند و یکی از آنها گفته است که این ممنوعیت احتمالا به زودی برطرف نخواهد شد.
به گزارش بی بی سی دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان “حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی” امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور به آمریکا برای ۹۰ روز ممنوع شد.
این تصمیم با واکنش های پرسروصدای داخلی و بین المللی مواجه شده و بر مسافرانی که از این هفت کشور می آیند به شدت تاثیر گذاشته است.
پل رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان روز سه شنبه گفت که از تحت تاثیر قرار گرفتن کسانی که ویزای معتبر دارند متاسف است.
اما او از این ممنوعیت دفاع کرد و گفت هدف آن جلوگیری از حملات تروریستی است.
آقای رایان گفت مطمئن است که سیاست تازه اکنون “درست اجرا” خواهد شد و افزود: “هیچ کس نمی خواهد شاهد باشد کسانی که گرین کارت دارند یا ویزاهای ویژه مثل مترجمان (ارتش آمریکا) دارند گرفتار این ممنوعیت ها شوند.”
روز سه شنبه معلوم شد که حدود ۹۰۰ کارمند وزارت خارجه آمریکا یک “یادداشت ثبت نارضایتی” از دستور آقای ترامپ را امضا کرده اند. خبر تهیه این یادداشت یک روز پیشتر فاش شده بود و کاخ سفید در واکنش گفت این کارمندان و دیپلمات ها باید دستور را بپذیرند یا وزارت خارجه را ترک کنند.
سرپرستان سازمان امنیت ملی و سازمان گمرک و امنیت مرزی گفتند که ۷۲۰ نفر در پی صدور آن فرمان در فرودگاه ها به دام افتادند و بعد ورود آنها بررسی و انجام شد.
کوین مک الینان سرپرست سازمان گمرک اذعان کرد که در پی صدور آن دستور، “ارتباطات عمومی و ارتباط میان سازمان ها به بهترین شکل انجام نشد.”
او همچنین گفت که هرچند این طرح برنامه ورود پناهجو به آمریکا را معلق کرد اما ۸۷۲ پناهنده معافیت گرفته اند و قرار است این هفته وارد آمریکا شوند چون آماده سفر بودند و ممانعت از ورودشان باعث سختی بیش از حد برای آنها می شد.
جان کلی گفت بعضی از این کشورها به زودی از این فهرست خارج نخواهند شد
احتمال تمدید
جان کلی رئیس سازمان امنیت ملی تکذیب کرد که دستور آقای ترامپ علیه مسلمانان است و گفت که اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان جهان می توانند به آمریکا سفر کنند.
او گفت که دستور ۹۰ روزه به مقام ها فرصت خواهد داد نقاط قوت و ضعف نظام مهاجرتی آمریکا را محک بزنند کاری که به گفته او باید “خیلی زودتر انجام می شد.”
او گفت: “بعضی از این کشورها ممکن است به زودی از لیست (هفت کشور) خارج نشوند. اینها کشورهایی هستند که به درجات مختلف درحالت فروپاشی قرار دارند.”
او همچنین گفت دولت آمریکا در نظر دارد سابقه اینترنتی متقاضیان ویزا از جمله فعالیت در شبکه های اجتماعی و تماس های تلفن موبایل از کشورهایی که اعتماد کمی به سازمان های پلیس آنها وجود دارد را بررسی کند.
آقای مک الینان هم توضیحاتی درباره تاثیر سیاست تازه ترامپ بر دوتابعیتی ها داد.
چند کشور از جمله بریتانیا، کانادا، سوئیس و استرالیا گفته اند که شهروندان آنها که همچنین تابعیت یکی از این هفت کشور را دارند می توانند به آمریکا سفر کنند.
همزمان آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت بستن مرزها به روی افراد براساس مذهب، قومیت یا ملیت یک تدبیر “کورکورانه” است.

او گفت چنین سیاستی خطر پیروزی تبلیغاتی برای افراط گرایان را به دنبال دارد و سازمان های پیشرفته تروریستی به راحتی آن را دور خواهند زد.
پیگرد دولت ترامپ
گزارش می شود که ایالت ماساچوست آمریکا در شکایتی از دولت ترامپ به دادگاه گفته است که این ممنوعیت ناقض ضمانت های قانون اساسی آمریکا در زمینه آزادی مذهب است.
پیشتر در روز دوشنبه دادستان ایالت واشنگتن هم دونالد ترامپ را تحت پیگرد قرار داده بود.
مورا هیلی دادستان کل ماساچوست گفت: “این سیاست به دلیل مذهب علیه مردم تبعیض قائل می شود، به دلیل ملیت علیه مردم تبعیض قائل می شود.”
این شکایت در حمایت از شکایتی که در روزهای پایان هفته از طرف دو استاد ایرانی دانشگاه ماساچوت در دارتموت تسلیم دادگاه شد طرح شد.
قاضی یک دادگاه فدرال تلاش دولت برای اخراج این دو از کشور را مسدود کرده و اجرای طرح دونالد ترامپ را برای هفت روز عقب انداخته است.
اریک اشنایدرمن دادستان کل نیویورک روز سه شنبه گفت که این ایالت هم شکایت مشابهی را مطرح می کند.
در کلوردادو هم یک مرد لیبیایی که در کالجی در دنور تحصیل می کند با طرح شکایتی در دادگاه خواستار توقف اجرای این دستور شده است.