ارتش پیشنهاد داد، میراث فرهنگی بررسی می‌کند / باغ تخت شیراز احیا می‌شود؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بر دامنه‌های کوه «باباکوهی» در شمال شهر شیراز، باغی قرار دارد که امروزه ویرانه‌هایی از آن باقی است. به این باغ زیبا که امروزه تنها آثار اندکی از آن باقی مانده «باغ تخت» می‌گویند. باغ تخت، تجربه‌های تلخ و شیرین بسیاری را پشت سر گذاشته است. براساس اسناد و مدارک موجود، این باغ در قسمت شمالی شیراز و در سال‌های پایانی قرن پنجم بر دامنه کوه «باباکوهی» ساخته شده و نام «تخت قراچه» را بر آن نهاده‌اند.

حمیرا حیدریان در ادامه در ایران نوشت :

این باغ به دستور فردی به‌نام «اتابک قراچه» احداث شد. این باغ روزگاری پوشیده از درختان انبوه و گل‌های رنگارنگ بود و عمارت باشکوهی در میان آن قرار داشت.


در سال ۱۲۰۷ قمری آغا محمد خان قاجار دستور بازسازی آن را داد و در سال ۱۲۶۰ قمری نیز به دستور محمد شاه قاجار عمارتی در آن ساخته و گسترده‌تر شد. اما این باغ زیبا در اواخر دوران قاجار رو به خرابی گذاشت. یک سال بعد، در سال ۱۲۶۱ هجری قمری محمدشاه قاجار بنای جدید و محوطه‌های مسطح آن را با نام «تخت قاجار»، احداث کرد که حوض‌ها و فواره‌ها و حمام و تأسیسات مناسبی داشت. در دوره پهلوی اول، این بنا بازسازی شده و در خدمت ارتش قرار گرفت و امروز جز بخش کوچکی از یکی از بناهای آن، چیزی از این باغ باقی نمانده است. عمارتی که در دوم آبان ماه سال ۱۳۵۱ شمسی با شماره ثبت ۹۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.


این مجموعه تاریخی که در مرکز علوم و فنون مکانیزه نزاجا (مرکز آموزش پیاده) شیراز قرار گرفته است به گفته حیدر اسکندرپور شهردار شیراز قرار است با هماهنگی فرماندهی ارشد نظامی ارتش احیا و به‌عنوان یک مرکز گردشگری در اختیار شهروندان و علاقه‌مندان قرار گیرد.


سرتیپ ابوالقاسم رضایی فرمانده ارشد نظامی آجا در استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به پیشینه تاریخی مجموعه باغ تخت اظهار کرده است: این مجموعه یا همان «باغ معلق» از باغ‌های تاریخی شیراز بوده که ارتش از آن تاکنون نگهداری کرده است. این مجموعه پس از احیا قرار است به یکی از مراکز گردشگری زیبای شهر شیراز تبدیل شود.


عبدالرضا نصیری معاون میراث فرهنگی استان فارس در این زمینه در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: باغ تخت شیراز که یکی از بناهای تاریخی شیراز است، پیشینه آن به قرن یازدهم میلادی باز می‌گردد که در سال ۱۳۵۱ به‌عنوان یک بنای تاریخی به ثبت ملی رسیده است.


وی افزود: این مجموعه تاریخی در مرکز علوم و فنون مکانیزه ارتش قرار گرفته و اخیراً فرماندهی ارتش به میراث فرهنگی پیشنهاد احیای آن را ارائه داده است. اما این طرح هنوز به‌صورت رسمی و مکتوب به میراث فرهنگی ارسال نشده است.


وی اظهار داشت: ارتش طبق طرح پیشنهادی خود از میراث فرهنگی خواسته تا مشاور برای تحقیق و بررسی این مجموعه و احیای آن به منظور ایجاد فضایی برای گردشگری در نظر گرفته و معرفی کند اما این موضوع هنوز رسمی نشده است.


معاون میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: در صورت رسمی شدن طرح، تأیید و کلید خوردن آن، مشاور برای تحقیق در باره این بنای تاریخی از سوی میراث فرهنگی معرفی خواهد شد تا تمامی جوانب را با هدایت میراث فرهنگی بررسی و در صورت تأیید رعایت تمامی نکات ضروری در نظر گرفته شده، برای اقدامات اجرایی قدم بردارند. اما در حال حاضر این طرح فقط یک ایده است.


این مکان از شمال با بلوار جمهوری، از جنوب با بلوار آزادی و از سمت شرق با خیابان جدید قرآن محصور شده است.