ارجاع پرونده مهدی گنج بخش, شهروند ساکن کلات به مراجع قضائی در استان گیلان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامپرونده مهدی گنج‌بخش, شهروند ساکن شهرستان کلات واقع در استان خراسان رضوی و از زندانیان سابق سیاسی در رابطه با اتهامات سیاسی جهت تحقیقات بیشتر به شهرستان رودبار از توابع استان گیلان ارجاع داده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، مهدی گنج بخش, شهروند ساکن شهرستان کلات واقع در استان خراسان رضوی, که در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی مراجع قضائی مورد محاکمه قرار گرفته بود پرونده اش به جهت تحقیقات بیشتر و بررسی مجدد و به لحاظ سکونت متهم دیگر این پرونده به پلیس فتا و امنیت و شعبه ۳ دادیاری شهرستان رودبار از توابع استان گیلان ارجاع شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: علت ارجاع پرونده مهدی گنج بخش از شهرستان کلات به مراجع قضائی و امنیتی در استان گیلان این است که یک هم‌پرونده‌ای وی ، اهل و ساکن شهرستان رودبار می‌باشد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۸, جلسه دادرسی مهدی گنج‌بخش از بابت اتهامات “نشر اکاذیب”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” توسط دادگاه انقلاب شهرستان کلات با حضور مهدی گنج بخش بعنوان متهم این پرونده و همچنین “عثمان مزین” وکیل مدافع وی برگزار شد و این شهروند به همراه وکیل خود دفاعیات خود را به دادگاه ارائه داد. 

این فعال سیاسی در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان کلات بازداشت شده بود و با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده وی در تاریخ ۱۳ خردادماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه‌ ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد  و از زمان آزادی با قرار وثیقه تا به امروز ۵ مرتبه از سوی مراجع قضائی احضار شده است.


معدی گنج بخش اولین بار روز ۱۸ آذرماه سال ۱۳۹۰ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت شده بود و تا روز ۱۸ بهمن ماه همان سال در بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

وی در رابطه با پرونده‌ مورد ذکر به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و در سال ۱۳۹۱ مدت محکومیتش را با احتساب زمان بازداشت قبل از صدور حکم در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر برده و با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود. 

مهدی گنج بخش اصلیتی کرد و از استاتید موسیقی سنتی «سورنا» در خراسان رضوی نیز میباشد.