اردن: اسرائیل می‌بایست گام‌هایی برای دستیابی به صلح جامع و عادلانه بردارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن جمعه در بیانیه‌ای در واکنش به عادی سازی روابط اسرائیل و بحرین گفت، اسرائیل می‌بایست گام‌هایی در راستای دستیابی به صلح جامع و عادلانه در منطقه بر دارد.

وزیر خارجه اردن در این بیانیه تصریح کرده است: «به دنبال عادی سازی روابط بین اسرائیل و بحرین، اسرائیل می‌بایست تمامی اقداماتی را که راه حل تشکیل دولت را از بین می برد متوقف کند و به اشغال غیرقانونی سرزمین های فلسطینی پایان دهد.»

ایمن الصفدی گفته است: تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی اورشلیم شرقی با مرزهای ۱۹۶۷ بر اساس «ابتکار صلح عرب» و قطعنامه های بین المللی همچنان کلید صلح برای پایان دادن به درگیری است.

وزیر خارجه اردن در ادامه تاکید کرده است : تأثیر چنین توافقی ( عادی سازی روابط بحرین و اسرائیل) به اقدامات اسرائیل بستگی خواهد داشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، طی توییتی که ۲۱ شهریور منتشر کرد گفت به دنبال امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل صلح می‌کند.

وی نوشت: «یک روز موفقیت‌آمیز تاریخی دیگر! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و بحرین برای قرارداد صلح موافقت کردند؛ دومین کشور عربی که طی ۳۰ روز گذشته با اسرائیل وارد صلح شده است».

بحرین پس از امارات متحده دو مین کشور عرب است که در هفته‌های اخیر روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار می‌کند.

مراسم رسمی امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل روز سه‌شنبه آینده، ۲۵ شهریور، با میزبانی دونالد ترامپ در کاخ سفید برگزار شود.ولیعهد بحرین نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد.

عادی سازی مناسبات اسرائیل و امارات متحده عربی٬ اولین مورد از برقراری مناسبات دیپلماتیک بین یک کشور عربی و اسرائیلی طی بیش از ۲۰ سال گذشته بود.