اردوغان از کشورهای حامی ترکیه بابت ابراز همدردی تشکر کرد / اردوغان: از ۸۸ کشور جهان پیام‌ همبستگی و همدردی دریافت کردیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، رئیس جمهور ترکیه از کشورهایی که درپی وقوع زمین‌ لرزه در ازمیر اعلام همبستگی کردند، تشکر کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود اعلام کرد: “از همه کشورهای دوست که به خاطر زمین‌لرزه ازمیر پیام تسلیت ارسال یا همبستگی خود با ترکیه را اعلام کرده‌اند تشکر می‌کنم”.

اردوغان همچنین ضمن قدردانی از کشورهایی که اعلام آمادگی برای کمک به ترکیه کرده‌اند، تصریح کرد: “تمام نهادهای دولت جمهوری ترکیه از شهروندان کشورمان حمایت می‌کنند و کاملا بر اوضاع مسلط هستیم”.

گفتنی است زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۶ ریشتر در ساعت ۱۴:۵۱ امروز جمعه به وقت محلی شهرستان سفری‌حصار استان ازمیر را تکان داد. بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی ۲۸ نفر بر اثر زلزله ازمیر جان خود را از دست داده و بیش از ۸۰۰ تن دیگر مصدوم شده‌اند.

اردوغان: از ۸۸ کشور جهان پیام‌ همبستگی و همدردی دریافت کردیم

رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرد در پی وقوع زلزله در ازمیر، از ۸۸ کشور جهان پیام‌ همبستگی و همدردی دریافت کردیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی نشست خبری پس از جلسه‌ با مسئولان مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه «آفاد» در ازمیر، تاکید کرد: از ۸۸ کشور جهان پیام‌ همبستگی و همدردی دریافت کردیم. از همه آنها از طرف خود و ملت ترکیه تشکر می‌کنم.

اردوغان در ادامه اعلام کرد که در زمین‌لرزه ازمیر تا کنون ۳۷ نفر جان باخته، ۸۸۵ تن دیگر مصدوم شده‌ و ۱۰۳ نفر از زیر آوار نجات یافته‌اند.

وی با اشاره به اینکه به مناطق زلزله‌زده تا کنون ۲۴ میلیون لیر کمک هزینه ارسال شد، بر اساس نیازسنجی به ارسال آن نیز ادامه خواهند داد، تصریح کرد: پس از آواربرداری ساخت بناها را آغاز خواهیم کرد و برای کسانی که منازل‌شان تخریب شده است به زودی خانه‌های جدید خواهیم ساخت.

اردوغان افزود: وزارت محیط‌زیست و شهرسازی ترکیه مناطق ذخیره را شناسایی کرده و اقدامات لازم را به‌زودی انجام خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: به منطقه زلزله‌زده ۳۵ ایستگاه پایه سیار ارسال شد و ۲۵ دستگاه از آنها اینجا تاسیس شدند. در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد.

اردوغان همچنین درباره فعالیت‌های آموزشی در این استان گفت: وزارت آموزش ملی ترکیه یک هفته بعد ارزیابی‌های لازم را انجام خواهد داد و با توجه به شرایط مدارس را بازگشایی و یا مدت تعطیلی مدارس را تمدید خواهد کرد.

گفتنی است زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۶ ریشتر در ساعت ۱۴:۵۱ به وقت محلی روز گذشته (۳۰ اکتبر) استان ازمیر را لرزاند. کانون این زلزله شهرستان سفری‌حصار بود.

این زمین‌لرزه در جزیره ساموس یونان نیز خساراتی در پی داشته و در آتن واقع در فاصله ۳۰۰ کیلومتری این جزیره نیز احساس شد.