اردوغان: اعلام ناوتکس از سوی یونان امنیت ساحلی و ناوبری همه کشتی‌های منطقه را به خطر می‌اندازد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس جمهوری ترکیه: اعلام ناوتکس از سوی یونان رفتار خودپسندانه‌ای است که امنیت ساحلی و ناوبری همه کشتی‌های موجود در منطقه را به خطر می‌اندازد.

به گزارش ت رت فارسی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که یونان حق اعلام ناوتکس (سامانه اطلاع رسانی به دریانوردان) در مدیترانه شرقی را ندارد.

رئیس جمهوری ترکیه در پی برگزاری نشست کابینه دولت طی سخنانی در خصوص افزایش تنش با کشور یونان اظهار داشت: اعلام ناوتکس از سوی یونان رفتار خودپسندانه‌ای است که امنیت ساحلی و ناوبری همه کشتی‌های موجود در منطقه را به خطر می‌اندازد.

اردوغان با تاکید بر اینکه از این پس یونان تنها مسبب و مسئول وقوع هر اتفاق ناگواری در منطقه است تصریح کرد: تنها کشوری که متضرر خواهد شد نیز خود این کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری گفت: مفید است، همسایگان یونان بدانند، کسانی که این‌کشور را در مقابل نیروی دریایی ترکیه قرار داده‌اند، در صورت بروز هر نوع مسئله‌ای، در میدان حضور نخواهند یافت.

اردوغان همچنین تصریح کرد: ترکیه به هیچ‌وجه از فعالیت اکتشافی کشتی “اوروچ رئیس” و نیروی دریایی ارتش که آن را همراهی می‌کند، عقب نشینی نخواهد کرد. برعکس قاطعانه از حق و حقوق خود در این منطقه دفاع خواهد کرد.

رئیس جمهوری همچنین هشدار داد، در منطقه ای که ناوتکس اعلام کرده‌ایم، فکر اتفاقات آتی را کرده و تاوان نتایج احتمالی را پس خواهند داد.

گفتنی است، ناوتکس اعلام شده از سوی یونان که فردا به مورد اجرا درآمده و تا ۲۷ آگوست معتبر خواهد بود، کرت، کرپه، رودوس و بخش های جنوبی جزایر میس را شامل می‌شود.