اردوغان: ایاصوفیه قابل بازدید برای پیروان تمام ادیان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس جمهور ترکیه تاکید کرد مسجد کبیر ایاصوفیه به‌عنوان میراث فرهنگی مشترک کل بشریت برای پیروان تمام ادیان قابل بازدید خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از شرکت در نماز جمعه در مسجد کبیر ایاصوفیه که امروز پس از ۸۶ سال برای نخستین بار در آن اقامه شد، به همراه دولت باغچه‌لی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه از آرامگاه فاتح سلطان محمد بازدید کرد. 

اردوغان مسجد کبیر ایاصوفیه را به عنوان میراث فرهنگی مشترک کل بشریت، قابل بازدید برای پیروان تمام ادیان خوانده و افزود: امروز در مراسم بازگشایی مسجد کبیر ایاصوفیه ۳۵۰ هزار نفر شرکت کردند.

وی ضمن اشاره به آنکه اکنون ایاصوفیه به اصل خود بازگشته، مسجد بوده و باز هم مسجد می‌ماند، گفت: ان‌شاء‌الله که از این پس نیز به عنوان مسجد در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: روند مرمت داخل و بیرون محوطه مسجد ایاصوفیه توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ادامه خواهد داشت، با تکمیل این روند وضعیت ایاصوفیه بهتر خواهد شد.

گفتنی است مسجد کبیر ایاصوفیه استانبول که تا فتح این شهر ۹۱۶ سال به عنوان کلیسا و از زمان فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح عثمانی به عنوان مسجد و در نهایت از سال ۱۹۳۴ بنا به تصمیم هیئت دولت وقت به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروز با اقامه نماز جمعه با حضور رجب طیب اردوغان و مقامات ارشد دولت ترکیه دوباره به روی نمازگزاران بازگشایی شد.