اردوغان: ایران و ترکیه در منطقه وظیفه بزرگی بر دوش دارند

نگام ، بین الملل _رئیس‌جمهور ترکیه طی تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن تسلیت درگذشت هاشمی رفسنجانی گفت ایران و ترکیه در منطقه وظیفه بزرگی بر دوش دارند.

به گزارش آناتولی _پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران اعلام کرد٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی تماس تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، گفت: درگذشت رفسنجانی همه ما را به شدت متاثر کرده است. وی بزرگمرد و سیاستمدار محترمی بود که برای صلح ، ثبات و آسایش منطقه و بویژه بنای روابطی مستحکم میان تهران – آنکارا زحمات زیادی متحمل شد.

اردوغان با تاکید بر اینکه باید با همکاری های مشترک، گروه های تروریستی در منطقه را از بین ببریم، تصریح کرد: ایران و ترکیه در منطقه وظیفه بزرگی بردوش دارند و باید همکاری های خود را برای کاستن از تنش های منطقه، بیش از پیش تقویت کنند.

وی با بیان اینکه ترکیه مصمم به توسعه همکاری ها در همه عرصه ها با ایران است، اظهار داشت: پیوند مستحکم روابط دو کشور برای حل و فصل مسایل منطقه بسیار اثرگذار است و دولت ترکیه بر پیشبرد و تداوم گفت وگوی دوجانبه و منطقه ای تاکید دارد.

رئیس‌جمهور کشور با اشاره به برقراری آتش بس در سوریه و مذاکرات پیش رو در آستانه پایتخت قزاقستان گفت: همه باید تلاش کنیم تا پایه های آتش بس در سوریه مستحکم تر شود.

روحانی نیز با قدردانی از ابراز تسلیت دولت و ملت ترکیه به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی رفسنجانی سیاستمداری بود که پیوسته بر گسترش و تحکیم روابط دوستانه ایران با کشورهای اسلامی، همسایگان و بویژه ترکیه تاکید داشت.

وی همچنین با ابراز خرسندی از آتش بس در سوریه، تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که این آتش بس تداوم یابد و بی تردید همکاری نزدیک آنکارا ،مسکو و تهران در مسیر ایجاد صلح و ثبات در منطقه، بسیار حائز اهمیت است.