اردوغان : ای نتانیاهو تو ظالمی ، ظالم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – بیانات رئیس جمهوری ترکیه در پنجمین مراسم اهدای جوایز بین المللی ” نیکی “

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که وی را به دیکتاتوری متهم کرده است، واکنش شدیدی نشان داد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در پنجمین مراسم اهدای جوایز بین‌المللی ” نیکی ” که از سوی بنیاد أمور دیانت برگزار شد، اعلام کرد : جهان نه با جاه‌طلبی، تنفر و حسادت، بلکه با نیکی کردن نجات خواهد یافت.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه سخنان خود چنین گفت : در قبال قتل معلولین و دختران جوان فلسطینی از سوی سربازان اسرائیلی در مقابل دوربین های فیلم برداری و تراژدی سالمندان کوچکترین حساسیت را از خود نشان ندادند.

نتانیاهو بهترین نمونه این واقعیت است.

گویا روزنامه نگاران در کشور اردوغان در زندانها بسر می برند و او به همین سبب ناراحت شده است.

ای نتانیاهو تو ظالمی ، ظالم.

مگر این تو نیستی که بعلت برگزاری انتخابات در اسرائیل هزاران زن و کودک و سالمند را در زندانی کرده ایی ؟ آیا این تو نیستی که بر آنها ظلم روا می داری؟ اگر قرار باشد در جهان بدنبال ظالمی بگردیم این تنها تو هستی.

بدون اینکه شرم کنی حرف می زنی.

آیا چکمه پوشانی که الان به معابد و مسجد الاقصی ما یورش می برند ، سربازان و نیروهای پلیس تو نیستند ؟ آیا این عمل های تو توجیهی دارد؟ این کرده های تو با بازداشت چند روزنامه نگار نمی تواند شباهت داشته باشد این به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

اگر که می خواهی ما را تحریک کنی بدان که ما تحریک نخواهیم شد.

زیرا ما منسوبین یک دین جهانی هستیم و بازیچه دست اینگونه تحریکات قرار نمی گیریم. ما فریب نمی خوریم.

رجب طیب اردوغان در ادامه سخنان خود به موضوع اعدام مخالفین در مصر نیز اشاره کرده و گفت : عذاب وجدان جوانانی را که اعدام کردند، در قلب های خود إحساس نکردند.

چندی پیش نه جوان را در مصر اعدام کردند. اکنون از اینجا آنها را مورد خطاب قرار می دهم : ای غرب ، اتحادیه اروپا مگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعدام ممنوع نبود ؟