اردوغان: بدون ریشه‌‌کن کردن کامل تروریسم، آرامش در منطقه برقرار نمی‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در مجتمع «بش‌تپه» آنکارا نشست مشترک خبری ترتیب داد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست مشترک خبری با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در مجتمع «بش‌تپه» آنکارا گفت: بدون ریشه‌‌کن کردن کامل تروریسم، آرامش در منطقه برقرار نمی‌شود.

وی تصریح کرد: با جناب کاظمی درباره مبارزه موثر با دشمنان مشترکمان یعنی داعش، پ.ک.ک و فتو به توافق رسیدیم. گروه تروریستی تجزیه‌طلب پ.ک.ک جایگاهی در آینده ترکیه، عراق و سوریه ندارد. 

اردوغان متذکر شد: تمام مردم عراق را بدون درنظر گرفتن مذهب و تعلق اتنیکی به‌عنوان برادران تنی خود می‌دانیم. برای حفظ اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی عراق اهمیت قائل بوده و آماده‌ ارائه هرگونه کمک برای بازسازی این کشور هستیم.

وی گفت: می‌توانیم به هدف حجم تجاری ۲۰ میلیارد دلاری با عراق به‌راحتی برسیم. می‌خواهیم نفت کرکوک به‌دنبال بازسازی خط لوله‌ای که از سوی داعش تخریب شده است، مجددا و با مقادیر بیشتری به بازارهای بین‌المللی عرضه شود. به‌عنوان ترکیه بر این نکته که آب نه مساله‌ای برای تنش بلکه موضوعی برای همکاری است تاکید می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان اعلام کرد: انشاالله به‌زودی نشست شورای عالی راهبردی مشترک را در عراق برگزار خواهیم کرد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در آنکارا، با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور، گفت: ترکیه برای ما نه تنها کشوری مهم در خاورمیانه، بلکه یکی از مهمترین شرکای تجاری عراق نیز هست.

وی بر عزم کشورش به منظور توسعه همکاری و سرمایه گذاری مشترک با ترکیه تاکید کرد و عنوان داشت: «درهای عراق بر روی تمامی شرکت ها و بازرگانان ترک باز است. آماده برداشته شدن موانع احتمالی به منظور تسهیل سرمایه گذاری و حضور ترکیه در بازار عراق هستیم.»

الکاظمی با اشاره به نقش ترکیه در روند بازسازی کشورش، تصریح کرد: «می‌توانیم با همکاری ترکیه خساراتی که داعش در عراق به جا گذاشته است را جبران و بازساری کنیم.»

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از سخنان خود به حساسیت بغداد نسبت به حضور عناصر تروریستی پ.ک.ک در خاک این کشور اشاره کرد و افزود: «رویکرد عراق در قبال امنیت شفاف است. با هیچ گروه و سازمانی نسبت به استفاده از خاک عراق به منظور تهدید امنیت ملی ترکیه مسامحه نخواهیم کرد.»

وی با بیان اینکه اقداماتی در این رابطه در منطقه سنجار برداشته شده است، گفت: «دو روز پیش برخی گروه های تروریستی تلاش کردند به اداره محلی کرد شمال عراق نفود کنند و با نیروهای امنیتی کشور درگیر شدند.»

نخست وزیر عراق با اشاره به امضای چندین توافق مشترک میان دو کشور در سفرش به آنکارا، اظهار داشت: «منتظر سفر قریب الوقوع جناب رئیس جمهور (اردوغان) به عراق هستیم و نشست شورای عالی همکاری راهبردی دو کشور طی این سفر برگزار خواهد شد.»