اردوغان: برخی کشورهای عربی گستاخی‌های اسرائیل را تشویق می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به تشدید ظلم اسرائیل در فلسطین تاکید کرد حمایت کشورهای غربی و به ویژه برخی کشورهای عربی باعث این رفتارهای گستاخانه اسرائیل شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در «اجلاس وزیران امور اجتماعی کشورهای اسلامی» در استانبول اظهار داشت: وضعیت فلسطین روز به روز بدتر شده و ظلم اسرائیل این وضعیت را وخیم تر می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد: با کمال تاسف باید عرض کنم که حمایت کشورهای غربی و به ویژه برخی کشورهای عربی باعث این رفتارهای گستاخانه اسرائیل شده است. ترکیه در طرح اغلب موارد اعتراض به ظلمی که در قدس و فلسطین می‌رود، تنها ماند.

اردوغان ضمن اشاره به اینکه کشورهای اسلامی که به دلایل مختلف منزوی شده‌اند انرژی و توانایی‌های خود را هدر می دهند، گفت: اگرچه اساس تمدن کنونی بشریت در جهان اسلام بوده است، اما باید مشکلات زندگی امروز مسلمانان را به دقت بررسی و آنالیز کرده و برای آن راه حل مناسب پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مسلمانان جهان که حدود یک چهارم جمعیت دنیا را تشکیل می دهند، از تناسب قدرت، نفوذ سیاسی، توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار نیستند. امپریالیسم به رویکرد تفرقه اندازی در کشورهای اسلامی ادامه می دهد.

رئیس جمهور ترکیه افزود: محافظت از کودکان، زنان، سالمندان و معلولان در برابر تهدیدات ناشی از غرب به منزله محافظت از بنیاد خانواده است. ما باید در برابر فساد تدریجی ناشی از استفاده گسترده از محتوای غربی وسایل ارتباط جمعی هوشیار باشیم. 

اردوغان تاکید کرد: باید هنگام محافظت از مرزهایمان هر خلل و خلایی که ممکن است ذهنمان را درگیر خود کند، به سرعت پر کنیم.

استانبول/ خبرگزاری آناتولی