اردوغان : ترکیه از آمریکا انتظار حمایت و پشتیبانی در مبارزه با تروریسم را دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ویلبر راس وزیر تجارت آمریکا و هیئت همراه وی را در مجتمع ریاست جمهوری به حضور پذیرفت

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ویلبر راس وزیر تجارت ایالات متحد آمریکا و هیئت همراه وی را در مجتمع ریاست جمهوری به حضور پذیرفت.

اردوغان اعلام کرد ما از آمریکا در مبارزه با تروریسم و تلاش های مربوط به تشکیل مناطق امن در سوریه برای فراهم کردن امکان بازگشت پناهجویان سوریه به خانه و کاشانه خود انتظار داریم که در کنار ترکیه جای گیرد.

رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی اعلام کرد : با دوست عزیزم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ترکیه موضوع آغاز مذاکرات پیرامون قرار داد تجارت آزاد را مورد بررسی قرار دادیم. وزرای ذی ربطمان در آینده ایی نزدیک به فعالیت ها در این زمینه آغاز خواهند کرد.

اردوغان خطاب به سرمایه گذاران آمریکایی گفت : می خواهیم تا شرکت های آمریکایی بیشتر سرمایه گذاری های بیشتری در ترکیه انجام دهند. آماده حمایت لازمه از تمامی سرمایه گذارانی که کشور ما را ترجیح می دهند، هستیم.

رئیس جمهوری ترکیه به حوادث واقع در سوریه نیز اشاره کرده و گفت : ترکیه دیگر نمی تواند متحمل یک موج جدید کوچ از سوریه گردد. در حال حاضر سازمان تروریستی ” پ ک ک ” و سازمان تروریستی ” ی پ گ ” ادامه این سازمان تجزیه طلب در سوریه بزرگترین مانع در بازگشت پناهندگان سوریه به کشورشان هم در ترکیه و هم در منطقه می باشد. تهدیدات ناشی از این ساختار تهدید کننده امنیت جانی و مالی شهروندان ترکیه که در عین حال دست به پاکسازی قومی زده و مردم منطقه را به مهاجرت وادار می کند، بایستی بطور حتم رفع گردد. ارسال ۵۰ هزار تریلر حامل خودرو و مهمات نظامی به گروههای تروریستی در سوریه موجب ناراحتی و ناخشنودی ماست. از آمریکا انتظار داریم تا در مبارزه با تروریسم و تشکیل منطق امن در سوریه برای تامین بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود در کنار ما جای گیرد.

رجب طیب اردوغان در ادامه سخنان خود به قاطعیت ترکیه در مبارزه با سازمان تروریستی فتح الله گولن اشاره کرده و گفت : از آمریکا انتظار همکاری نزدیک با ما در مبارزه با ساختار فتو که شب ۱۶ ام جولای با کودتای ناکام دموکراسی ترکیه را هدف قرار داد، را داریم. سرکرده این سازمان تروریستی به همراه دار و دسته اش در حال حاضر در یک خانه ویلایی ۴۰۰ هکتاری در پنسیلوانیا زندگی کرده و از آنجا ۱۶۰ کشور جهان را اداره می کند.