اردوغان: تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه گامی درست است

 

نگام، بین الملل _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از سوریه، تصمیمی بجاست.

رئیس جمهور ترکیه در مقاله خود با اشاره به تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه، به لزوم همکاری با شرکا در برنامه ریزی و اهمیت ترکیه در این مسئله تاکید کرد.

اردوغان افزود: “تصمیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از سوریه گام درستی است. خروج سربازان آمریکایی از سوریه برای حفظ منافع این ایالات متحده، جامعه بین‌المللی و مردم سوریه باید به دقت برنامه ریزی و با همکاری شرکای مناسب اجرا شود.”

اردوغان ضمن بیان اینکه هیچ مشکلی با کردها وجود ندارد به اینکه سازمان تروریستی ی پ گ / پ ک ک کودکان را مسلح می کند جلب دقت نمود.

رئیس جمهور ترکیه گفت، “می دانیم شمار زیادی از جوانان سوری به علت شرایط جنگی به صفوف سازمان تروریستی پ ی د / ی پ گ شاخه سازمان تروریستی پ ک ک در سوریه، که از سوی ترکیه و آمریکا به عنوان سازمان تروریستی شناخته می شود، می پیوندند. بنا به سازمان نظارت بر حقوق بشر، تروریست های ی پ گ با مسلح کردن کودکان حقوق بین المللی را نقض می کند. پس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، در پی انجام تحقیقاتی گسترده، کودکانی که به این گروه ها پیوسته اند را شناسایی کرده و به آغوش خانواده هایشان باز خواهیم گرداند.”

اردوغان با اشاره به مسئله مبارزه با سازمان تروریستی داعش گفت: “ترکیه در مبارزه قاطع با داعش و سایر گروه‌های تروریستی در سوریه مصمم است.”

رئیس جمهور ترکیه گفت: “ترکیه در یکی از حساس ترین مراحل تاریخ تلاش زیادی از خود صرف می‌کند. معتقد هستیم که جامعه جهانی نیز در این روند از ما حمایت خواهند کرد.”

اردوغان تصریح کرد: “ترکیه مترصد آن است که استراتژی جامعی برای ریشه‌کن کردن عوامل اصلی افراط‌ گرایی را پیاده کند.”

اردوغان با تاکید بر اینکه با عملیات سپر فرات و شاخه زیتون ارتباط سازمان های تروریستی با مرزهای ناتو را از میان برداشته اند گفت: “ضربه سنگینی به قابلیت ترتیب حملات تروریستی در ترکیه و اروپا وارد شد. پیروزی هرگز از آن تروریست ها نخواهد شد. ترکیه به برداشتن گامهای لازمه برای امنیت خود  و امنیت جامعه بین الملل ادامه خواهد داد.”

ایشان به سرنخ هایی در رابطه با عواملی که در آینده سوریه نقش خواهند داشت افزود: “اولویت دیگرمان تامین نمایندگی کافی تمامی اقشار است. تحت نظارت ترکیه، خاکهایی از سوریه که در حال حاضر تحت کنترل سازمان های تروریستی ی پ گ / پ ک ک و داعش است، از سوی مجلس محلی که از طریق انتخابات مردمی تعیین خواهد شد، اداره خواهد گردید. تمامی کسانی که ارتباطی با سازمان های تروریستی ندارند، از حق تمثیل جامعه خود در حکومت محلی برخوردارند.”

اردوغان با تاکید بر تلاش ترکیه در راستای حفظ تمامیت ارضی سوریه گفت: “دیگر وقت همکاری تمام طرف‌ها برای غلبه بر داعش و حفظ تمامیت ارضی سوریه فرا رسیده است.”