اردوغان درباره کابینه جدید طالبان: وظیفه ما، بررسی دقیق این روند است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی نشست خبری مشترک با فلیکس تشیسکدی رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو پیرامون معرفی کابینه موقت طالبان اظهار داشت: مشخص نیست این دولت موقت تا چه زمانی بر سر قدرت باشد. آنچه ما باید انجام دهیم، پیگیری دقیق این روند است.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره احتمال نتیجه‌گیری از مذاکرات با آمریکا و قطر برای مدیریت فرودگاه کابل گفت: ما از ابتدا رویکرد مثبتی اتخاذ کردیم ولی در نقطه‌ای رسیدیم که هنوز هیچ پیشرفت مثبتی برای ما وجود ندارد. ما رویکرد مثبت خود را حفظ کرده و می‌کنیم. اگر این روند مثبت نسبت به اصول ما ادامه یابد، از آن استقبال خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه در رابطه معرفی کابینه موقت افغانستان توسط طالبان نیز اظهار داشت: مشخص نیست این کابینه موقت تا چه زمانی بر سر قدرت باشد. آنچه ما باید انجام دهیم، پیگیری دقیق این روند است. امیدوارم برای تمام افغانستان با صلح همراه باشد.

اردوغان همچنین درباره دیدار خود با فلیکس تشیسکدی گفت روندی بُرد ـ بُرد برای گسترش حجم تجارت دو کشور آغاز شده است و با این هدف رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو فردا در استانبول با بازرگان دیدار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دو کشور در مرحله اول حجم تجار ۲۵۰ میلیون دلاری هدف‌گذاری کرده‌اند، اظهار داشت که در مناسب‌ترین زمان به همراه بازرگانان به جمهوری دموکراتیک کنگو سفر خواهد کرد و امکانات در زمینه‌های منابع زیرزمینی ، صنایع دفاعی ، کشاورزی و صنعت کشاورزی را مورد بحث و بررسی قرار خواهنود داد.