اردوغان: راه برقراری عدالت در جهان از طریق حضور قوی در فضا می‌گذرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم معرفی «برنامه ملی فضایی» که در مرکز فرهنگ و کنگره بش‌تپه در آنکارا، پایتخت کشور برگزار شد، شرکت کرد.


اردوغان در این مراسم ضمن ابراز امیدواری برای آنکه برنامه ملی فضایی در رقابت جهانی فضایی ترکیه را به سطوح بالا ارتقا داده و این نقشه راه را با موفقیت اجرا کند، افزود: تمدن‌مان که پیشگام صدها ساله عدالت، اخلاق و صلح روی زمین بوده است، در حال حاضر به دنبال کشف راهی در سفر آسمانی خود است.


وی با تاکید بر آنکه ما باید تمدن خود را بار دیگر تقویت کنیم تا نه بخشی بلکه تمامی بشریت بتوانند به صلح و آرامش برسند، تصریح کرد: برای آنکه تمدن‌مان بار دیگر پیشگام جهان باشد، ترکیه باید در رقابت فضایی پیشرو باشد.


اردوغان در ادامه گفت: روند ادغام ماهواره دیده‌بانی İmece که نخستین تولید داخلی و ملی‌مان است به اتمام رسیده و فرآیند آزمایش‌های آن ادامه دارد. مطالعه و تحقیق روی این ماهواره (گوک ترک-۳) برای آنکه قادر به ثبت تصاویر با کیفیت بالا در تمام شبانه‌روز باشد، ادامه دارد.


وی همچنین خاطرنشان کرد: در دوره آتی با استفاده از نرم‌افزارهای داخلی که مهندسان تُرک طراحی کرده‌اند، امنیت اطلاعات ماهواره‌هایمان را تامین خواهیم کرد. طی ۱۸ سال از طریق توبیتاک برای ۵۶ پروژه در حوزه ماهواره، فضا، سیستم‌های پرتاب و تجهیزات فضایی در مجموع ۲.۱ میلیارد لیره بودجه تامین کرده‌ایم. فراخوان‌ها و مسابقاتی را ترتیب خواهیم داد که به دانشگاهیان، کارآفرینان و شهروندان فرصت می‌دهد تا به اهداف ما کمک کنند.

اردوغان با تاکید بر اینکه جایگاه ترکیه قدرتمند و مستقل را نه تنها در جهان بلکه در فضا نیز استحکام خواهیم بخشید، گفت: ما باید در این امر مهم برنامه ملی فضایی برای برادران غربی که در محله‌های یهودی‌نشین تحت فشار قرار گرفته و در چنگال فاشیسم و شبکه‌های جنایتکار گیر افتاده‌اند، موفق شویم. راه برقراری عدالت در جهان از طریق حضور قوی در فضا می‌گذرد.
وی در ادامه به شرح اهداف ده گانه برنامه ملی فضایی ترکیه پرداخته و گفت: «نخستین و مهم‌ترین هدف‌مان در برنامه ملی فضا برقراری تماس با ماه در یکصدمین سالگرد جمهوریت است. نخستین پرتاب فضاپیما در مدار نزدیک را با همکاری بین‌المللی محقق خواهیم کرد.


در مرحله دوم که در سال ۲۰۲۸ برنامه ریزی کردیم، فضاپیمای خود را به مدار نزدیک خواهیم برد و اولین پرتاب را با این موشک‌های ملی انجام خواهیم داد. تا پایان سال ۲۰۲۳ با پرتاب راکت هیبردی تولید داخل به مدار زمین فرود مستحکمی به سطح ماه خواهیم داشت. ملت‌مان طعم افتخار اهتزاز پرچم سرخ رنگ مزین به هلال‌مان در ماه را خواهند چشید.
هدف دوم ما در برنامه ملی فضایی خود راه اندازی به یک برند است که بتواند در زمینه تولید نسل بعدی ماهواره با جهان رقابت کند. سومین هدف‌مان از برنامه ملی فضایی نیز توسعه سیستم موقعیت‌یابی و زمان بندی متعلق به ترکیه است.

چهارمین هدف‌مان دسترسی به فضا و راه‌اندازی یک بندر فضایی و پنجمین آن سرمایه‌گذاری در حوزه آب و هوای فضایی و توسعه اختیارات فضایی‌مان است.


ششمین هدف ارتقای ترکیه در مشاهدات نجومی و ردیابی اجسام فضایی از سطح زمین به سطح بالاتر و هدف هفتم نیز توسعه بیشتر سیستم اقتصاد صنعت فضایی در کشورمان است.
هدف هشتم در برنامه فضایی، راه‌اندازی منطقه توسعه فناوری فضایی و نهمین هدف توسعه منابع انسانی کارآمد و با کفایت در زمینه فضا است.

دهمین و آخرین هدف برنامه فضایی‌مان، اعزام یکی از شهروندان‌مان به فضاست. اعزام یکی از شهروندان‌مان به فضا با سفری توریستی نیست بلکه وظیفه علمی برای روشنگری راه نسل‌های آینده است.


‌روی سخنم با زبان‌شناسان‌مان است، بیایید نامی ترکی برای مسافران فضایی‌مان بیابیم. البته نه تنها آنها بلکه ۸۳ میلیون شهروند‌ان‌مان نیز می‌توانند با اندیشه‌های نابشان در این خصوص سهیم باشند».