اردوغان: سازوکار همکاری در سطح عالی یکی از نشانه‌های دوستی ترکیه و ایران است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبیانیه پایانی ششمین نشست شورای عالی همکاری ترکیه و ایران

ششمین نشست شورای عالی همکاری ترکیه و ایران به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

در بیانیه پایانی ششمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه که با شرکت رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روسای جمهور دو کشور امروز به صورت مجازی برگزار شد، بر مبارزه مشترک با پ.ک.ک/ پژاک و دیگر سازمان‌های تروریستی تاکید گردید.

در این بیانیه مشترک آمده است: با توجه به تهدیدات سازمان تروریستی پ.ک.ک/ پژاک و دیگر سازمان‌های تروریستی علیه ایران و ترکیه، طرفین بر استفاده حداکثری از سازوکارهای همکاری موجود برای مبارزه با سازمان تروریستی پ.ک.ک/ پژاک و دیگر سازمان‌های تروریستی لانه گرفته در مرزهای مشترک از جمله اجرای عملیات‌ مشترک تاکید کردند.

ترکیه و ایران همچنین تعهد کردند که برای جبران کاهش حجم تجاری میان دو کشور، طرح‌های اقتصادی جدیدی برای افزایش همکاری‌ها ارائه کنند.

در این بیانیه همچنین طرفین بر گسترش همکاری‌ها در مبارزه با شیوع ویروس کرونا و توسعه هر چه بیشتر روابط متکی بر حسن همجواری که از اراده سیاسی قوی دو کشور سرچشمه می‌گیرد، تاکید کردند.

دو کشور اعلام کردندکه برای افزایش حجم مبادلات تجاری از ظرفیت‌های کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیسیون مشترک حمل و نقل به شکل کامل بهره جویی خواهد شد.