اردوغان: هیچ کشوری نمی‌تواند در زمینه صنایع دفاعی برای ما تعیین تکلیف کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی را تعیین کند.

به گزارش آناتولی فارسی _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از ادای نماز جمعه در مسجد والده سلطان بزم‌عالم در کاخ دلمه باغچه استانبول در پاسخ به سئوالات خبرنگاران گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی را تعیین کند. این اقدامات به طور کلی با تصمیمات ما مشخص می‌شود. 

اردوغان تصریح کرد: ما نمی‌توانیم اقدامات خود در راستای صنایع دفاعی را با اجازه مراجع دیگر اتخاذ کنیم. ما یک کشور عضو ناتو هستیم. به عنوان یک عضو ناتو جهت گیری از کشورهای هم‌پیمان در این سازمان را نمی‌توانیم بپذیریم.

رئیس جمهور ترکیه در رابطه با مشکلات موجود بین آنکارا و واشنگتن گفت: علی رغم پرداخت مبلغ هنگفت متاسفانه جنگنده‌های اف-۳۵ به ما تحویل داده نشد. در حوزه دیپلماسی بین‌المللی این یک اقدام غلطی است که توسط آمریکا در مورد ترکیه به عنوان کشور همپیمان آن صورت گرفت. امیدوارم پس از آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن و دیدارهایی که صورت خواهد گرفت، با برداشتن گام‌های مثبت مشکلات را حل کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با روند تحویل سامانه‌های دفاعی اس۴۰۰ از روسیه گفت: در حال حاضر رایزنی‌های برای تحویل بسته دوم این سامانه‌ها با روسیه ادامه دارد. در این زمینه و موضوعات دیگر با  مقامات روس در پایان ماه جاری گفتگو خواهیم کرد.

اردوغان همچنین با اشاره به گشوده شدن فصل تازه‌ای در روابط ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا تا کنون به تعهداتش در قبال ترکیه عمل نکرده است. وارد روند تازه‌ای شده‌ایم.

وی همچنین درباره اوضاع سلامت خود پس از دریافت نخستین دوز از واکسن کرونا گفت: همانطور که مشاهده می‌کنید، صحیح و سالم هستم و واکسن هیچ عوارضی ندارد. دوز دوم واکسن کرونا را ۲۸ روز بعد دریافت خواهم کرد.