اردوغان: کرونا، فرصت جدیدی را به سوی دنیای تجارت می‌گشاید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که همه‌گیری کرونا به‌رغم مشکلات و معضلات مختلفی، دریچه‌های جدیدی از فرصت را برای دنیای تجارت باز می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در دیدار با اعضای هیئت مدیره کنفدراسیون بازرگانان جوان ترکیه (TÜGİK) اعلام کرد: اگرچه همه‌گیری کرونا مشکلات و معضلات مختلفی را با خود به همراه دارد، اما دریچه‌های جدیدی از فرصت را برای دنیای تجارت ما می‌گشاید.

وی گفت: «در دوره پاندمی شاهد اهمیت تحقیق و توسعه تولید، صادرات، تجارت و تنوع محصول در صادرات را در کنار زیرساخت‌های قوی بهداشتی بودیم. در پی گسترش بیشتر واکسیناسیون، شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان نیز کاهش خواهد یافت و کشورمان نیز بیشتر رشد خواهد کرد».

اردوغان اظهار داشت: «شرکت‌های ترک با تولیدات با کیفیت، قیمت رقابتی و قابلیت اطمینان رقبای خود را از یکدیگر متمایز می‌کنند. آمار شرکت‌های تازه تاسیس شده در سال ۲۰۲۰ علی‌رغم همه‌گیری کرونا ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۱۰۱ هزار و ۳۱۸ مورد رسید».

وی از ادامه فعالیت‌های ترکیه برای به‌روزرسانی قرارداد اتحادیه گمرکی خبر داده و گفت: «سهم کشورمان در صادرات جهانی طبق داده‌های مربوط به بازه زمانی ژانویه تا اکتبر سال گذشته برای اولین بار از ۱ درصد فراتر رفته و به ۱.۰۳ درصد رسید».

رئیس‌جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: «طی چند ماه گذشته سبد سهام به مبلغ بیش از ۱۵ میلیارد دلار وارد کشورمان شد. سرمایه‌گذارانی که به ترکیه اعتماد کرده‌اند، همانند امروز بُرد خواهند کرد».

اردوغان متذکر شد: «هدف ما این است که اقتصادمان را به یک ساختار با رشد پایدار و با کیفیت درازمدت برسانیم. در این راستا، ثبات قیمت را تامین کرده و کسری بودجه را نیز در سطح ۳.۵ درصد درآمد ملی نگه خواهیم داشت».

وی با بیان اینکه علی‌رغم فشار ناشی از هزینه‌های درمانی، از انضباط مالی چشم‌پوشی نخواهد شد، گفت: «به‌زودی بسته جامع اصلاحات ما را با مردم به اشتراک گذاشته و ترکیه را با اقدامات جدید به یک بازیگر مهم در تغییر زنجیره ارزش جهانی تبدیل خواهیم کرد».

اردوغان تاکید کرد: «من با اعمال نرخ بهره بالا به‌شدت مخالفت می‌کنم. زیرا، اعتقاد ندارم که کشورمان با اعمال نرخ بهره بالا توسعه یابد. به لطف اعتماد و ثباتی که در اقتصاد ایجاد خواهیم کرد، از بار بهره‌ بانکی که بر دوش‌مان است به طور قابل توجهی نجات خواهیم یافت».