اردوغان: کشورهای مرفه پناهجویان را محکوم کردند، ما نان خود را تقسیم می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در برنامه «کنفرانس بین‌المللی مهاجرت دانشگاه دوکوز ایلول: چشم‌انداز بیست سال آتی و فراتر از آن» که در فرهنگسرای سابانجی ازمیر برگزار شد، سخنرانی کرد.


به گزارش خبرگزاری آناتولی،‌وی در سخنان خود تاکید کرد: کشورهایی که از لحاظ مادی چندین برابر ما امکانات دارند، پناهجویان را به اردوگاه‌ها محکوم کردند، اما ما نان خود را تقسیم می‌کنیم. در طول تاریخ همواره پناهگاهی امن و مطمئن برای کسانی که از فقر، شکنجه و قتل عام رنج برده‌اند، بوده‌ایم. ما هیچ کسی را به دلیل هویت قومی، مذهبی، فرهنگی و دینی آنها از مرزهای‌مان بازنگردانده‌ایم.


اردوغان با اشاره به اینکه هیچ تراژدی انسانی که در دریای اژه رخ داد را هرگز فراموش نخواهیم کرد، افزود: انسانیت نه تنها در مدیترانه، بلکه در اژه و مریچ نیز از امتحان سربلند بیرون نیامد. رویای مهاجران برای یک زندگی امن توسط کسانی که آنها را به سوی مرگ سوق دادند، در آبهای اژه غرق شد.


رئیس‌‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر اینکه آمریکا دغدغه‌ نجات پناهجویان را ندارد، خاطرنشان کرد: دغدغه آن‌ها چیز دیگری است. در کنار تروریسم و تروریست‌ها قرار دارند.


وی در ادامه گفت: کسانی که با پذیرش چند صد پناهجو از آن‌ها استفاده ابزاری می‌کنند، در برابر این بحران مرتبط با زندگی انسان‌ها مسئولیت قبول نمی‌کنند. تا زمانی که دوستان متناسب با رفاقتشان عمل کنند، دلمان را به روی آن‌ها می‌گشاییم. اما در غیر این صورت، به اقداماتی که تاکنون انجام داده‌ایم، ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: رویدادهای سوریه به ما نشان داد که مرتفع کردن دیوارهای مرزی، کشیدن سیم‌های خاردار و غرق کردن قایق‌های بادی چاره‌ حل این مساله نخواهد بود.


اردوغان متذکر شد: اتحادیه اروپا در حالی که با پرداخت ۳ میلیارد یورو از یونان در قبال ۱۰۰ هزار پناهجو حمایت کرد، در مقابل ۴ میلیون پناهجویی که در ترکیه هستند، وارد عمل نشد.

وی همچنین تاکید کرد: حمایت از فرار مغز‌های کشورهای کم توسعه که با امکانات اندکی آن‌ها را پرورش داده و عدم اجازه به این کشورها در صورت لزوم برای استفاده از این افراد، اخلاقی نیست.


رئیس‌جمهور ترکیه در پایان خاطرنشان کرد: همانگونه که در زمینه انهدام لانه‌های تروریستی به کسی توجه نکردیم، در صورت ادامه حملات، از لحاظ انجام اقدامات لازم در منطقه خودداری نخواهیم کرد.

✍️ دیدگاه شما 🙏