ارزیابی انتقال بخشی از بودجه دفاعی آمریکا به احداث دیوار در مرز مکزیک

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا به ارزیابی انتقال بخشی از بودجه دفاعی سال جاری به دیواری که در مرز مکزیک در حال ساخت است از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور پرداخت

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا به ارزیابی انتقال بخشی از بودجه دفاعی سال جاری به دیواری که در مرز مکزیک در حال ساخت است از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور پرداخت. 

اسپر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با تارو کونو وزیر دفاع ژاپن که جهت انجام دیدارهای رسمی در واشنگتن حضور دارد، گفت، اولین وظیفه وزارت دفاع، دفاع از کشور است. از این جهت مسئله امنیت در مرزهای جنوبی مان مطرح است. به چگونگی پیشروی امور دقت خواهیم کرد. ولی متعهد به یاری به وزارت امنیت داخلی در زمینه بجای آوردن وظایفش هستیم. 

پتناگون ۳.۶ میلیارد دلار از بودجه دفاعی ۲۰۱۹ که برای ۱۲۷ پروژه عمران تخصیص داده شده بود را برای احداث دیوار در مرز مکزیک منتقل کرده و این مسئله سبب بروز بحران بین کنگره و دولت در واشنگتن شده بود. 

اسپر در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا کره شمالی یک آزمایش موشک بالستیک جدید انجام خواهد داد یا خیر، گفت، وضعیت را از نزدیک پیگیری می کنیم. ما همچنان به کره شمالی پیام می دهیم که راه حل دیپلماتیک، بهترین راه برای پاکسازی کشور از نیروی هسته ای است.

کونو وزیر دفاع ژاپن با بیان اینکه با اسپر در خصوص وضعیت در خاورمیانه و تنش با ایران به بحث و تبادل نظر پرداخته اند افزود:  “ما در تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش و برقراری ثبات در منطقه هستیم.”
کونو به سوالات مرتبط با رد درخواست دولت ژاپن برای اعزام نیرو توسط احزاب مخالف به خاورمیانه پاسخ داده و گفت، ۹۰ درصد از نفت حام مورد نیاز کشورمان از خاورمیانه تامین می شود. و ۹۰ درصد مسیر از طریق دریای عمان است. از اینرو استقرار سرباز در منطقه به نفع ملی ژاپن است.