ارزیابی وحید شقاقی شهری از لایحه بودجه ۹۸ در گفتگو با فرارو بودجه ۹۸ شفاف نیست/ دولت سال آینده کسری بودجه بسیار بالایی خواهد داشت

نگام ، اقتصادی_ دولت سال آینده کسری بودجه بسیار بالایی خواهد داشت. هزینه‌های جاری ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است. قرار بود دولت تخصیص بودجه به دستگاه‌های موازی را حذف کند و اعتبارات را ساماندهی کند. اما به جای اینکه این اعتبارات کاهش پیدا کرده باشد مشاهده افزایش آن‌ها هستیم. افراد جامعه مالیات می‌پردازند که دولت با آن، اقتصاد کشور را توسعه دهد نه اینکه دولت اعتبارات را به دستگاه‌های زیرمجموعه خود با بهره وری صفر تخصیص دهد. این وضعیت یعنی بودجه غیرشفاف و غیرمنعطف است. تاب‌آوری و مقاومت ندارد و پاسخ گوی نیاز‌ها نیست.

به گزارش فرارو– «نظام یارانه‌ای و مالیاتی باید به نفع دهک‌های کم درآمد باشد. اما درست برعکس عمل کرده‌ایم. شما برای یک ساندویچ ۱۰ هزار تومانی باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازید. اما یک فرد بدون کار، تلاش و هیچ گونه ریسکی ۲۳ میلیارد تومان سود سپرده دریافت می‌کند، اما یک ریال مالیات نمی‌پردازد. این مالیات‌ها در اقتصاد‌های آزاد دنیا هم وجود دارد.»

وحید شقاقی شهری، استاد دانشگاه و اقتصاددان درباره بودجه ۹۸ به فرارو می‌گوید: دولت لایحه ضعیفی به مجلس تقدیم کرده است. دولت پیش از این بودجه‌ای در نظر گرفته بود که تمایل داشت سهم صندوق ملی از درآمد نفتی را در مخارج سال آینده استفاده کند. این موضوع با مخالفت رهبری رو به رو شد. لایحه کنونی بسیار ضعیف است. این لایحه در حوزه درآمد‌ها کاملا خوشبینانه است. احتمال صادرات یک و نیم میلیون بشکه نفت ما در سال آینده بسیار پایین خواهد بود. ما اکنون روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم. معافیت‌های نفتی هشت کشور مشتری ایران نیز ۹۰ و ۱۸۰ روزه است. با پایان معافیت‌ها میزان فروش نفت کشور در سال آینده بسیار کمتر خواهد شد. احتمالا ما نمی‌توانیم بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم.

پدیده شوم آینده فروشی
این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه می‌دهد: در بودجه ۴۴ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش و واگذاری اوراق مالی و اسلامی دیده شده است. انتشار اوراق مالی و اوراق بدهی همه کشور‌های توسعه یافته را گرفتار کرده است. ما سه سال است که پدیده شوم آینده فروشی منابع در کشور را باب کرده ایم. انتظار اوراق مالی شبیه این می‌ماند که شما نمی‌توانید به نیاز‌های زندگی خود پاسخ دهید و برای تامین مخارج خود از چک استفاده کنید. شما برای یک ماه آینده چک می‌کشید، اما وقتی موعد چک می‌رسد نمی‌توانید آن را تامین کنید و دوباره از چک استفاده می‌کنید.