ارودغان: جزیره دموکراسی و آزادی‌ها‌ نماد مقاومت برای دستیابی به استقلال خواهد بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس جمهور ترکیه تاکید کرد «جزیره دموکراسی و آزادی‌ها‌» نماد مقاومت برای دستیابی به استقلال و آزادی از گذشته تا امروز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم افتتاحیه “جزیره دموکراسی و آزادی‌ها” در استان استانبول اظهار داشت: “ترکیه، ۶۰ سال پیش در معرض کودتای ۲۷ مه که یکی از تاریک ترین روزهای تاریخ خود بود قرار گرفت. در یاسی‌آدا محاکمه انجام نمی‌شد بلکه قتل قانون صورت می‌گرفت. در آن روز قانون و عدالت به زیر پا گذاشته شد، در آن روز نه تنها سه دولتمرد به پای چوب دار رفتند بلکه اراده ملی به دار آویخته شد”.

اردوغان با تاکید بر اینکه “جزیره دموکراسی و آزادی‌ها نماد مقاومت برای دستیابی به استقلال و آزادی از گذشته تا امروز خواهد بود”، گفت: “در اصل در اینجا قضاوت و محاکمه‌ای صورت نگرفت٬ بلکه یک جنایت حقوقی بود که کودتاگران با نقض قانون اساسی٬ حاکمان مشروع کشور را به نقض این قانون متهم کردند. جزیره دموکراسی و آزادی‌ها علاوه بر تلاش ۶۰ ساله ترکیه برای دموکراسی٬ سمبلی در راستای اهداف آینده مان نیز خواهد بود”.

وی تصریح کرد: “یاد ارزشمند عدنان مندریس و دوستان وی در قلب ما همیشه زنده و جاودان خواهد بود. گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مندریس وظیفه همه ماست. هر سه قهرمان (عدنان مندریس نخست‌وزیر وقت ترکیه و دوستان وی) با غرور و ایمان به پای چوب دار رفتند. کسانی که آنها را محاکمه و به دار آویختند٬ زندگی خود را در سایه نگاه‌های توام با نفرت ملت گذراندند”.اردوغان خاطرنشان کرد: “برخی‌ها امروز همانند دیروز از اذان، سرود ملی، پرچم، اتحاد و همبستگی ما ناراحت هستند. برای ما چه می گویند؟ در سوریه٬ ادلب٬ لیبی چه کار می کنید؟ در اسرع وقت خواهید دانست که در این مناطق چه کار می‌کنیم”.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه “دلیل اصلی تمام کودتاها، دشمنی با تاریخ و ارزش‌های ملت شریف ترکیه بود”، تصریح کرد: “تصمیم گرفتیم نام‌های تاریخی این جزیره را در تاریخ دفن و آن را به جزیره “دموکراسی و آزادی‌ها” تبدیل کنیم. به افرادی که امروز دشمن دموکراسی در ترکیه هستند بنگرید، تمام آن‌ها ازطرفداران ۲۷ مه هستند”.

وی اعلام کرد: “کشتی حفاری «فاتح» در ۲۹ مه با عبور از تنگه استانبول٬ در راستای جستجوی ذخایر نفت و گاز طبیعی به دریای سیاه اعزام می‌شود”.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: “کودتا گران و هدایت کنندگان آن‍‌ها، همواره بر اساس روش‌های مشترکی حرکت کرده‌اند. ملت مان نه تنها کودتاگران را بلکه کسانی را که با اقدامات تحریک آمیز خود ویروس کودتا را در میان ارتش مان وارد کردند٬ نخواهند بخشید”.

اردوغان افزود: “کودتا‌ها در اصل نشانه بارز جهالت و تعصب پوچ افرادی است که اعتقادات، ارزش‌ها و طرز پوشش مردم را تحقیر و تمسخر می‌کردند. نمی‌توانیم تاریخ را تغییر دهیم، اما باید نحوه تذکر تاریخ را برای اطمینان از تفسیر صحیح آن، تغییر دهیم”.

وی ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آلپ ارسلان تورکش گفت: او در تبعیدش به هند تمام تلاش خود برای جلوگیری از مجازات اعدام را انجام داد، گرامی می‌داریم.

جزیره دموکراسی و آزادی با حضور رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس حزب حرکت ملی و مقامات نظامی و سیاسی ترکیه رسما افتتاح شد.