اروپاییان برای ازسرگیری مذاکرات اتمی بی‌صبری می‌کنند: پاریس خواستار مداخله پکن شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماروپاییان از همه سو تلاش می‌کنند تا مذاکرات اتمی با ایران را هرچه زودتر به راه بیندازند. در آخرین مورد، فرانسه از چین خواسته است که به سهم خود، در اقناع تهران بکوشد. اما مقامات جمهوری اسلامی که قول ازسرگیری مذاکرات را داده‌اند، در عمل چندان عجله‌ای از خود نشان نمی‌دهند.

روز پنجشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: “بازگشت بدون معطلی ایران به مذاکرات وین تنها راه موجود در جهت منافع مشترک همگی است”.

خانم آن- کلر لوژاندر که در یک نشست خبری مجازی شرکت داشت، در پاسخ به این پرسش که “آیا چین در قبال ایران نقش سازنده‌ای ایفا می‌کند؟” گفت: “ما روی چین حساب می‌کنیم که در گفتگوهایش با تهران دلایل قانع‌کننده‌ای را (در جهت بازگشت به مذاکرات) مطرح کند”.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تأکید کرد که “فرانسه، همراه با بریتانیا، آلمان و آمریکا و همچنین سایر طرف‌های برجام (روسیه و چین) همگی یک‌صدا ایران را به بازگشت فوری به مذاکرات وین فرا می‌خوانند”.

در طول دو هفتۀ اخیر، اروپاییان چندین بار این خواستۀ خود را تکرار کرده‌اند. تقریباً هم‌زمان با اظهارات خانم آن-کلر لوژاندر در پاریس، جوزپ بول مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا که به دوحه رفته، بار دیگر ابراز امیدواری کرد که مذاکرات بزودی از سر گرفته شود. او گفت “فکر می‌کنم مذاکرات در زمان قابل قبولی آغاز شود”… بورل بعد از ملاقات یک هفته پیش خود با امیرعبداللاهیان نیز سخنان مشابهی گفته و حتی رسماً اعلام کرده بود که ایران حاضر است بزودی مذاکرات اتمی را از سر گیرد.

البته مقامات جمهوری اسلامی نیز پیوسته همین حرف را زده‌اند، اما در عمل وقت‌کشی کرده‌اند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه که به پاریس رفته، در مصاحبه‌ای با روزنامۀ لوموند، گرایش تهران به وقت‌کشی را رد کرد و در مقام مقایسه گفت: وقتی دولت جو بایدن روی کار آمد، ۷۷ روز وقت گذاشت تا به مذاکرات وین بیاید، در حالی که از عمر دولت جدید ایران فقط ۵٠ روز گذشته است… خطیب‌زاده اطمینان داد که ایران قطعاً مذاکرات را از سر خواهد گرفت، اما هیچ مهلت یا تاریخی را تعیین نکرد.

غربی‌ها نگرانند که ایران با استفاده از وقت‌کشی، برنامۀ اتمی را ادامه دهد و به نقطۀ غیرقابل بازگشت برسد.