اروپا: رئیسی برای ادامه مذاکرات اعلام آمادگی کرده است/ سرپرست هیأت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای حسین امیرعبداللهیان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_یک مقام ارشد اتحادیه اروپا از اعلام آمادگی دولت جدید رئیسی به ریاست ابراهیم رئیسی برای ادامه مذاکرات احیای برجام در وین خبر داد.

او مشروط به اینکه نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت، انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در امور مذاکرات هسته‌ای، روز پنجشنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت) در حاشیه مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در تهران، با حسین امیرعبداللیهان، سرپرست جدید هیأت مذاکره‌کننده ایران، گفت‌وگو کرده است.

این مقام اتحادیه اروپا گفته است، حسین امیرعبداللیهان قرار است “وزیر خارجه جدید” جمهوری اسلامی در کابینه رئیسی باشد، اما این خبر هنوز منتشر نشده است.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید، هنوز مشخص نیست که مسئولیت مذاکرات هسته‌ای را وزیر خارجه ایران برعهده خواهد داشت و یا نهاد دیگری مانند شورای امنیت ملی این مسئولیت را در اختیار خواهد گرفت.

اما در گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقام ارشد اتحادیه اروپا آمده است که ایران حسین امیرعبداللهیان را برای مذاکره با انریکه مورا در جریان سفر به تهران معرفی کرده بود. از حسین امیرعبداللهیان طی روزهای گذشته به عنوان گزینه اصلی سمت وزارت خارجه در دولت ابراهیم رئیسی یاد شده است.

به گفته این خبرگزاری، ابراهیم رئیسی یک راست‌گرای محافظه‌کار است و پیش‌بینی می‌شود که او در طول چهار سال ریاست‌جمهوری خود جایگاه هسته سخت قدرت را نمایندگی کند و در صدد تثبیت آن برآید.

مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای ایران و آمریکا از ماه آوریل (اردیبهشت) به منظور احیای برجام و بازگشت دو کشور به توافق اتمی آغاز شد. این مذاکرات به سرپرستی اتحادیه اروپا و حضور نمایندگان کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین در وین صورت گرفته است.

آخرین و ششمین دور مذاکرات بدون نتیجه مشخصی در ۲۰ ژوئن برگزار شد.

در این فاصله حمله پهپادی به یک کشتی اسرائیلی در آب‌های بین‌المللی دریای عمان بر تنش‌ها میان ایران و جامعه بین‌المللی افزوده است. مقامات بریتانیایی و آمریکایی می‌گویند، بر اساس تحقیقات به‌عمل‌ آمده تردیدی ندارند که این پهپادها به دست عوامل ایران شلیک شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی این اتهامات را رد می‌کنند و تأکید دارند که همه اینها یک توطئه است.

گروه هفت کشور برتر صنعتی شامل آمریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن نیز روز جمعه ۶ اوت (۱۵ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حمله دانستند و این اقدام تهاجمی علیه کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی را محکوم کردند.

ستاد فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد پهپادهایی که به نفتکش “مرسر استریت” حمله کردند در ایران ساخته شده‌اند. سنتکام گفته است، دو حمله اول به کشتی ناکام مانده اما سومین حمله موفق بوده و سبب کشته شدن دو خدمه کشتی شده است. در این حمله کاپیتان رومانیایی کشتی و یک تبعه بریتانیا کشته شدند.

سنتکام همچنین گفته است که نظامیان آمریکایی موفق شده‌اند چند قطعه از پهپاد سوم را از دریا بیرون بکشند. آن‌ها پس از بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که این قطعات از جنس نمونه‌های پیشینی بوده که در حملات پهپادهای تهاجمی ایران گردآوری شده بودند.