از برخورد فوری، سریع و انقلابی با اوباش تا دفاع از آزادی بیان / یادداشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍🏻 مصطفی رسته مقدم

اولین خبر بیست و سی درباره پیام تبریک هونگ جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی به ابراهیم رئیسی بود. کره جنوبی پس از ده روز که از انتخابات گذشته تبریک گفت. کشورهای اروپایی هم، تقریباً هنوز پیام تبریکی نفرستاده اند.

دیگر خبر بیست و سی مربوط به دیدار تعدادی از وزرای کابینه روحانی با رئیس جمهور منتخب بود. این دیدارها در دفتر وی در قوه قضائیه انجام شد. معلوم نیست اختصاص وقت رئیس قوه قضائیه به رتق و فتق کارهای رئیس جمهور منتخب، آن هم در ساعت اداری حکمش چیست؟

در این دیدار رئیسی گفته که این وضع اقتصادی قابل قبول نیست. باید با برنامه ریزی درست کاری کرد که مردم بتوانند به راحتی کالاهای اساسی خود را تامین کنند. رئیسی تاکید کرده که اولویت دولت آینده، آرامش بازار است.

قاضی القضات هنوز از حال و هوای انتخابات در نیامده و باورش نشده که اسمش از صندوق به عنوان پیروز بیرون آمده است. مشاورینش هم کسی به یادش نیاورد که هرچند خطابش به وزرای کابینه روحانی است، اما از این به بعد مخاطب بایدها خودش است.

یکی از نکات جالب توجه در خبرهایی که در بیست و سی هشتم تیرماه درباره ابراهیم رئیسی پخش شد، تاکید مجری خبر بر روی دکتر خطاب کردن وی بود. جالب اینکه برای خطاب کردن روحانی، نامی از دکتر برده نشد و فقط «رئیس جمهور» خطاب شد. پیش از این نیز بارها، رییس جمهور را فقط با نام فامیلی و بدون هیچ پیشوندی نام برده اند. معیار دوگانه بیست و سی در خصوص رئیس جمهور مستقر و منتخب هم جالب است.

در گام بعدی، بیست و سی سراغ قوه مقننه رفت. قالیباف آفتاب نزده و خروس خوان، یعنی ساعت ۴:۳۰ بامداد به یک مرکز تزریق واکسن به صورت سرزده رفته. صف را که دیده، قول پیگیری داده. بیست و سی هم معتقد است که پیگیری قالیباف همان روز جواب داده و محل تزریق واکسن عوض شده است! «هزار الله اکبر از کمالات!!!» البته معلوم نشد که ربط قوه قانون گذاری به کارهای اجرایی چیست؟! اما خدا خیر بدهد هرکس از کار مردم گره باز می کند، فقط امید است بعد از نیمه مرداد هم این قبیل کارها از سوی منتقدان دولت ادامه داشته باشد.

خبر دیگر بیست و سی هم درباره اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی بود. این اتحادیه که در تهران واقع است، هر سال، به غیر از دو سال اخیر که شیوع کرونا مانع شد، همایش سالایانه برگزار می کند. در همایش امسال که نیمه حضوری برگزار شد، این اتحادیه از نقض آزادی بیان توسط رسانه های غربی گله کردند و از نبود عدالت رسانه ای انتقاد داشتند. البته این اتحادیه الگویی که در کشورهای خودشان برای بسط آزادی بیان اجرا می شود را به جهانیان ارائه نکردند.

و در نهایت خبر مهم دیگر بیست و سی درباره اوج گیری دوباره کروناست. شصت و دو شهر دوباره قرمز شده اند. در همین شرایط وزیر بهداشت برای افتتاح طرح های بهداشتی به یزد سفر کرده است./ امتداد