از طلبگی تا وزارت‌؛ برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد یا کپی پایان‌نامه دانشجویی!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم از روز شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد. برای رسیدن به مسند وزارت، به اذعان نمایندگان مجلس، داشتن «تفکر جهادی و انقلابی» کاندیداها در اولویت است.

وزرای پیشنهادی طی روزهای اخیر، برنامه‌های خود را برای یک دوره چهار ساله ارایه کرده‌اند. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی نیز روز دوشنبه ۲۵ مرداد برنامه ۸۳ صفحه‌ای خود را منتشر کرد.

در بخشی از برنامه اسماعیلی آمده که گالری‌ها تبدیل به پاتوق «ضدانقلاب» شده‌اند، به هنرمندان «انقلابی» بی‌توجهی شده است و در سوی دیگر، از عناصر «غیرانقلابی» چهره‌سازی می‌شود.

در زمینه تئاتر، اسماعیلی معتقد است جوایز به هنرمندان مشهور «معارض» انقلاب و به آثار دارای زاویه با انقلاب اسلامی که شامل ترویج سکولاریسم است، اعطا می‌شود. او هم‌چنین به «قبح‌زدایی از کشف حجاب با موی مصنوعی»، یا آنچه «انحراف و ابتذال»، «هم‌جنس‌گرایی» و «تمجید زنان بی‌حیا» در تئاتر نام نهاده، انتقاد کرده است.

در برنامه وزیر پیشنهادی ارشاد، به موضوع سینما نیز پرداخته شده است. وزیر پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی، تولید آثار سینمایی در ایران را «ضدارزش»، «غیرانقلابی» و «غیراخلاقی» عنوان کرده است. اسماعیلی گفته «خانه سینما» فاقد وجاهت قانونی و معارض انقلاب اسلامی است.

«روح‌الله انصاری»، تدوین‌گر سینما مدعی شده که برنامه اسماعیلی، نسخه کپی شده از یک پایان‌نامه دانشجویی است. او در این‌ باره در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «تمام برنامه پیشنهادی وزیر فرهنگ دولت رئیسی از یک پایان‌نامه در سال ۱۳۹۳ کپی و پیست شده است. تمام آمارها در سال ۱۳۹۳ جمع شده و افق آمارها سال ۱۴۰۰ است. منتها آنقدر تنبل بودند که زمان تغییر تیتر پژوهش به برنامه وزارت فرهنگ، حواسشان به پاندمی کرونا نبود.»

در بخشی از یک پایان‌‎نامه دانشجویی در سال ۱۳۹۳ پیش‌بینی شده بود که در سال ۱۴۰۰، تعداد عناوین نمایش‌های اجرا شده به شش‌هزار و ۶۲۶ مورد خواهد رسید؛ عددی که دقیقا در برنامه اسماعیلی نیز به آن اشاره شده است. حال این که به توضیح روح‌الله انصاری، تمام سالن‌های نمایش از ۱۸ ماه پیش تعطیل هستند.

از مهم‌ترین واکنش‌ها نیز می‌توان به یادداشت «کیومرث پوراحمد»، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس با سابقه سینمای ایران اشاره کرد.

او خطاب به وزیر پیشنهادی ارشاد نوشته است: «تا به حال چند تا فیلم دیده‌ای که درصد بی‌حیایی زن‌ها را تشخیص داده‌ای؟ چند تا کتاب خوانده‌ای؟ و چه کتاب‌هایی؟ چند نمایش بر صحنه دیده‌ای؟ چند کنسرت رفته‌ای؟ به چند نمایشگاه نقاشی و عکاسی رفته‌ای؟ بعید می‌دانم هوشنگ سیحون و ذکاء‌الملک را بشناسی! جنابعالی از خانۀ سینما چه می‌دانی!؟ فرموده‌ای مرکز بحران، خانه موسیقی است! اسم مرتضی حنانه و حشمت سنجری و هرمز فرهت و امین‌الله حسین تا به حال به گوشَت خورده؟ آقای وزیر پیشنهادی ارشاد، امثال شما (مثل جواد شمقدری) با احساس خدایی می‌آیید و می‌روید و بار بدنامی تا همیشه سربارتان است. ولی ما که خالق هنر هستیم، بعد از مرگ هم زنده‌ایم به خوشنامی.»

از طلبگی تا وزارت‌

آن‌چه مشخص است، مسیری که قرار است وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هنر طی کند، از جاده هنرمندان نام آشنای ایران جدا خواهد بود. تاکید بر ضدانقلاب بودن هنر فعلی در ایران و از سوی دیگر، تاکید بر مواضع اسلامی، از جمله مهم‌ترین دیدگاه‌های اسماعیلی و در نگاهی کلان‌تر، دولت ابراهیم رئیسی است. در چهار دهه اخیر، بسیاری از هنرمندان از وجود ممیزی و سانسور در آثار هنری گلایه‌مند بوده و هستند و این موضوع با نگاهی که اسماعیلی به مقوله هنر دارد، بی‌شک در چهار سال آینده بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

محمدمهدی اسماعیلی که از طلبه‌های «مدرسه عالی شهید مطهری» و از شاگردان «سیداحمد علم‌الهدی»، امام جمعه مشهد بوده است، حالا روزشماری می‌کند تا با رای مجلس شورای اسلامی، وزارت‌خانه مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای چهار سال مدیریت کند.

او بارها به سابقه خود در فرهنگ و هنر تاکید داشته، حال این که یکی از مهم‌ترین دلایل معرفی اسماعیلی به عنوان وزیر ارشاد، فعالیت‌های او در آستان قدس رضوی و قوه قضاییه در دوران ابراهیم رئیسی است.

اسماعیلی در دورانی که رئیسی تولیت آستان قدس را برعهده داشت، به‌ عنوان مشاور فرهنگی و رییس دفتر تحقیقات اجتماعی این نهاد فعالیت می‌کرد. حاصل این فعالیت اما لغو گسترده کنسرت‌ها طی سال‌های میانی دهه ۹۰ در شهر مشهد بود.